יום שישי השחום: מי צריך את "בלאק פריידי"?

למה לא להנהיג גם "אסרו בלאק פריידיי", עם גשר לחג הרווקים הסיני, ואז חו"ל המועד לגאדג'טים?

איור: טל לזר

הנה חלפה לה עוד שנה, ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו בעיצומו של בלאק פריידיי (או אם חשובה לכם התקינות הפוליטית - יום שישי השחום, או שישי אפרו־אמריקני). בהמשך יצטרפו גם חבריו הטובים, סייבר מאנדיי (יום שני הקיברנטי) ויום הרווקים הסיני, שבבתים שבהם אחד מבני הזוג יגזים עם הקניות - עלול להפוך ליום הגרושים הישראלי.

למי שעוד לא שמע על העניין ולא מבין מאיפה צצו חגים חדשים בלוח השנה, נסביר שלא מדובר בחגים יהודיים חדשים, וגם לא במנהג של בנות ישראל לנצל את יום שישי כדי להוציא שחורים אצל הקוסמטיקאית. מדובר ביוזמה מסחרית של טיפוסים כמו ג'ף בזוס מאמזון וג'ק מא מעליבאבא, שרוצים למכור לנו בשבוע אחד מוצרים מיותרים בסך עשרה מיליארד דולר, שזו גם בערך כמות הימים שייקח לנו כדי להיפטר מהם אחר כך.

לעבדכם הנאמן יש, למשל, לא ממש על דעתו, חפצים שנמצאים בסטטוס שבין אחסון לטווח ארוך לטובת צבירת אבק, לבין השלכה לפח האשפה. כולם נקנו במבצעים נוסח שישי שזוף או שני ממוחשב, ודי מהר התברר שהם שייכים דווקא לרביעי מיותר או לחמישי שמאטעס. לדוגמה - חישוק תאורה שהוא גם מעמד לטלפון לצילום טיקטוק, שכבר אינו מאיר, אבל גם אי אפשר לעשות איתו הולה הופ; מתלה לבגדים שהיה במקור הליכון משוכלל אבל כף אדם כמעט שלא דרכה עליו, ומי שקנה אותו קרוב יותר לשימוש בהליכון של קשישים; מטען לסלולרי שאמור להיטען מאור השמש ומיועד לשמש את הקטנה בטיולים שבהם היא עשויה להיקלע, חלילה, לכמה שעות ללא שקע חשמלי; וכיוצא באלה. בניגוד ליומרה הסולארית שלו, המטען הנ"ל לא הצליח לקשור קשרים עם השמש ולהיטען דרכה. נראה שהוא דווקא סובל מאלרגיה לשמש, וכמעט שהתפתיתי למרוח עליו קרם הגנה.

 

 

כולנו אוהבים לקבל מתנות, ובמיוחד מחו״ל. פעם קראו לזה "הדוד מאמריקה", והיום זה כנראה מגיע ממשפחה פחות קרובה של עובדי דחק מסין, שלא ישנו שבועיים כדי לארוז לנו את המתנות שימתינו לנו בסניף הדואר או בפיצוצייה הקרובה, שיותר נכון לקרוא לה חבילייה או עלי־באבייה. המראה המוכר של אדם שפורק בלהט חבילה עטופת פצפצים בצאתו מסניף הדואר מזכיר ילד שקיבל זה עתה צעצוע של קינדר להרכבה. בשני המקרים מתחילה הספירה לאחור לקראת הגעתו של הצעצוע לפח.

הקמפיינים של הרשתות השונות צועקים לעברנו מכל המדיות, כולל עיתונים, רדיו וטלוויזיה. רשת אחת, שאינה אונליין, הגדילה לעשות והעלתה פרסומים מלגלגים וחינניים על הקנייה אונליין עם קיצורים בנוסח: tls - תמדוד לפני שתיקח, mlt - משש לפני שתקנה, ו־byzz - בואנה זה זול. הייתי מוסיף tttslmbb שמשמעו: תבדוק טוב־טוב שאתה לא ממלא את הבית בשטויות.

• • •

בלאק פריידיי מתווסף על הוולנטיינס דיי, יום המשפחה וכמובן דמי חנוכה, מועדים שכולם מכבידים לא רק על לוח השנה אלא גם על האוברדראפט. שכן, בניגוד אלינו, אף אחד מילדינו לא מתכוון להסתפק בכך שנתפור לו בגד עם כיסים ונמלא את כיסיו באגוזים. מקור השם לא ברור, ואני תוהה אם זה קשור לשחור בעיניים שנקבל בעוד חודש, כשיגיע החשבון של כרטיס האשראי; או שמא זה קשור לאימה שתוקפת את אנשי המחשבים והרשתות ביום שבו כל העולם ורעייתו יושבים על המחשבים, מחפשים דילים ותוקעים את האינטרנט בצורה שלא מאפשרת קניות.

מכיוון שהחגים הנ"ל אינם חגים דתיים, אינם חלק מהמסורת, ובמשנה אין את מסכת עליבאבא מציע, הרבה סוגיות הלכתיות בעניינם נשארות פתוחות. מעניין, למשל, מה עמדתם של פוסקי הדור בעניין קניות שגלשו מהבלאק פריידיי אל תוך השבת - האם במקרה של מכורים לקניות וקמצנים לא מדובר בפיקוח נפש? והאם מותר ליהודי להפעיל לצורך הקניות בוט של שבת?

כעם מרובה חגים וטקסים חשוב שנקפיד להבדיל בין החגים שלנו לבין חגי הקניות, כדי שבדורות הבאים לא יתערבבו המנהגים ונמצא את עצמנו צורכים לקראת יום הרווקים הסיני סופגניות בטעם חמוץ־מתוק או אגרול ממולא בריבה, לזכר נס המחירים אשר חוללו הרווקים, כשתוכנית חיסכון שהיתה אמורה להספיק לתשלום משכנתא אחת הספיקה לשמונה משלוחים שונים מעליבאבא. זה רק עניין של זמן עד שהפרשנות של ילדינו ל״הדליקו, האירו״ תהיה שמדובר בהדלקת המחשבים, ושסיבוב הסביבון נעשה לזכר סיבוב כרטיס האשראי כדי למצוא את הספרות בגב הכרטיס.

מצד שני, אולי מן הראוי להוסיף למועדים הללו סממנים מסורתיים. למשל, להוסיף לבלאק פריידיי את ה"אסרו בלאק פריידיי", שממנו נעשה גשר לחג הרווקים הסיני, שיימשך בחול המועד הסיני, שיכונה חו"ל המועד, ובו לא נעבוד ורק נזמין גאדג'טים מחו"ל.

• • •

כצרכנים נבובים וסקרנים נשאלת כמובן השאלה מה אומרת העובדה שהמחירים בימי החגים הללו כל כך נמוכים, ואם העובדה שאנחנו משלמים פי 3 בימים שאינם חגי מבצעים לא מעידה על כך שבהנהלת עליבאבא אכן יש ארבעים שודדים, ושהסייבר מאנדיי הוא תכלס פראייר מאנדיי.

עניין נוסף שצריך להידרש אליו הוא כמות הפלסטיק, הקרטונים וחוברות ההסבר שנוספים עם כל חבילה שהזמנו. מדובר בכמות אדירה, שמזהמת את עתיד ילדינו, צבינו ודולפינינו. למען ההגינות צריכה להישאל השאלה מה מזהם יותר - למלא את הבית באמצעים למשחקים וירטואליים כמו מחשבים וטלפונים, או למלא את הבית במשחקי קופסה ולגו מפלסטיק, כמו פעם.

אבל בבואנו לחפש פתרונות, לא יזיק אם נסתכל אחורה, אל הדורות הקודמים. פעם, כשהיינו צעירים ויפים ובלי איביי, היינו קוראים לאלטע זאכן כשרצינו להיפטר מחפצים. הוא היה בא עם סוס ועגלה, אוסף את הג'אנק שלנו ומוכר אותו למישהו אחר. אולי הגיע הזמן לחזור למקורות, ושבוע לפני הבלאק פריידיי לקיים את הג'אנק פריידיי, או את יום האלטע זאכן הסיני, שבו כל אחד יוכל להיפטר מהגאדג'טים המיותרים שהזמין בשנה שעברה ולהעביר אותם למי שכן צריך, שבעצמו ייפטר מהג'אנק המיותר שלו. ככה כל אחד יוכל ליהנות ממוצרים מיותרים חדשים בלי לבזבז כסף ולזהם את הסביבה. כדי להרגיש בינלאומיים אפשר לקרוא לזה עלי זאכן. שיהיה חג שמח וחסכוני, וצום קל לאוברדראפט.

yairn@israelhayom.co.il

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi