הרמטכ"ל: "מי שחשב שצה״ל לא יידע לחדש את הלחימה טעה - בחמאס מרגישים זאת היטב"

רב אלוף הלוי מסר כי כוחות צה"ל מכתרים את חאן יונס וממשיכים להעמיק את ההישגים בצפון הרצועה: "עברנו לשלב השלישי בתמרון" • לגבי ההרס בעזה: "סינוואר הוא הכתובת" • על חיזבאללה: "גובים מהם מחיר גדול שהם מתאמצים להסתיר" • עוד הדגיש הלוי כי בראש המטרות: פירוק חמאס, השבת החטופים והחזרת הביטחון: "לא נעצור עד שנשלים את המשימה"

הצהרת הרמטכ"ל במחנה אורים // שמואל בוכריס

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי התייחס היום (שני) למצב בישראל מאז פרוץ המלחמה, כמו גם לתחילת התמרון הקרקעי בדרום רצועת עזה. הלוי מסר בהצהרה כי "מי שחשב שצה״ל לא יידע לחדש את הלחימה בתום ההפוגה - טעה, בחמאס מרגישים את זה היטב".

״בחלוף 60 ימים מפרוץ הלחימה, כוחותינו מכתרים את מרחב חאן-יונס בדרום הרצועה," אמר הרמטכ"ל. "אנחנו ממשיכים במקביל להעמיק את ההישג גם בצפון הרצועה. מי שחשב שצה"ל לא יידע לחדש את הלחימה בתום ההפוגה – טעה, בחמאס מרגישים את זה היטב".

חאן יונס, עזה, צילום: GettyImages

הרמטכ"ל התייחס לפעילות הקרקעית בעזה ואמר: "בימים האחרונים פעילים רבים ובהם מפקדים בכירים בחמאס, חוסלו. עברנו לשלב השלישי של התמרון. השתלטנו על מעוזים רבים של החמאס בצפון הרצועה, וכעת אנחנו פועלים מול מרכזי הכובד שלו בדרום".

ההרס בעזה – חמאס הוא הכתובת

"אנחנו פועלים במקצועיות; מפנים את האוכלוסייה מבעוד מועד מאזורי הקרבות; תוקפים את החמאס מעל ומתחת לקרקע, בתקיפות משולבות מהאוויר, מהים ומהיבשה; אנחנו מכניסים את הכוחות הקרקעיים שלנו לתוך הלחימה במעטפת של מודיעין ואש איכותית מאוד ועוצמתית מאוד, עם רמת דיוק גבוהה".

"כוחות שלנו פוגשים מחבלים רבים, פוגעים בהם, באפקטיביות, ברמת מקצועיות שהיא בהחלט מרשימה," ציין. "יש עם הכוחות שלנו נציגי שב״כ, עם היכולות של הארגון הזה. יש עם הכוחות שלנו נציגים מכל החלקים של צה״ל, השותפות הזו ממש בונה עוצמה בשדה הקרב".

לוחמי אוגדה 162 בפעילות במרחב ג'באליה // קרדיט: דובר צה"ל

הרמטכ"ל הפנה אצבע מאשימה להנהגה של חמאס ואמר: "שואלים אותנו הרבה על ההרס בעזה – חמאס הוא הכתובת. סינוואר הוא הכתובת. הכוחות שלנו מוצאים ממש כמעט בכל בית אמצעי לחימה. בבתים רבים מוצאים מחבלים ונלחמים בהם".

ממזערים פגיעה בבלתי מעורבים

הלוי הסביר על דרך הפעולה של חמאס: "חלק מהשיטה זה אמל״ח מונח בבתים, מחבל מגיע לבית בבגדים אזרחיים ומנהל משם את הלחימה. הדברים האלה מחייבים הפעלת אש רחבה, גם כדי לפגוע באויב, וגם כדי, כמובן, להגן על כוחותינו. לכן הם פועלים בעוצמה, ויחד עם זאת תוך מאמצים גדולים למזער את הפגיעה בבלתי מעורבים ככל שניתן".

הלחץ הצבאי שמופעל בשבועות האחרונים, אומר הרמטכ"ל, פוגע בחמאס פגיעה קשה, ומקדם את ההשגה של כל מטרות המלחמה ובכלל זה גם את מה שהלוי הגדיר כ"מטרה העליונה" - השבת כל החטופים הביתה.

 

פעילות חיל התותחנים ברצועת עזה // צילום: דובר צה"ל

"יצא לי אתמול לפגוש מפקדים בלחימה בצפון הרצועה. אני שומע אותם, מדבר איתם, הם אומרים בצורה מאוד ברורה - אנחנו מוכנים ונכונים לעשות הכל כדי להשיב חטופים, לעשות הכל כדי לפגוע בחמאס ולפרק את הארגון הזה".

על גבול הצפון אמר הלוי כי "חיזבאללה בחר בתום ההפוגה לפתוח באש. זיהינו את זה מראש, נערכנו לזה, ואנחנו פועלים בנחישות נגד כל מי שנערך, מתכונן או מבצע פגיעה באזרחי ישראל, בחיילי צה״ל או מייצר איום לשטחנו. אנחנו גובים מחיזבאללה מחיר גדול שהארגון מתאמץ להסתיר".

"אנחנו אמנם ממוקדים ברצועת עזה, אך יחד עם זאת ממשיכים את הפעילות המבצעית שתכליתה להביא מציאות טובה יותר בגבול הצפון".

כוחות צה"ל בגבול הצפון, צילום: רויטרס

הלוי דיבר על הגברת הלחימה בטרור גם ביישובי יהודה ושומרון: "בחודשיים האחרונים נעצרו יותר מ-1,200 פעילי חמאס, מחבלים רבים שביצעו פיגועים וכאלה שתיכננו להוציע פיגועים לפועל, ואנחנו בנחישות רבה להמשיך את המאמץ הזה".

"לא נעצור עד שנשלים את המשימה"

הלוי דיבר גם על תקרית הירי בפיגוע בירושלים, בה נהרג יובל דורון קסטלמן ז"ל. "חשוב לי לומר, אנחנו מעלים על נס גבורת אזרח שרץ באומץ רב לתוך האש, לחדול הרג אזרחים. זוהי ממש גבורה".

"באותה נשימה, אנחנו מדגישים את ההכרח להקפיד על כללי הבסיס ההכרחיים במקרים מורכבים כאלה. לא למהר בירי כשפוחת הסיכון ואנחנו לא יורים במי שמרים ידיים". בנוסף, ציין הרמטכ"ל כי המקרה המדובר עדיין נמצא בשלבי חקירה.

הלוי המשיך וציין את גבורת הלוחמים והלוחמות, כשבראשם המפקדים, שרבים מהם נפלו בשדה הקרב. "כך נהוג בצה"ל בשדה הקרב – המפקדים נמצאים בראש," אמר הרמטכ"ל.

בית בכפר עזה שנפגע באירועי 7 באוקטובר, צילום: רויטרס

עוד אמר הלוי כי צה"ל עסוק בהשגת מטרות המלחמה ובניהן, יצירת מענה ביטחוני שיאפשר חזרה של התושבים לבתיהם – גם בדרום וגם בצפון. 

"אנחנו יודעים שנידרש ליותר כוחות בגבול, אנחנו יודעים שנידרש ליותר יכולות ולנוכחות מוגברת ומורגשת לצד התושבים, על מנת לחזור בביטחון - וכך נעשה. אנחנו נהיה שם איתכם. אנחנו, כל חיילי צה״ל, נעשה הכל כדי לתקן את שנפגע. עבור הנרצחים התיקון הזה מאוחר מידי. בשביל החיים, בשביל המשכיות החיים במדינת ישראל, התיקון הזה הוא הכרחי. אנחנו לא נעצור עד שנשלים את המשימה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר