בצה"ל מבהירים: לא הועברו לוחמים מאוגדת עזה ליו"ש טרם המלחמה

כעס כבד שורר בקרב חלק מתושבי עוטף עזה בשל טענות כאילו לוחמים מאוגדת עזה הועברו ליו"ש לפני שפרצה המלחמה, מה שהחליש את הכוחות סביבם • מבדיקה של "ישראל היום" עולה כי הטענות שהפיצו אושיות רשת שונות – אינן נכונות • צה"ל: "התעסוקה המבצעית באוגדת איו"ש לא השתנתה על חשבון פיקוד הדרום לפני המלחמה"

חיילי צה"ל משיבים אש בעוטף עזה. צילום: אי.פי.אי

מדובר באחת מהטענות הקשות ביותר שמפיצים אושיות רשת כאלו ואחרות. על פי הטענות, שהודהדו שוב ושוב ומסיבים עוגמת נפש רבה לתושבי עוטף עזה, שמרגישים תחושת הפקרות מוחלטת ממילא, רגע לפני חג שמחת תורה נלקחו כוחות גדולים מאוגדת עזה לטובת תגבור ביו"ש.

בשל הטענות הקשות, שהופנו בין היתר לשרי ממשלה, נעשתה בדיקה מעמיקה של "ישראל היום" בנושא, ובצה"ל הבהירו כי אין שחר לטענות, וכי לא היו לוחמים כלשהם שהועברו מגבול הרצועה לשטח יהודה ושומרון. "התעסוקה המבצעית באוגדת איו"ש לא השתנתה על חשבון פיקוד הדרום לפני המלחמה", אומרים בדובר צה"ל.

חייל בחווארה, צילום: דובר צה"ל

שרת ההתיישבות אורית סטרוק הגיעה אתמול (שני) לאחד המלונות שבהם משתכנים תושבי עוטף עזה, על מנת לדבר עמם. קודם לכן היא סיכמה עם תושבי קיבוץ כרם שלום כי תשוחח איתם. באותו המלון שוהים אנשי קיבוץ ניר עוז, שאמרו קודם לכן שאינם מעוניינים לפגוש איתה והשרה כיבדה את עמדתם.

אלא שבעת שיצאה מהמלון ראו אותה כמה תושבים מניר עוז והחלו לצעוק עליה ולגרש אותה מהמקום. אחד התושבים אמר כי אחד הדברים שכואבים לו זה שהוא שמע שנלקחו לוחמים מאוגדת עזה על מנת לתגבר את חווארה. "הדבר שהכי כואב לנו ומוציא לנו את הדעת זה שלא היו לצה"ל כלים לשמור עלינו, כי הם הלכו לשמור עליכם" אמר לה, טענה שנשמעה לא מעט בשבוע וחצי האחרונים.

השרה סטרוק מותקפת על ידי מפונים מעוטף עזה

סטרוק מספרת כי הדבר הכאיב לה קשות. "אם אתה לא רוצה לדבר איתי זה בסדר גמור, אבל זה כואב לי מאוד שזה מה שאתה אומר, מכיוון שזה לא נכון", היא אומרת. "זה נורא ואיום שהאויבים שלנו פגעו בהם, אבל אם הם חושבים שהאחים שלך לא מצליחים להגיע בזמן להציל אותך כי נשלחו כוחות למקום אחר זה אפילו עוד יותר נורא, וזה לא נכון".

מבדיקה של "ישראל היום" עולה כך: קודם לחגים, כמדי שנה, בשל ההתרעות הרבות ביהודה ושומרון, ישנו תגבור לכוחות הקיימים, וכך התרחש גם השנה, בצל גל הטרור והסכנה לתושבי המדינה מצד גורמי טרור. אומנם, בשל המלחמה, הטרור מיו"ש מתגמד, אך יש לזכור כי טרם 7 באוקטובר היה זה אחד האיומים הקשים ביותר על מדינת ישראל, ופיגועים המוניים נמנעו במהלך השנה האחרונה. גם כעת, לצד המלחמה, ישנם עימותים וניסיונות לבצע פיגועים שנמנעים, שאינם זוכים להדים בשל המצב בדרום והטבח הנורא שהתרחש בעוטף עזה.

יחד עם זאת, הכוחות שמגיעים לתגבר את יו"ש אינם ברוב המוחלט של המקרים, וכך גם הפעם, מגזרות מאויימות אחרות. אומנם, יש תזוזה של כוחות בתוך יו"ש, על מנת לתגבר איום כזה או אחר, אך לא נלקחו כוחות מאוגדת עזה על מנת לעשות זאת. התגבור שהגיע ליו"ש קודם למלחמה, או יותר נכון קודם לחגים, הגיע בעיקר מכוחות שמתאמנים או בקורסים שונים. כך, בחווארה בשבוע של ראש השנה היו לוחמים בקורס קצינים. לאחר הפיגוע שהתרחש במהלך סוכות בחווארה, במסגרתו ניסה מחבל לרצוח משפחה, הועברה לכפר הקיצוני והמסוכן פלוגה מחטיבה מרחבית סמוכה, אך בשום פנים ואופן לא מאוגדת עזה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר