החיסכון שעלול לעלות ביוקר: ישראלים נוסעים לשטחי הרשות הפלשתינית בכדי לחסוך בעלויות

במשטרה מתריעים על סכנה ביטחונית עקב עלייה במספר הישראלים שנכנסים לקניות בשטחי הרשות • "לא מעניין את הרוכשים שיצא פיגוע מאותו הכפר"

למרות סכנת הטרור: יותר יותר ישראלים עושים קניות בשטחי הרשות הפלשתינית

תופעה מתרחבת: יותר ויותר ישראלים יוצאים לתדלק בתחנות דלק פלשתיניות ולבצע קניות בכפרים, על אף הסיכון העצום שבכך, בשל יוקר המחיה בארץ והמחירים הזולים באופן דרמטי בחנויות פלשתיניות.

הפער בין מחירי הדלק ברשות הפלשתינית לאלו שבישראל משמעותי ביותר, ויכול להגיע לחיסכון של אלפי שקלים בשנה. כך, מחיר הבנזין נמוך בכשקל לליטר לעומת המחיר בתחנות הדלק הישראליות, ומחיר הסולר הוא מחצית מהסכום שנגבה בישראל. תוסף לדלק או לסולר, שעולה בתחנות הדלק הישראליות בסביבות 80 או 90 שקלים, עולה ברשות 30 שקלים.

"אני מרוויח אלפי שקלים בשנה רק על הסולר, שנמכר ב־50-40 אחוז פחות מאצלנו, וזה עוד בלי לחשב את ההפרש העצום שיש גם במוצרי מכולת בסיסיים", אומר נ', תושב ירושלים שנוהג לצאת לכפרים מסביב לבירה כדי לרכוש דלק ומוצרים שונים.

תחנת דלק בחווארה, צילום: חנן גרינווד
מחיר אטקרקטיבי לדלק. חווארה, צילום: חנן גרינווד

המחירים הנמוכים ברשות הפלשתינית אינם מסתכמים רק במחירי הדלק. ישראלים רבים נוהגים לתקן את רכביהם במוסכים בכפרים, שהם זולים באופן משמעותי לעומת המוסכים הישראליים. כך, מספר ישראלי שנוהג לתקן את רכבו באחד הכפרים באזור ירושלים כי חסך אלפי שקלים בתיקונים. "בירושלים ביקשו 600 שקל רק על הפלסטיק של פנס אחורי שנשבר. בכפר קניתי פנס שלם עם הנורות והכל ב־150 שקל, הפער בלתי נתפס". שאלות בנוגע למקור החלפים ולמידת חוקיותם לא מעניינות את הרוכשים.

הפלשתינים מודעים היטב לרצון של הישראלים לרכוש מוצרים בזול, ומנצלים את העובדה שהם יוצאים ליהודה ושומרון חרף הסכנה על מנת לשפר את המכירות שלהם. בכפרים שצמודים לכבישים ניתן לראות שלטים בעברית לצד השלטים בערבית, ובניגוד לעבר שבו היו בשלטים טעויות כתיב מביכות כתוצאה מאי הקפדה, כיום העברית היא ללא רבב. אחד התחומים שצמחו בשנים האחרונות הוא טיפולי השיניים. י', שנוהג להגיע לטיפולי שיניים על בסיס קבוע בכפר ליד מקום מגוריו, מספר כי המחירים זולים משמעותית לעומת רופאי השיניים בישראל. "כאן דרשו ממני 1,500 שקל על כתר, ובכפר זה עלה 500 שקלים".

זול יותר. דוכן ירקות בחווארה, צילום: חנן גרינווד

"אזרחים נקלעים לאיומים"

שלמה ועקנין, קצין הביטחון של מועצת יש"ע: "אין ספק שהמחירים במוסכים משמעותית יותר זולים, חלקים שהם גונבים לפי הזמנה. לא מעניין את הרוכשים שיום לפני כן כיסחו באותו הכפר מישהו שנכנס לשם בטעות או שהיה גל טרור. הם מסתכלים על השורה התחתונה".

ולא מדובר בסכנה תיאורטית בלבד. בשבוע שעבר נכנס ישראלי כבן 70 לכפר קדיס בשומרון כדי לערוך קניות. כשירד מרכבו - התנפלו עליו שני פלשתינים וחטפו ממנו את תיקו האישי, שבתוכו היה אקדח. השבוע נעצרו שני חשודים במעשה.

במקרים רבים אחרים נשדדים רכבים מנהגים שמגיעים כדי לתדלק. כשהם יורדים מהרכב, שודדים נכנסים ברגע של היסח הדעת ודוהרים לעומק הרשות הפלשתינית. מהמשטרה נמסר כי מדובר בסכנה חד־משמעית לחייהם של הנכנסים לכפרים הפלשתיניים.

"בחודשים האחרונים אנו עדים לתופעה שבה ישראלים רבים נכנסים לשטחי הרשות הפלשתינית ונשדדים, לעיתים תוך שימוש בכוח ופגיעה באותם אזרחים. ישראלים רבים שנכנסים לשטחים A ו־B לערוך קניות, למסחר, לתיקון רכבם, או כדי לסעוד במסעדות ובבתי קפה ועוד, נקלעים לאירועי תקיפה, שוד, גניבה, איומים ובדרך נס מחולצים בשלום מהמקום על ידי כוחות הביטחון. המשטרה שבה ומדגישה כי כניסה לשטח A אסורה עפ"י חוק ומהווה סכנה. הימנעו מכניסה לשטחים אלה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר