המקל, הגזר והקו האדום

הדיווחים על אלימות כלפי עיתונאים תמיד עוברים את פילטר הפוזיציה • כשזה נוח ומתאים, גם מקל של קשישה, מלווה בפנים חמורות סבר של המגישים, יכול לפתוח את מהדורת החדשות

איור: שמעון אנג'ל

ביום שלישי בערב התייצבו מגישי מהדורת חדשות 13, תמר איש־שלום ואודי סגל, מול המצלמות. בעמידה, לבושי שחורים, בפנים של אסון לאומי, ועם כתובת לאורך המסך - "עיתונאים תחת התקפה" - יצאו השניים במסר תקיף. "לפני שנמשיך בסיקור המשפט", פתחה איש־שלום בהתייחסות למשפט נתניהו, "היום נחצה שוב קו אדום. מפגינים תומכי נתניהו תקפו באלימות מילולית קשה את כתבי חדשות 13 אביעד גליקמן וברוך קרא, ואחת המפגינות חבטה בראשו של ברוכי במקל והפילה מראשו את הכיפה".


"זו אינה הפעם הראשונה שכתבים שלנו ושל ערוצים אחרים מותקפים בשטח", המשיך סגל, "כשהם בסך הכל מנסים לעשות את עבודתם. בשנים האחרונות אפשר לזהות עלייה בתדירות המקרים האלה, שהם ניסיון להלך אימים על כתבים ופרשנים".
"אי אפשר לנתק את מה שקרה בירושלים מהסתה של אישי ציבור ופוליטיקאים נגד התקשורת ונגד עיתונאים ספציפיים. בדיוק לפני 24 שעות נתניהו צייץ, ולא בפעם הראשונה, את הקריקטורה הזו נגד שלוש מהדורות החדשות בערוצים השונים בישראל", השחילה איש־שלום את נתניהו לאירוע. שהרי כל ילד יודע שאין הסתה בלי איזה נתניהו ברקע. על המסך נראתה קריקטורה שבה שתי זרועות בוקעות ממכשיר טלוויזיה וממלאות את ראשו של הצופה בזבל.


אפשר לחשוב, תוהה הצופה - כולה קריקטורה על תקשורת, אבל אז סגל מעמיד אותו על טעותו: "זה אגב עיבוד לקריקטורה של מאייר איראני אנטישמי". ברכות! נתניהו מפיץ תעמולה איראנית אנטישמית! נושם הצופה לרווחה, וסגל חותם: "זה לא ירתיע אותנו".
אין ספק שתקיפת עיתונאי היא אירוע פסול, אך לפני שנגיע אליו, אולי כדאי להתמקד במה שקדם למקל, והוא האלימות המילולית הקשה שהוזכרה. קיללו את גליקמן וקרא. שמעתי "אתה פושע", ובטח היו מילים קשות נוספות. זה לא משתווה למטח החרפות והאיומים שכתב אחר של חדשות 13, אבישי בן חיים, חטף ממפגיני בלפור. שם היה להט יצירתי מרשים בהרבה: "מניאק, נגרור את הגופה שלך עם הטנדרים, תברח, תברח, תברח, בן זונה, גבלס, בן מוות אתה", וכל זה בפחות מ־20 שניות. חדשות 13 אמנם העלו את הסרטון, אבל רק אחרי שווידאו שהוא לא מזויף. אולי הטילו ספק באמינותו של בן חיים, לכו תדעו. על הצהרה חגיגית באולפן חגיגי והאשמת נתניהו בהסתה איש לא חשב. ואיש לא ניסה חלילה לטעון שמפגיני בלפור מוסתים על ידי פוליטיקאים ואישי ציבור.

סגל מדייק כאשר הוא מזהה עלייה בתדירות של התקפות על עיתונאים. רק מה - מדובר בעיתונאי ימין, אז למי אכפת. עמדת השידור של ערוץ 20 בכיכר הבימה בתל אביב היתה מטרה קבועה להפרעות, קללות, ואף תקיפות ממשיות. אחת מהן - צחוק הגורל - כוונה גם כלפי עידית סילמן שהתראיינה שם לפני עריקת ימינה למחנה שלא הסית מעולם. גם אני זכיתי לשבת שם ולשדר מבעד לחבורת מפגינים עם מגפונים, שאמנם הפריעו לשידור וקיללו אותי כל עוד רוחם בם, אבל אין לחשוד בהם שהוסתו על ידי מישהו. זה פשוט בא להם טבעי. הרי לא יעלה על הדעת שיכול להתקיים אספסוף מוסת שהצביע לפיד או גנץ.


המוסתת שתקפה את קרא במקל, שזכתה לגינויים מקיר לקיר, היא אישה מבוגרת, ובהערכה נדיבה - לא יותר ממטר וחצי גובה. היא מישהי שאם תפתח את חדשות 13, תמצא שם מערכת שלמה שמסורה כולה להכפשת נתניהו, ואשר הכתב היחיד שמנסה להגן עליו, כמו אבישי בן חיים, מופקר על ידי המערכת לגורלו. וייתכן שהגברת עם המקל מלאה בזעם על כתבי המשפט שעולצים על המהלכים המשפטיים נגד נתניהו וממשיכים לבזות את הבחירה החוקית והדמוקרטית שלה ושל עוד מיליון איש.


בעולם תקשורתי הגון הייתי מצטרפת לשר לביטחון הפנים עמר בר־לב ולשר התקשורת יועז הנדל, שכינסו ועידת פסגה לגינוי הקשישה המוסתת. "לא נסבול תקיפת עיתונאים או כל גורם תקשורת אחר. התמונות שראינו היום הן בושה מוחלטת ואסור לעבור עליהן לסדר היום", אמר בר־לב. אני כמובן חולקת עליהם, שכן אני לא סובלת תקיפה גם של מי שאינו איש תקשורת. אם להודות על האמת - אני גם לא משתגעת על ניבולי פה, וזאת אני אומרת כמי שהושעתה לשבוע משידור בגל"צ, כי קראתי לנשיא ריבלין "חצוף".

אבל איננו חיים בעולם תקשורתי הגון ומתברר שבתנאים מסוימים אפשר למחול על אלימות כלפי עיתונאים, אם לתוקף יש סיבה טובה, או כאב אותנטי. וכשאני אומרת "אותנטי" אני מתכוונת לכאב שמקובל על חדשות 13.
ביולי 2020 אחד ממפגיני בלפור הפיל את המיקרופון מידי כתב חדשות 13 יוסי אלי, ומפגין אחר הפיל את המיקרופון מידיו של אבישי בן חיים שעמד על ידו. אז התגייס קרא במלוא עוצמתו העיתונאית - לא נגד תקיפת אנשי תקשורת חלילה, אלא להגנת התוקפים. "התוקף הוא אמן, מוזיקאי, מובטל, סוציאליסט, מצפה לילד שני, ללא תקווה. הוא הגיע לקצה והוציא זעמו על התקשורת", צייץ קרא בחמלה.


ומי ישב מול קרא באולפן 13 ושמע את כתב ההגנה הזה על המפגין האלים אם לא אודי סגל הבלתי מורתע? לקרא עצמו היה חשוב להדגיש שאין לחשוד במפגין - שבא להפגנה שיכור - שהוא שתול של הימין. חדשות 13 אפילו טרחו לראיין אותו. בראיון הסביר התוקף שהוא לא אלים ולא ימני, אלא שגה ב"התנהגות וולגרית", שנבעה לטענתו מ"קורה פה משהו מזעזע במדינה שלנו". אז לא סברו בחדשות 13 שמדובר באלימות, גם לא בהילוך אימים - סתם וולגריות. וזעזוע מהדברים הנכונים.
קרא לא הסתפק בכתב ההגנה על המפגין האלים אלא גם הוסיף ליתר ביטחון: "ובסך הכל, אודי, זו היתה מחאה מפוארת, מחאה יפה". בכך הדגים עיקרון מוסרי חשוב: אם המחאה לטעמנו - נסנגר על קצת מכות לעיתונאים. ואם לא - הסתה, איראן ונתניהו. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi