מחקר חדש: האזור עם שיעור הפשיעה הגבוה בארץ - דרום ת"א

לפי נתוני המכון לחקר הביטחון האישי, מחוזות הנגב ותל אביב מובילים באחוזי הפשיעה ביחס לגודל האוכלוסייה • פשיעה רבה גם בבירה ירושלים, אך לא בכל השכונות • הנתונים המדאיגים נחשפים

6.61% מסך הפשעים בישראל, דרום תל אביב. צילום: זיו קורן

היכן מסוכן יותר להיקלע לאירוע פשיעה? מנתוני מחקר חדש עולה כי המקומות שבהם מתבצע הנתח הגדול ביותר של הפשיעה בישראל הם ירושלים, אשקלון, דרום תל אביב, בת ים, יפו, חולון, אילת, לוד ובאר שבע. 

המחקר נערך על ידי המכון לחקר הביטחון האישי והחוסן הקהילתי של המכללה האקדמית גליל מערבי, בראשות נשיא המכללה פרופ' נסים בן דוד וסגן המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס זהר דביר. מממצאי המחקר, שהתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי אזור 5 בירושלים אחראי לנתח הגדול ביותר של הפשיעה בארץ.

מככבת בנתוני הפשיעה בבירה, נחלאות, צילום: יואב ארי דודקביץ

האזור, הכולל בין היתר את מאה שערים, שייח' ג'ראח, ואדי אל־ג'וז, המושבה האמריקנית, קריית הממשלה, גבעת רם, נחלאות ומחנה יהודה, אחראי לכ־3.9% מכלל הפשיעה הארצית.

מייד אחריו בשיעור הפשיעה נמצאות אשקלון עם 2.26%, דרום תל אביב עם 1.95%, בת ים עם 1.9%, יפו עם 1.84%,  חולון עם 1.76%, אילת עם 1.75%, לוד עם 1.74% ושכונה ג' בבאר שבע, שבה מתבצעת 1.66% מכלל הפשיעה הארצית.

גם היא בפסגה, אשקלון, צילום: אי.פי

מעבר למדד המאפשר לזהות את שיעור הפשיעה המתבצעת בכל יישוב מתוך סך הפשיעה בישראל, עורכי המחקר הצליחו למדוד את היקף הפשיעה לנפש בכל יישוב, ובכך להצביע על רמת הסיכון להיקלע לאירוע פשיעה במקום. החוקרים חישבו את רמת הפשיעה לנפש על ידי חלוקת מדד הפשיעה הכללי במספר התושבים המתגוררים בכל יישוב.

נמצא כי האזור עם הפשיעה הרבה ביותר לנפש הוא דרום תל אביב, וכי אחריו בסדר יורד ממוקמים שכונה ג' של באר שבע, העיר התחתית בחיפה, יפו, לב העיר תל אביב, אילת ושכונה ד' בבאר שבע. יחד עם זאת, יש להדגיש כי קיים פער ניכר בפשיעה לנפש בין יישובים אלו. לדוגמה, בדרום תל אביב היקף הפשיעה לנפש כפול מזה שבעיר אילת.

פערים בתוך הערים

עורכי המחקר מבחינים גם בין שתי קבוצות של ערים: הראשונה - שבה שיעור הפשיעה מתוך סך הפשיעה בערים הגדולות גבוה משמעותית לעומת שיעור האוכלוסייה. לקבוצה זו משתייכות ת"א־יפו, באר שבע, חיפה ואשדוד; וקבוצה שנייה שכוללת ערים גדולות אשר בהן שיעור הפשיעה נמוך ביחס לגודל האוכלוסייה - בני ברק, ראשון לציון, פתח תקווה, נתניה וירושלים.

אחוז פשיעה נמוך ביחס לאוכלוסייה, פתח תקווה, צילום: הדמיה Olin

המחקר מצא שונות גם בין חלקי הערים. כך, נמצא שבאזורים 4 ו־5 של ירושלים יש שיעור פשיעה גבוה ביחס לגודל האוכלוסייה, בעוד באזורים האחרים של עיר הבירה שיעור הפשיעה נמוך משמעותית.

תמונה דומה מצטיירת גם בתל אביב. דרום העיר, לב העיר ומזרחה הם אזורים מוכי פשיעה במיוחד ובהם מבוצעים 6.61% מסך הפשעים והעבירות במדינת ישראל, בעוד האוכלוסיה המתגוררת באזורים אלה מסתכמת ב־2.28% בלבד מאוכלוסיית המדינה.

לעומת זאת, באזורים כמו עבר הירקון מערב ומזרח שיעור הפשיעה נמוך.

ביטחון בשרון

נוסף על כך, החוקרים חיברו כל אחד מהיישובים בארץ אל המרחב המשטרתי שאליו הוא משתייך וחישבו עבור כל מרחב את שיעור הפשיעה, תוך התייחסות לגודל האוכלוסייה המתגוררת בו.

מהממצאים עלה כי במרחב השרון נמצא את שיעור הפשיעה הנמוך ביותר ביחס לגודל אוכלוסייתו, ואחריו בסדר עולה - מרחבי שומרון, ירושלים, מנשה, עמקים, יהודה, גליל, שפלה, כנרת, כרמל, אשר, אילת, לכיש, תל אביב ונגב - שבו רמת הפשיעה ביחס לגודל האוכלוסייה היא הגבוהה ביותר בישראל.

אחוז פשיעה מהגבוהים בארץ, הנגב, צילום: גיאו - טבע יעוץ סביבתי בע"מ

לצורך גיבוש נתוני המחקר השתמשו החוקרים בנתוני המשטרה לגבי מספר העבירות שדווחו בכל יישוב במהלך 2021 כשהן מסווגות ל־14 קטגוריות: עבירות מין, ביטחון, כלכליות, מנהליות, רישוי, מרמה, נגד חיים, אלימות עם פגיעה בגוף, רכוש מלוות באלימות, כנגד סדר ציבורי המלוות באלימות, מוסר, כנגד רכוש שאינן מלוות באלימות, פגיעה בסדר הציבורי שאינן מלוות באלימות ועבירות סחר ושימוש בסמים.

ראשי המכון לחקר הביטחון האישי, פרופ' נסים בן דוד וניצב בדימוס זהר דביר, אמרו בתגובה לממצאי המחקר כי יש להשקיע את תוספת התקציב שהוקצתה על ידי הממשלה לאזורים שבהם אחוזי הפשיעה מרקיעים".

שוד אלים בתחנה המרכזית בתל אביב || דוברות המשטרה

מן הראוי שמקבלי ההחלטות במשרד לביטחון לאומי ייקחו לתשומת ליבם את הדירוג הנוכחי, ובמהלך מתן תוספת התקציב שהקצתה הממשלה למשרד בשנים הקרובות יתחשבו בהמלצות המתלוות לדוח, שיישומן עשוי להגביר ולשפר את רמת הביטחון האישי אותה מקבלים תושבי ישראל".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר