היפהפייה הנרדמת חזרה לישון

גנץ מקצה לפלשתינים הרחבות בנייה על אלפי דונמים בשטחי C • היועמ"שית עצרה תוכנית להקמת יישוב יהודי בעוטף עזה מטעמי ממשלת מעבר • ובנט? מטייל ושותק, מטייל ושותק

איפה בנט?, צילום: אורן בן חקון

ממבט ראשון אין שום סיבה לעסוק בנפתלי בנט. בנט כבר הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, וגם סיפר למקורבים על רצונו להוריד פרופיל ולפנות את הזירה ליאיר לפיד. לישיבות הממשלה הוא לא מגיע, או מגיע אחרי שהצלמים כבר הלכו. במסגרת ההשפלות שאחיו לפיד מקפיד להרעיף עליו, הוצע לו השבוע תפקיד ממלא מקום שר החוץ, אבל אפילו המשבצת הזו כבר תפוסה: ממלא מקום שר החוץ הוא נשיא המדינה יצחק הרצוג, שכבר נשלח לשקם את היחסים עם פולין ועם טורקיה אחרי שאלה נפגעו מפזיזותו המדינית של לפיד. גם שם בנט יכול רק להפריע.

ממבט שני, אין טעם לעסוק גם באיילת שקד. היא עובדת בקדחתנות על הרכבת רשימה משלה, עם אביר קארה ופליטי "תקווה חדשה" יועז הנדל וצבי האוזר. בסקרים האחרונים רשימה בראשה נוטה שלא לעבור את אחוז החסימה. מדי פעם היא מעלה פוסט שבו היא משווה הקמת מפלגה לאפיית עוגה, מצייצת ביקורת על בית המשפט העליון, ברגוע. אולי גם בסיבוב הזה היא מקיימת יחסי חברות חשאיים עם מי שפעם אחר פעם מסכל את מדיניותה, כמו שעשתה בתקופת כהונתה של הנשיאה מרים נאור ז"ל.

לזכותה יש לציין שהיא לפחות שמה עין על פעולות ממשלת המעבר. על פי הדיווחים, שקד היא זו שדחקה בבנט שיזיז את עצמו ויטיל וטו על מינוי יוסי ביילין ליו"ר רשות הטבע והגנים. בנט ניאות, המינוי לא הובא לישיבת הממשלה, וגם בנט לא. הוא עושה לביתו, או כועס בביתו, או מטייל עם ילדיו בנחל דן.

ואם כבר מדברים על נחלים, שמעו מה קרה לסגן השר לענייני דת מתן כהנא: השבוע הוא יצא לטייל בנחל הקיבוצים, הספיק לגנות בפוסט את בנימין נתניהו על אסון מירון, הצטלם מתחת למפל בנחל שניר, ולמחרת דיווח לעוקביו בטוויטר שהטלפון שלו נפל למים. חבל, כי בעודו משכשך בנחלי הצפון מנסה מפלגת יש עתיד להעביר את תיק הדתות לידיו של לפיד. אולי לא היתה קליטה בגליל. אה, והטלפון רטוב. איך ימצא לעצמו מפלגה חדשה שתפעל לאחדות לאומית אבל בלי ביבי, כי ממשלת ימין בראשותו היא אסון?

בעוד שרי ימינה עוסקים בשלהם, שאר חברי ממשלת הריפוי לא נחים: גנץ מקצה לפלשתינים הרחבות בנייה על אלפי דונמים בשטחי C ומעלים עין מהשתלטות בלתי חוקית שלהם על שטחים אחרים. היועמ"שית עצרה תוכנית של שקד להקמת יישוב יהודי בעוטף עזה מטעמי ממשלת מעבר, אך התירה לגנץ למנות רמטכ"ל חדש. ובנט? מטייל ושותק, שותק ומטייל.

סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה סיפר על הדרכים העברייניות לכאורה שנקטו חוקרי נתניהו, בניצוחם של שי ניצן ורוני אלשיך. אפילו השר לביטחון הפנים, עמר בר־לב, לא ממפלגת ימין־ממלכתי אפילו, אלא ממפלגת העבודה, אמר בגל"צ: "אי אפשר להתעלם מדברים קשים כל כך". ובכן, מתברר שאפשר - ואנשי ימינה אכן מתעלמים.

עלבונו של בנט הוא לא עניין אישי. מי שהתיימר להיות מנהיג מאחד - כדאי שיחלוק את התובנות שהפיק מהשיעור הזה

 

שקד היתה שרת המשפטים בתקופת החקירות והעידה כי "מנדלבליט הוא אדם ישר שמקבל את ההחלטות שלו באופן עצמאי, בהתאם לראיות ולדעתו המקצועית. גם אם אנחנו לא מסכימים, צריך לדעת שהמניעים שלו מקצועיים". אם תודה בטעות אולי ייפגע הדימוי המצליחני שלה, ואולי תרגיז את שותפיה החדשים למפלגה החדשה. אבל בנט? באותו זמן כתב פוסט ארוך שבו התריע: "חבריי במחנה הימין, שיהיה לכם ברור: אם מערכת המשפט תצליח להפיל את נתניהו בגלל סיגרים וכתבות באתר וואלה, זו תהא מכה אנושה למחנה הלאומי כולו. (...) מנהיג ימין שיבוא אחריו יהיה מסורס ומפוחד מהתקשורת וממערכת המשפט". אחרי שתחזיתו מתגשמת, ואחרי שחלומו על ממשלת ריפוי התנפץ, אולי בשלה העת לזרוק איזו מילה בעניין? למשל: "אמרתי לכם", שהוא יוקרתי בהרבה מ"טעיתי". אבל אין לדעת, אולי הוא חולם על מקום שני ברשימת יש עתיד לכנסת הבאה.

בתקופת כהונתו הקצרה הרבה בנט לדבר על מכונת הרעל של הימין. כעת יוצא לו להכיר מקרוב את הכתף הקרה של השמאל. אף אחד לא אוהב להודות בטעות, או לשאת באחריות לכישלון - חוץ ממתן כהנא, שהודה בגבורה מנהיגותית שהוא אחראי לכך שהילולת מירון השנה לא היתה מספיק עולצת. כהנא התפטר מהממשלה כי חשש שח"כ יום טוב כלפון יפיל את הקואליציה, ומאז לא הצליח לחזור. לאות הוקרה לפיד מנסה לנשל גם אותו מהממלכה הקטנה שכבש, שום מפלגה לא הביעה בו עניין, והלקח של כהנא? רק לא ביבי.

שתיקתם של בנט, כהנא ושקד מעידה על כך שיותר משהיו מחויבים לימין, הם תמיד רצו להתחבב על השמאל. הם חיו בשלום עם אכזבתם של רוב בוחריהם, אבל הם עדיין לא מוטרדים מניתוק הקשר עם הציבור שבו צמחו ושממנו הגיעו הפתקים שהביאו אותם לממשלה. גם אחרי שהתברר ששותפיהם הקואליציוניים בזים להם, גם אחרי שנבואות "ישתמשו בכם ואז יזרקו אתכם" - התגשמו, גם אחרי שהתברר שהפיוס והאיחוד התקיימו רק בדמיונם - עדיין בנט ושקד הולכים על ביצים, דווקא כשאין להם עוד מה להפסיד, שהרי הממשלה כבר התפרקה. כהנא, להערכתי, עדיין לא מבין את הסיטואציה בכלל.

כישלונו של בנט ועלבונותיו הם לא עניין אישי. כולם נכשלים, כולם נעלבים. אבל מי שהתיימר להיות ראש הממשלה שיאחד את כל עם ישראל - כדאי שיחלוק איתו גם את התובנות שהפיק מהשיעור הזה.

אורי אורבך ז"ל הוא זה שהביא את בנט ושקד למפד"ל, שהפכה ל"הבית היהודי". בנאומו הראשון בכנסת השווה את הציונות הדתית לאסתר המלכה וליפהפייה הנרדמת והוסיף: "זו יפהפייה נרדמת, שלפעמים נרדמת בשמירה". ואם אמשיך את המשל: היפהפייה הנרדמת התעוררה, הנסיך נתן לה נשיקה ומייד אחריה - סטירה מצלצלת, ועכשיו היא חוזרת לישון. אחרי כל מה שעשו לה כוחות הריפוי, היא מעדיפה חלומות שווא על פני המציאות.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר