כל האורחים יתמוגגו: כך תקימו גינה מפוארת ומעוצבת בביתכם

חדרי זכוכית, במות מוגבהות, אבני מדרך, כלי גינון וטיפים על בחירת הצמחים הנכונים • כל מה שאתם חייבים לדעת כדי להקים גינה מטופחת ומעוצבת, שלא תשאיר אף אורח אדיש

מבט מהבמה אל עבר הבית. תכנון: הלל אדריכלות, צילום: עודד סמדר

מתוך 365 ימים בשנה, הישראלי מבלה בממוצע יותר מ־200 יום תחת כיפת השמיים בשעות הפנאי שלו. זה נתון שאין כל צורך ללכת לחפש לו סימוכין, כי הוא סוג של עובדה שכל אחד מאיתנו חווה, כמקומי שחי עם מאפיינים של מזג אוויר ים־תיכוני. את השהות תחת כיפת השמיים חלקנו מבלים בגינה הפרטית, שמציבה גם אתגר: ליצור מראה אותנטי ארצישראלי, בגובה העיניים, שמתחבר לנוף הקיים. אז איך עושים זאת? הנה כמה רעיונות:

שימוש בחומרים מקומיים - הגינה הארצישראלית עושה שימוש בחומרים מקומיים. כשמדובר באזור החוף אפשר לעשות שימוש בעיקר באבני כורכר, בגולן באבני בזלת, ובהר אפשר להשתמש בג'מעין. ככל שנחבר את החומרים שמציע הטבע סביבנו ונשרבב אותם אל הגינה, היא תיראה טבעית יותר ופחות מתאמצת.

במה מוגבהת ומראה מועצב. תכנון: הלל אדריכלות, צילום: עודד סמדר

מראה טבע פראי - מראה הגינה הארצישראלית אינו פורמלי. הגינה, בעלת מראה טבעי חף מהידוק, מטיפה לצמיחה פראית ומתרחקת מגיזום מוקפד. גם בתחזוקה השוטפת יש לשמור על מראה הטבע הפראי.

חשיבה אקולוגית - חשיבה אקולוגית בעת תכנון הגינה תייצר אלמנטים של הצללה וחיסכון במים, שיוסיפו ערכים חשובים חוץ משטח יפה למראה. מומלץ להשתמש בצמחים חסכוניים במים, בריצוף ייעודי שמתאים לשטחי חוץ - כאלטרנטיבה לעוד צמחייה שדורשת השקיה - ובעצים שיוצרים פתרונות הצללה טבעיים ומאפשרים חיסכון בחשמל לקירור בקיץ.

מערכת השקיה - הבסיס לגינה מוצלחת הוא בחירה נכונה של האדמה, כזו שתתאים לצמחייה שהחלטתם לשלב בה. אם אתם מקימים גינה בעצמכם, שווה להתייעץ עם נציג מקצועי במשתלה שבה אתם רוכשים את הצמחים. ישנה חשיבות לתכנון נכון של מערכת ההשקיה, כך שהמים יגיעו לכל אזורי הגינה, ורצוי לבחור במערכת השקיה אוטומטית - זה יקל עליכם מאוד את התפעול השוטף.

מטבח חיצוני מוקם בין הצמחיה הפראית. תכנון: הלל אדריכלות, צילום: עודד סמדר

הטכנולוגיה המתקדמת מציעה היום פתרונות השקיה ביתית, כאמור, שמאפשרים שליטה על מערכת ההשקיה גם מהמכשיר החכם שברשותכם. חברת הגרעין למשל, מציעה מחשב השקיה מתקדם, מיועד לשימוש בגינה הביתית. הפעלת ותכנות הבקר מתאפשרים על ידי אפליקציה נוחה לשימוש ואינטואיטיבית. באופן זה, לא תצטרכו לשלוח יד אל בין השיחים. כל מה שתצטרכו הוא לפתוח את האפליקציה ולתפעל הכל בשלט רחוק. המערכת שמציעה חברת הגרעין מאפשרת שליטה ממרחק של עד 30 מטרים.

חשיבה עונתית - בתכנון הגינה כדאי לחשוב על כל ימות השנה, ולשלב בה צמחים ירוקי־עד יחד עם צמחים חד־עונתיים, כך שהגינה תהיה ירוקה לאורך כל השנה.

פתרונות ישיבה אלטרנטיביים - מובן שהכל תלוי בשטח המוקצה, אבל בתכנון נכון אפשר ליצור גינה שיש בה כמה מוקדים, שבהם ניתן לשלב פינות ישיבה אינטימיות כמו ספסלים או פינות חמד לישיבה עם נדנדות ומשחקים לילדים.

מוצרי גינון - אם אתם מתכננים לתחזק את הגינה בעצמכם, מומלץ להתאבזר בכלי גינון שיקלו עליכם את עבודות התחזוקה. ניתן למצוא היום כלים נטענים שמיועדים לחובבי הגינון. הדור החדש של כלי הגינון מציע כלים ברמה ארגונומית גבוהה, נוחים וידידותיים לשימוש - ממזמרות משוכללות ועד מסורים נטענים.

כך תיצרו גינה ארצישראלית

כדי ליצור גינה בסגנון, יש לבחור בעצים שהמוצא שלהם באגן הים התיכון, להתאים עצים שנפוצים באזור הקרוב לאזור המגורים, ולהשתמש בהם בנוכחות גבוהה בגינה.

הצמחייה הארצישראלית מתאפיינת בצמחי מרווה, לבנדר, עצי חרוב ואלון. הצמחייה באזור אגן הים התיכון עשירה בצל ומאופיינת במעט פריחות, ולא דורשת השקיה מרובה - מה שמעניק לה יתרון והופך אותה לגינה חסכונית במים, אך מצד שני כזו שדורשת טיפול וגיזומים תכופים באופן יחסי, כדי לגרום לגינה לפרוח לאורך שנים. עם זאת, מתוך המבחר, כדאי לבחור בצמחים עמידים יותר, שידרשו כמה שפחות טיפול ותחזוקה.

ארבעה פרויקטים אדריכליים שבהם משולבות גינות בסגנון מקומי 

צמחייה היקפית

הנכס: בית צמוד קרקע ביישוב ניל"י
שטח החוץ: 800 מ"ר (מתוך 2 דונם)
תכנון אדריכלי: איציק ניב; תכנון נוף: גדי קציר

הגינה תוכננה בהתבסס על שימוש בעצים קיימים, בשילוב עם עצים שהלקוחות אוהבים במיוחד, ועדיין עם דגש על עצים שלא זרים לאזור. במקרה הזה, הגינה מקיפה את הבית כולו כטבעת פראית וירוקה. שימוש במדרכים מאפשר מעבר נוח מהגינה אל תוך הבית, אך נוסף על כך - מדובר באלמנט דקורטיבי שמוסיף למראה
הסופי שמתקבל. מילה מהמתכנן, האדריכל איציק ניב: "רצינו בית מודרני שישדר כפריות. חלק גדול מהבית
עטוף בעץ, ורצינו שגם הגינה תתחבר ולא תסתיר את המראה שנוצר. הגינה משדרת תחושה כפרית, חמימה ומחוברת לקרקע".

החוץ והפנים חייבים להתכתב. עיצוב: אלעד כהן, צילום: רועי מזרחי, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל

הגינה תוכננה בהתבסס על שימוש בעצים קיימים, בשילוב עם עצים שהלקוחות אוהבים במיוחד, ועדיין עם דגש על עצים שלא זרים לאזור. במקרה הזה, הגינה מקיפה את הבית כולו כטבעת פראית וירוקה. שימוש במדרכים מאפשר מעבר נוח מהגינה אל תוך הבית, אך נוסף על כך - מדובר באלמנט דקורטיבי שמוסיף למראה הסופי שמתקבל.

מילה מהמתכנן, האדריכל איציק ניב: "רצינו בית מודרני שישדר כפריות. חלק גדול מהבית עטוף בעץ, ורצינו שגם הגינה תתחבר ולא תסתיר את המראה שנוצר. הגינה משדרת תחושה כפרית, חמימה ומחוברת לקרקע".

צמחייה במוקדים

הנכס: בית צמוד קרקע בצפון הארץ

שטח החוץ: 30 דונם

תכנון אדריכלי: שרה ונירית פרנקל

לצד הגינה הקונבנציונלית, כדאי לדעת שניתן לייצר גם מקטעי גינות. זה נכון כששטחי החוץ רחבים, אך יתאים גם בשטחים מצומצמים יותר. המקטעים מאפשרים ליצור שניים־שלושה מוקדים שבהם שותלים צמחייה. בין המוקדים ניתן לשתול דשא, לייצר קרקע עם מצע של מחלוטה או אבנים אחרות, או לרצף בריצוף המתאים לשטחי חוץ. השתילה במוקדים היא חסכונית במים, במיוחד אם תבחרו לייצר מצע שאינו דורש השקיה.

הצמחיה הארצישראלית מתאפיינת בצמחי מרווה, לבנדר, עצי חרוב ואלון. תכנון: אדריכל איציק ניב, צילום: אלעד גונן

מילה מהמתכננות, שרה ונירית פרנקל: "הצמחייה שנבחרה לגינה היא כזו שמחקה את הטבע המקומי מסביב לה, ולכן משתלבת עימו בהרמוניה".

מוקד בילוי תחת כיפת השמיים

הנכס: בית צמוד קרקע ברעננה

שטח החוץ: 360 מ"ר

תכנון אדריכלי: שירה מוסקל והדס רוט, הלל אדריכלות

תכנון נוף: דני ושלומי, מעצבים גנים ונוף

התכנון הקלאסי, כשמדובר בשטחי החוץ, הוא מרפסת מאובזרת וסביבה גינה מטופחת. לצד הקלאסיקה המוכרת, יש אפשרות לצאת מהקופסה ולייצר מוקד בנוי דווקא בתוך שטח הגינה עצמה. באופן הזה, התחושה של ישיבה בתוך טבע פראי הופכת אותנטית יותר.

אפשר להסתפק בשולחן וכמה כיסאות, ואפשר להגדיל ולבנות במה קונסטרוקטיבית, מוגבהת מעט מעל לפני השטח, שמאפשרת ליהנות מישיבה נוחה וממראה מעוצב.

מילה מהמתכננות, שירה והדס: "היה לנו חשוב לייצר תחושה טבעית ופשוטה של צמחייה מקומית, בשילוב של עצי הדר ועצי נוי. תחושה של מעין בוסתן.

"יצרנו בגינה הזו פינת ישיבה מרוחקת ומוגבהת, שמאפשרת נקודת מבט נוספת, מצד אחד מנותקת מעט ומצד שני נינוחה על הגינה ועל הפעילות בה. בגינה יש פינת אוכל, מטבח חוץ ופינת רביצה".

מבנה שקוף בלב הגינה

הנכס: בית צמוד קרקע בנחלים

שטח החוץ: 4 דונם

תכנון שטחי החוץ: אלעד כהן, EC ARCDESIGN

לצד הכיף שבישיבה באוויר הפתוח, לפעמים אנחנו נדרשים לקורת גג, ולהגנה מפני שמש קופחת או מזג אוויר סוער. יש משהו בקובייה שקופה שממוקמת בלב שטחי החוץ, שמאפשר "ללכת עם ולהרגיש בלי". עבודת אמנות של פרופילי ברזל וזכוכית יצרה מבנה מקורה שכל־כולו משדר חוץ.

המבנה האדריכלי מייצר הגנה, אך באותה מידה הוא נעים לעין, ומוסיף מנות גדושות של טעם טוב וסטייל. המבנה יכול להיות חלק ממרפסת או אפילו סוג של פינת אוכל משפחתית, שמאפשרת ליהנות מנוף הגינה המטופח. הדגש שקיבלה הגינה הוא עצי בוסתן ועצי נוי, שיוצרים מסגרת לשטחי הדשא המוריקים. העצים מהווים מסגרת לשטח הנחלה, ואף שמדובר בצמחייה פראית למדי, אופן התכנון שלה יוצר קו נקי יותר ומוקפד.

מילה מהמתכנן, אלעד כהן: "על החוץ והפנים להתכתב ביניהם, ולדבר באותה שפה. כשאני בבית, אני צריך להרגיש את החוץ נכנס אל הפנים - ולהפך". 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר