תמה בדיקת הכוונות

רע"מ הבהירה היטב מה מטרותיה, ולפי ההסכמים הקואליציוניים תשלוט בהזרמת התקציבים למגזר • אלא שהמהלך הזה צפוי לגרום נזקים להשתלבות של אזרחים ערבים בחברה הישראלית

הירדנים יצאו מגדרם, לשכת בנט פחות. עבאס והמלך עבדאללה // צילום: אי.אף.פי

כשנפתלי בנט ביקש פגישה עם המלך עבדאללה, הירדנים אמנם הסכימו אך דרשו לשמור את קיומה בסוד. כשלשכת רה"מ הדליפה את דבר הפסגה, התקשורת הירדנית בקושי התייחסה אליה. לעומת זאת, המפגש של המלך עם ח"כ מנסור עבאס וחברו מעמותת אל־אקצא כמאל ריאן, היה יוזמה מתוקשרת היטב ובפרופיל גבוה. הירדנים הוציאו הודעה לתקשורת שדיווחה כי הפגישה ארכה ארבע שעות ושנדונו בה סוגיות מדיניות לרבות הפלשתינים והר הבית.


צריך לבחון את הפגישה על רקע החשיפות האחרונות על רע"מ והעברת התקציב, כדי להבין את החשיבות שהמלך עבדאללה מייחס לה. אילה חסון פרסמה לפני שבועיים חלקים מתחקיר שביצעו עמותות "עד כאן" ו"בוחרים בחיים" על רע"מ, התנועה האסלאמית וקשריהן עם חמאס. למעשה, עץ המבנה של התנועה האסלאמית מספר את הסיפור.
רע"מ היא לא מפלגה שעומדת בזכות עצמה. היא שלוחה של התנועה האסלאמית (הפלג הדרומי) שפועלת כרשת. עבאס משמש בראש ובראשונה סגן יו"ר התנועה האסלאמית, ורק אחר כך כיו"ר סיעה בכנסת. עוד שלוחות של התנועה הן העמותות שלה, ובראשן "סיוע 48" ועמותת אל־אקצא. כל ראשי העמותות בעבר ובהווה הם בכירים ברע"מ ובתנועה האסלאמית. לתנועה על שלוחותיה יש קשרים ענפים עם חמאס, שגם הוא שלוחה של האחים המוסלמים.


הכתובת של עמותת אל־אקצא היא ביתו של ריאן, שהשתתף לצד עבאס בפגישה עם המלך. ריאן היה יו"ר העמותה בין השנים 2017-2009, ועל פי התחקיר קיבלה העמותה באותן שנים מיליוני שקלים מקרנות המימון של חמאס.


מקלות בגלגלי המגזר


השבוע דיווח "הקול היהודי" כי בתחילת "אינתיפאדת הסכינים" ב־2015 פרסמה עמותת אל־אקצא מאמר של מחבל חמאס, אחמד עטון. במאמר, הסית עטון את תומכי העמותה "להקריב" למען ירושלים: "מה שנגזל בכוח ישוחרר רק בכוח". בחודשים שלאחר מכן, חמישים ישראלים נרצחו. הר הבית היה המוקד העיקרי של האלימות.
עבאס עצמו בעל קשרים ענפים עם חמאס. על פי ה"ניו־יורקר" הוא נפגש ב־2016 עם חאלד משעל בדוחא ועם "מפקדים צבאיים" של חמאס. בשבוע שעבר דיווחה אילה חסון שעבאס הוא זה שנפגש לפני כמה שנים עם עו"ד אפרים דמרי וביקש ממנו לייצג את הרוצחים של בני משפחת פוגל.
במקביל לחשיפות שפורסמו על הקשרים של רע"מ ושלוחות אחרות של התנועה האסלאמית עם חמאס, עבר לפני שבוע תקציב המדינה. על פי ההסכם הקואליציוני שבנט ויאיר לפיד חתמו עם עבאס, כל ההחלטות לגבי תבחינים והעברות של תקציבים למגזר הערבי ייעשו בתיאום עם הוועדה לענייני החברה הערבית, שרע"מ שולטת בה. במילים אחרות, ההסכם הקואליציוני מעביר את השליטה בחלוקת תקציב המדינה ממוסדות המדינה לשלוחה הפוליטית של התנועה האסלאמית.


במסגרת התקציב עברה תוכנית חומש 923, שבשנים הבאות עתידה להזרים כ־30 מיליארד שקלים לחברה הערבית. כפי שחשף עמית ברק, פעיל ותיק למען שילוב ערבים־ישראלים בחברה הישראלית, להבדיל מקודמתה - תוכנית 923 לא פורסמה להערות או לדיון הציבור.
על פי ברק, לנוכח ההסכם הקואליציוני שעליו חתמה רע"מ, החשש הוא שמפלגתו של עבאס תפגע באותם חלקים של החברה הערבית שמשתלבים במדינה ובחברה הישראלית. הדרוזים והצ'רקסים, שמשרתים בצה"ל בגיוס חובה, למשל, עלולים להיפגע. בשיחה עם "ישראל השבוע" הבהיר ברק כי "הסופר־פאוור שאנשי רע"מ הפכו להיות במגזר הערבי מסכן את הערבים ששוקלים להשתלב בתוך החברה הישראלית". בהקשר זה, ציין ברק כי צעירים דרוזים מתייחסים כעת לרע"מ בהערצה, ומתקרבים לתנועה האסלאמית.


סכנה לנזק בלתי הפיך


השבוע פרסם ערוץ 7 ראיון עם קצין מודיעין בכיר, סא"ל א', שהשתחרר לאחרונה מצה"ל. א' אמר כי פרעות תשפ"א של ערביי ישראל היו מתואמות עם חמאס. "ההוכחה לתיאום חזיתות טרור חמאס בעזה עם חזית הטרור בתוך ישראל", לדבריו, היתה העובדה ש"כל הפרעות של ערביי ישראל הופסקו מייד עם ההחלטה של חמאס ללכת על הפסקת האש. זה לא מאפיין התקוממות עממית, וקיימת שליטה מאוד גבוהה של חמאס במהלך, לטובת האינטרס הערבי המשותף נגד ישראל". תושב לוד, מאיר ליוש, הוסיף כי היתה מעורבות של התנועה האסלאמית בהסתה לאלימות מצד הערבים בעיר, ובהגנה המשפטית על המתפרעים.
היו לא מעט אנשים במחנה הלאומי (כולל כותבת שורות אלה), שראו בנכונות של עבאס להצטרף לקואליציה בראשות בנימין נתניהו מעין תרגום מקומי של הסכמי אברהם. הזרעים להסכמים נזרעו לפני עשור בתגובה לעליית מפלגות של האחים המוסלמים לשלטון במצרים, תוניסיה ומדינות סוניות אחרות. הסעודים והאמירותים, שבמשך דורות תמכו באחים המוסלמים, פתאום ראו בהם איום קיומי.
בארץ, מה שכונה "האביב הערבי" דחף אזרחים ערבים רבים להיצמד לזהות הישראלית שלהם. אלפי משפחות ערביות בחרו לשלוח את ילדיהן לבתי ספר יהודיים. על פי סקר של אוניברסיטת חיפה, ב־2013 קרוב לתשעים אחוז מבני הנוער במגזר הערבי תמכו בשירות לאומי.


כל התהליך הזה עלול להתהפך כעת, כי כפי שלמדנו מהחשיפות האחרונות - בניגוד לתקוות, רע"מ והתנועה האסלאמית הן ההפך מרוח הסכמי אברהם. כמו חמאס, גם רע"מ היא שלוחה של האחים המוסלמים. בעוד חמאס מנהל ג'יהאד אלים נגד ישראל, אמר עבאס בראיון לתקשורת הערבית שהוא מנהל "ג'יהאד אזרחי" נגד ישראל, שנועד לפרק את הזהות היהודית של המדינה.
וזה מחזיר אותנו לאותן ארבע שעות שעבאס וריאן בילו עם המלך עבדאללה ביום שלישי. הניסיונות של לשכת בנט ואף של עבאס עצמו להציג את הפגישה כאירוע שגרתי לא שרדו את עיתוני הבוקר של ירדן, שצהלו על הפגישה המדינית החשובה. עבאס עצמו חשף את האמת; הוא מקדם עמדה קיצונית ומנוגדת לעמדה המוצהרת של הממשלה בנושא ירושלים והר הבית, אמר ביום רביעי בבוקר. בראיון לגלי צה"ל, קרא עבאס לממשל ביידן לפתוח קונסוליה לפלשתינים בעיר הבירה.


בשיחה שערכתי עם בנט זמן קצר לפני שעזב את גוש הימין והקים את הממשלה הנוכחית, הוא העיד כי לא ידע איך להתייחס למוכנות של עבאס להצטרף לקואליציה. אבל "שווה לבדוק" את האופציה של רע"מ, אמר. כעת הגיעו תוצאות הבדיקה. הגיע הזמן לפרק את השותפות הזאת, לפני שייגרם נזק בלתי הפיך למדינת הלאום של העם היהודי. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi