מחלוקת בין בר-לב לסגנו על הקמת "משמר לאומי"

סגן השר במשרד לביטחון הפנים, יואב סגלוביץ, סבור שכלל לא צריך להקים "משמר לאומי" • בראיון ברדיו סתר היום את עמדתו של השר עומר בר-לב: "המונח 'משמר לאומי' בהקשרים של אכיפה אינו מתאים" • בר-לב כבר הצהיר כי המשמר יהווה "מסת כוח" עצומה לאכיפת החוק

השר לבטחון פנים עומר בר-לב וסגנו יואב סגולוביץ, צילום: יונתן זינדל, יוסי זליגר, גדעון מרקוביץ'

חילוקי דעות בין השר לבטחון פנים לסגנו, בנוגע למשמר הלאומי לכשיוקם. דבר הקמת המשמר הלאומי נחשף ב"ישראל היום"

ל"ישראל היום" נודע כי סגן השר סגלוביץ' סבור שכלל לא צריך להקים משמר לאומי, אלא להותיר את הסמכויות במשטרה.

כפי שנחשף, המשמר הלאומי אמור להתבסס כולו על שוטרי משמר הגבול אליהם יצטרפו מאסת מתנדבים - חלקם מארגון "השומר החדש". בימים אלה מוקמת חטיבת המתנדבים והמשטרה מקימה במקביל חטיבה לבטחון פנים שתתבסס על לוחמים סדירים של משמר הגבול ולוחמים בקבע שעיסוקה יהיה טיפול בפשיעה החמורה, וארועי הפרות סדר חמורים.

אלא שעם פרסום התוכנית נתגלעה, כאמור, מחלוקת בצמרת המשרד לבטחון פנים בכל הנוגע למשמר. לדעתו של סגלוביץ' צריך לחזק את משטרת ישראל ואת משמר הגבול ולא לייצר גוף חדש עם סמכויות אכיפה שישא את המונח "לאומי" בשמו. 

בראיון שהעניק סגן השר סגלוביץ, היום לגלי צה"ל הוא אמר בין היתר: "ארגון אכיפת חוק חייב לשמור על ממלכתיות וחוסר הטייה מכל סוג שהוא. התנדבות למשטרת ישראל צריכה להיעשות אך ורק על בסיס פרטני אישי ולא על בסיס ארגוני.

"הגדרה של ארגון אכיפה כ'משמר לאומי' היא טעות מיסודה. המונח 'לאומי' בהקשרים של אכיפה אינו מתאים. מדינת ישראל אינה דומה לארה״ב ממנה הועתק השם. הגדלה וחיזוק משטרת ישראל ומשמר הגבול בצורה משמעותית מאוד הוא הבסיס לחיזוק הביטחון האישי במדינת ישראל".

כאמור דבריו של סגלוביץ עומדים בסתירה לתוכנית העבודה של השר לבטחון פנים ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, לפיה הקמת המשמר הלאומי יהווה "מסת כוח" עצומה לאכיפת החוק.

הבוקר כינס ראש הממשלה, נפתלי בנט, דיון מיוחד בנושא הקמת המשמר הלאומי-אזרחי.

"השר מודע לניואנס הזה", אמר היום ל"ישראל היום" גורם המעורה בפרטים. "הנושא נמצא בראשיתו וייתכן ועוד ייכנסו בו שינויים כולל בהגדרות תפקודיו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi