הממשלה אישרה את המתווה: כ-12 ישראלים ישוחררו מדי ערב - המשמעות: לאחר ארבעה ימים ישובו 50 חטופים; הצפי לפעימה הראשונה - ביום חמישי

הממשלה אישרה הלילה את עסקת החטופים שתצא לדרך בפעימה הראשונה ככל הנראה ביום חמישי • בין היתר סוכם שתיפתח האפשרות לשחרר גברים ונשים נוספים אחרי השחרור הראשוני של 50 ילדים ואימהות • אסירים שהורשעו ברצח לא ישוחררו ודלק יועבר שוב רק בימי ההפוגה • כלל השרים הצביעו בעד העסקה למעט סיעת עוצמה יהודית

ישיבת הממשלה ובכירי מערכת הביטחון בקריה // צילום: עומר מירון/לע"מ

בתמיכה של כל גורמי הביטחון: הממשלה אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) את מתווה עסקת החטופים שנחתם מול חמאס. העסקה תתרחש בזמן של ארבעה ימים, כאשר מדי ערב ישתחררו כ-12 ישראלים - סך הכל 50 אזרחים ישראלים חטופים. בדיונים נרשמו עימותים בין השרים.

במהלך הדיון שנמשך שעות ארוכות השתכנעו השרים לתמוך לאחר שניתנה התחייבות מופרשת מצדם של נתניהו, גלנט וגנץ להמשיך בתמרון הקרקעי מיד בסיום הפסקת האש. להמשיך בפעולה בדרום הרצועה ובכלל חלקיה. בנוסף אושר גם הסיכום שהצלב האדום יבקר את כלל החטופים ויספק להם תרופות שהמשפחות הכינו עבורם כפי שהציע אמש השר ישראל כ"ץ. ברגע שהשתכנעו השרים שהמלחמה תימשך ולא תתמסמס הם הצביעו בעד המתווה.

נתניהו לשרים בפתח ישיבת הממשלה: "לפנינו החלטה קשה, אך נכונה - לפנינו מתווה משופר" // לע"מ

עדכונים שוטפים

07:37: פורסמה רשימת האסירים שצפויים להשתחרר. ביניהם בני נוער שנעצרו בעקבות עבירות של תמיכה בטרור, חבלה גופנית חמורה, הצתה על רקע לאומני, גרימת נזק לרכוש בזדון או ברשלנות, נשק/תחמושת/חומרי נפץ. ושורה של נשים וצעירים מתחת לגיל 18, ללא דם על הידיים כפי שהתחייבה הממשלה.כעת יוקצו לציבור 24 שעות לערער על המהלך לבג"ץ, לפני שהצדדים ינצרו את האש לארבעה ימים לפחות, וחילופי החטופים והאסירים יחלו.

07:33: אנטוני ג'יי בלינקן, מזכיר המדינה האמריקני: ״ארצות הברית מברכת על העסקה לשחרור 50 בני ערובה, כולל אזרחים אמריקאים, המוחזקים על ידי חמאס. אני לא יכול לדמיין את החוויה הקשה שעבר כל אחד מהאנשים האלה במהלך השבועות האחרונים, ואני אסיר תודה שהם יתאחדו עם יקיריהם בקרוב. התוצאה של היום היא תוצאה של דיפלומטיה בלתי נלאית ומאמץ בלתי פוסק של המחלקה ושל ממשלת ארצות הברית הרחבה יותר. אני מעריך את המנהיגות והשותפות המתמשכת של מצרים וקטאר בעבודה זו.

אני גם מודה לממשלת ישראל על תמיכתה בהפסקה הומניטרית שתקל על העברת בני ערובה למקום מבטחים ותאפשר סיוע הומניטרי נוסף להגיע לאזרחים פלשתינים בעזה. אמנם עסקה זו מסמנת התקדמות משמעותית, אבל לא ננוח כל עוד חמאס ימשיך להחזיק בני ערובה בעזה".

07:32: יו״ר האופוזציה יאיר לפיד:‏ "אנחנו נותנים גיבוי למתווה המוסכם, למדינת ישראל חובה עליונה להמשיך ולפעול להחזרת כל החטופים הביתה עד האחרון שבהם.
‏מחבקים ומחזקים את משפחות החטופים".

07:30: שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "זה לא סוד שלפני הדיון בממשלה סברנו אחרת, אולם במהלך הדיון הארוך והיסודי השתכנענו כולנו שהשבת החטופים תקדם את מטרות המלחמה ושהממשלה, הקבינט ומערכת הביטחון כולה מחויבים ללא סייג להמשך המלחמה עד להשמדת חמאס".

07:22: אורית סטרוק על העסקה: "הצבעתי בעד למרות שממש לא תכננתי. מתווה שחרור החטופים הוא אחד מהישגי המלחמה - זו מסקנתי לאור סקירות מפורטות, שאלות שנענו לעומקן, ועיון ברשימת המחבלים לשחרור. החיילים, שהביאו בלחימתם את ההישג הזה, ימשיכו בלחימה ביתר עוז מיד לאחריו. הממשלה כולה, מקצה לקצה, נחושה להגיע לנצחון, יחד ננצח".

06:20: גם נשיא ארה"ב ביידן מביע את תמיכתו בעסקה:  "אני מברך על העסקה לשחרור החטופים שנקלחו באכזריות במתקפה האכזרי ב7 לאוקטובר. אני שמח שהנשמות האמיצות האלה, שעברו מסע ייסורים שלא יתואר, יתאחדו עם משפחותיהם ברגע שהעסקה תיושם במלואה".

06:00: הנשיא הרצוג מגבה את ההחלטה להיענות לעסקת החטופים: "הלבטים מובנים, כואבים וקשים אך בנסיבות הקיימות אני מגבה ותומך בהחלטת רה״מ והממשלה לקדם עסקת שחרור חטופים. זוהי חובה מוסרית וערכית שמבטאת נכונה את הערך היהודי והישראלי של פדיון שבויים ואני מייחל לכך שתהווה צעד משמעותי ראשון להשבת כלל החטופים הביתה. מדינת ישראל, צה"ל וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול בכל דרך להשגת המטרה הזאת, לצד השבת הביטחון המוחלט לאזרחי ישראל".

05:15: לפי דיווחים שונים, במסגרת ההסכם צה"ל יעצור את הפעילות האווירית בשמי הרצועה כל יום בין השעות 10:00 ל-16:00. כמו כן, העסקה כולה מוגבלת למקסימום 10 ימים. לאחר מכן, במידה ותהיינה אפשרות לעסקה נוספת, תצטרך הממשלה לדון בה ולאשר אותה מחדש.

04:30: לפי דיווח ברויטרס, שלוש חטופות אמריקניות צפויות להשתחרר במסגרת העסקה - שתי נשים ופעוטה - אביגיל עידן בת ה-3, שהוריה נרצחו ב-7 באוקטובר.

אביגיל עידן בת ה-3, צילום: ללא

03:13: הודעת הממשלה: "ממשלת ישראל מחויבת להשבתם של כל החטופים הביתה. הלילה אישרה הממשלה את המתווה לשלב ראשון של השגת יעד זה, לפיו ישוחררו לפחות 50 חטופים - נשים וילדים - במשך 4 ימים שבמהלכם תתקיים הפוגה בלחימה. שחרור של כל עשרה חטופים נוספים יביא ליום הפוגה נוסף. ממשלת ישראל, צה"ל וזרועות הביטחון ימשיכו במלחמה כדי להשיב את כל החטופים, להשלים את חיסול חמאס ולהבטיח שמעזה לא יתחדש שום איום למדינת ישראל".

02:54: בתום שעות של דיונים: אושר מתווה עסקת החטופים. כל חברי הממשלה הצביעו בעד למעט שלושה חברי סיעת עוצמה יהודית - שהצביעו נגד. חברי הציונות הדתית, שאמרו טרם הישיבה כי לא יתמכו במתווה, הצביעו בעדו בסופו של דבר.

00:44: השרים בוויכוחים ביניהם בזמן הישיבה שנמשכת אל תוך הלילה:

מיקי זוהר לבן גביר: "למה עשיתם ישיבת סיעה לפני הדיון כאן וקיבלתם החלטה?"

בן גביר: "כי כל מה שיש כאן ראינו קודם בתקשורת, אז טוב מאוד שעשינו ישיבה".

גילה גמליאל: "צריך שנהיה מאוחדים בהחלטה".

בן גביר: "אבל אנחנו לא מאוחדים. זו החלטה עם נזק לדורות שעוד תפגע בנו קשות".

23:00: השרים גדעון סער ואופיר אקוניס יתמכו בהצעת ההחלטה שתובא הלילה להצבעה בממשלה.

23:05: מלבד המתווה שפורסם בישראל, בעיתון הקטארי "אל-ערבי אל ג'דיד" דיווחו עוד פרטים על העסקה. בין השאר, פורסם כי ההסכם יכלול כניסה של 200 משאיות עם סיוע במהלך חמשת ימי ההפוגה, לרבות משאיות דלק וגז לבתי החולים. עוד נכתב כי כאשר ממשלת ישראל תפרסם הודעה על אישור ההסכם, יגיעו גם הודעות של קטאר וארה"ב.

משאיות הדלק של אונר"א, צילום: אי.אף.פי

21:55: גנץ בישיבת הממשלה: "המתווה הזה הוא קשה ומכאיב מבחינה אנושית, אבל הוא גם מתווה נכון כי הוא לוקח את המרב האפשרי ומממש אותו, ואני חושב שהוא יהווה את הבסיס להמשך". גלנט בישיבת הממשלה: "אנחנו עומדים בפני קבלת החלטות חשובות, יש סיכוי להבשיל מתווה שיוביל לשחרור חטופים. זה נושא ערכי, מוסרי, של מחויבות בין מדינה, ממשלה ואזרחים. ללא הלחץ והמשיכו, לא יהיה סיכוי להביא גם את הקבוצות הבאות - ולכן, לפי בקשתי ובקשת מערכת הביטחון, נכנסה לתוך החלטת הממשלה, הדרישה שתימשך פעולת צה"ל בכל עוצמתה".

גנץ בפתח ישיבת הממשלה: "מאחורי כל דמות יש משפחה, המתווה קשה - אך נכון" // לע"מ

21:50: נתניהו לשרים בפתח ישיבת ההמשלה: "יש בחוץ דיבורי הבל, כאילו אחרי הפוגה להשבת חטופינו אנחנו נפסיק את המלחמה. אני מבקש להבהיר - אנחנו במלחמה, ונמשיך במלחמה, עד שנשיג את כל היעדים שלנו. אתמול בערב פגשתי, יחד עם חברי קבינט המלחמה, את בני משפחות החטופים, הקשבתי קשב רב למצוקה שלהם. אני מחויב להשבת החטופים, נחזיר את כולם. במלחמה יש שלבים, וגם בהשבת החטופים יש שלבים, אך לא נרפה עד שנשיג את הניצחון המוחלט. זוהי החובה הקדושה שלי, של כולנו".

עוד הוא הוסיף: "בימים האחרונים שוחחתי עם ביידן, וביקשתי את ערבותו לשיפור המתווה שיוצג לפניכם. הוא אכן שופר כדי שיכלול יותר חטופים ופחות מחירים. לפנינו החלטה קשה, אך היא החלטה נכונה, כל גורמי הביטחון תומכים בה באופן מלא. ביטחון כוחותינו יובטח בימי ההפוגה, הדבר יאפשר לצה"ל להיערך להמשך הלחימה".

21:42: השר ישראל כ"ץ ביקש בקבינט המורחב, בשם המשפחות השכולות, כי העסקה תכלול אספקת תרופות למי שישארו בשבי על ידי הצלב האדום - נתניהו תמך. מטה החטופים אסף כבר את התרופות, והן נמצאות בברלין. כעת נדרש רק שיתוף הפעולה עם הצלב האדום.

21:38: לשכת ראש הממשלה: במהלך ישיבת הממשלה ראש הממשלה נתניהו הבהיר שכחלק מהמתווה המסוכם יהיו ביקורים של הצלב האדום אצל חטופים שטרם שוחררו - כולל אספקת תרופות.

21:23: ח"כ ואליד אלהואשלה מרע"מ, תושב הנגב, פנה לממשלה ולצדדים המתווכים והמעורבים בעסקת החטופים בדרישה לכלול בעסקה המתגבשת גם את החטופים מהחברה הערבית הבדואית.

21:03: התייחסות פורום תקווה המאגד משפחות חטופים לעסקה המתרקמת עם החמאס: "יש להגביר את הלחץ על החמאס מתוך מחוייבות לשחרור כל החטופים עד האחרון שבהם". 

21:00: החלה ישיבת הממשלה על עסקת החטופים.

גלנט בביקור באוגדת עזה: "נידרש להכרעות קשות בימים הקרובים" // צילום: שחר יורמן

20:55: ח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) דורש מראש הממשלה התחייבות להמשך הלחימה: "אדוני ראש הממשלה. אני מצפה ממך להתחייב לאזרחי ישראל כי לאחר הפסקת-האש (השגויה) תימשך הלחימה עד קיום מטרת העל-חיסול החמאס. בשביל החיים ולמען הנופלים".

20:37: פורום נשות המגויסים: "לא מוכנות להיות המקלט שאליו זורקים את המחבלים מהעסקה, גרשו אותם לחו"ל". זאת כתגובה על המתווה שכולל השבת המחבלים לבתיהם ביהודה ושומרון.

20:25: דובר צה"ל על מתווה העסקה: "נדע להתמודד עם כל החלטה ולשמור על המתווה שיסוכם".

דניאל הגרי, צילום: יוסי זליגר

20:18: ישיבת הקבינט המרוחב התחילה. חסימות של משפחות החטופים מחוץ לקריה.

20:09: עיכוב בלו"ז: ישיבת קבינט המלחמה עוד נמשכת, לא התחילה ישיבת הקבינט המורחב.

20:00: אלפי בני משפחות של חיילים בקריאה דחופה לממשלה לא לסכן את חיי החיילים. "נתנו את החיים שלהם ושלנו בידכם, תשמרו עליהם ואל תכנעו ללחצים שלא מביאים את חיי הבנים והבעלים שלנו בחשבון."

19:58: יו״ר תנועת ש״ס הרב אריה דרעי הציג הערב בפני מרן הראשון לציון הרב הראשי לישראל את פרטי המתווה לשחרור חטופים שמובא כעת לאישור הממשלה. לאחר ששמע את פרטי המתווה הנוכחי פסק כי על פי ההלכה ועל פי פסיקות אביו מרן הראשון לציון הרב עובדיה יוסף זצ״ל יש אישור להצביע בעד המתווה לשחרור השבויים הנמצאים בסכנת נפשות של ממש.

19:46: השר שלמה קרעי מפרסם כי הוא תומך בעסקת החטופים: "בניתוח רציונלי, קורע לב אך הכרחי, נראה שהשבת תינוקות וילדים עכשיו לחיק משפחותיהם מכריעה את הכף". 

18:59: ח"כ דן אילוז: "אילו הייתי חבר בממשלה הייתי מתנגד לעסקת החטופים. שחרור אסירים ביטחוניים נותנת תמונת ניצחון לחמאס בזמן לחימה. זה מחזק אותם. קבלת התנאים מלמדים את האויבים שלנו שלחטוף את האזרחים או החיילים שלנו זו דרך לגיטימית לרשום הישגים נגדנו ומזמין עוד חטיפות בעתיד".

18:57: הנשיא ביידן במהלך פגישה בבית הלבן: "‏אנחנו עכשיו מאוד קרובים, מאוד קרובים. נוכל להביא כמה מבני הערובה הביתה בקרוב מאוד, אבל אני לא רוצה להיכנס לפרטי הדברים, כי שום דבר לא נעשה עד שזה נעשה. ואם יהיה לנו עוד מה לומר, נעשה. אבל הדברים נראים טוב כרגע".

ג'ו ביידן. ארה"ב לוקחת חלק במו"מ, צילום: אי.פי.אי

18:54: ארגון נפגעי הטרור אלמגור מתכוון לפנות לבג''ץ. ''בדעתנו לבקש מבג"ץ דיון ממצה על העסקה המתרקמת" אומר סא''ל מאיר אינדור מראשי אלמגור, "פנינו לשר המשפטים בבקשה להורות למחלקת החנינות להעביר מיידית את פרטי שמות גילאי המחבלים העברות שלהם והעונשים שנגזרו על המיועדים להשתחרר בעסקה עם החמאס".

18:28: מפלגת עוצמה יהודית מתנגדת לעסקה: "הסכמת החמאס לעסקה מעידה שצה"ל מבצע כתישה אפקטיבית, יש להמשיך להכות באויב ולהביא אותו לעסקה בתנאים שישראל מכתיבה ולא בתנאים הבעייתיים מאוד שמסכנים את כוחות צה״ל ולא מבחינה בין החטופים. הדרישה שלנו היא עסקה שתשחרר את כולם, אבל בתנאים שלנו"

18:23: הציונות הדתית מתנגדת לעסקה: "העסקה המוצעת רעה ואסור להסכים לה. היא רעה לביטחון ישראל, רעה לחטופים ורעה לחיילי צה"ל. הדרך היחידה להשבת כל החטופים היא דרך המשך הפעלת הלחץ הצבאי הבלתי פוסק על החמאס עד להכרעה מוחלטת".

משפחות החטופים מוחות מחוץ לקריה, צילום: גדעון מרקוביץ'

18:18: משה סעדה מהליכוד כותב ברשת X (טוויטר לשעבר): "אסור למדינת ישראל להסכים להפסקת הפעילות האווירית ולעצום עיניים במשך ימי ההפוגה, כפי שאסור להסכים לנצירת האש ובכך לסכן את חיי חיילינו, בטח לא בעסקה שתשאיר חלק מאזרחינו בידי חמאס-דעאש".

18:06: אבי מעוז המתנגד הראשון בקואליציה לעסקת החטופים: "אני מתנגד נחרצות לכניעה לטרור וללחצים הבינלאומיים וקורא לממשלה להחזיר את הצבא ללחימה מלאה עד להשלמת המשימה: שליטה מלאה ברצועת עזה, חיסול החמאס והשבת כל החטופים שלנו". בנוסף דורש לא לעצור את טיסות הביון. 

18:00: המתווה: 12 ישראלים שישוחררו בכל יום, כך שבתוך ארבעה ימים ישוחררו 50 חטופים.

17:33: בתי החולים שבהם יקלטו חטופים הם שניידר, שיבא, אסף הרופא, וולפסון, איכילוב וסורוקה. הנוהל המנחה: מתחם ייעודי ומבודד לחטופים ופגישה עם בני המשפחה.

טרם התכנסות קבינט ניהול המלחמה, יואב גלנט, ניצן אלון ודדי ברנע, צילום: שחר יורמן

17:20: מנכ״ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי מכנס כעת את פורום המנכ״לים של משרדי הממשלה להיערכות לטיפול וסיוע בכלל ההיבטים האזרחיים הנדרשים.

17:08: בפורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור מתנגדים לכל עסקה שתכלול שחרור מחבלים

17:06: שרי ש"ס וגולדקנופף יצביעו בעד העסקה. הציונות דתית ועוצמה יהודית עוד לא החליטו, ואף מתייעצים עם רבנים.

16:34: שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, אורית סטרוק, שלחה מכתב בהול למזכיר הממשלה תוך דרישה לקבל בכתב את עמדת צה"ל והשב"כ על פרטי העסקה.

פרטי העסקה

העסקה תתרחש בזמן של ארבעה ימים, כאשר מדי ערב ישתחררו כ-12 ישראלים - סך הכל 50 אזרחים ישראלים חטופים. תמורת כל חטוף, ישוחררו שלושה מחבלים. לאחר מכן תהיה אפשרות להאריך את ההפוגה וכן את מספר המשוחררים הנוספים (סך הכל עד 80). מבחינת אזרחים זרים, שחרורם יהיה בהסכם מול ממשלות אחרות ולא מול ישראל. לדברי הגורם הביטחוני: "24 שעות לאחר אישור הממשלה את ההסכם, ולאחר שיינתן הזמן לעתירות בג"ץ נגדו - יחל שחרור החטופים". כאמור, בחמישי בערב צפוי השחרור הראשוני. 

צה"ל, שב"כ והמוסד אישרו את פרטי העסקה. לדברי הגורם הביטחוני, חל שיפור משמעותי בתנאי העסקה בדיונים מול קטאר, בין היתר, הוסכם כי תיפתח האפשרות לשחרר גברים ונשים נוספים אחרי השחרור הראשוני של 50 ילדים ואימהות אזרחי ישראל.

עוד הוסיף הגורם הביטחוני ואמר כי מחבלים שהורשעו ברצח לא ישוחררו. המחבלים שכן ישוחררו בעסקה, יעברו לבתיהם ביהודה, שומרון ועזה (בהתאם לזהות המשוחררים). בנוסף על כך, נקבע במסגרת ההסכם כי דלק יועבר רק בימי ההפוגה, וכן ניתנה התחייבות של השב"כ וגורמי המודיעין לכך שישראל תוכל להתמודד מודיעינית בשעות בהן לא יפעלו גורמי איתור המידע בשמיים (כטב"מים). 

בישיבת ממשלה אמר רה"מ נתניהו: "לפנינו החלטה קשה, אך נכונה - לפנינו מתווה משופר". מפלגת ש"ס תומכת בעסקה, בעוד מפלגות הציונות הדתית ועוצמה יהודית מתנגדות. 

השתתפו בהכנת הידיעה: שירית אביטן כהן, אריאל כהנא, אבי כהן, מתי טוכפלד, יורי ילון, יהודה שלזינגר

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר