ח"כ אבי מעוז | צילום: אורן בן חקון

ח"כ מעוז לשר הבריאות: "שינוי טפסי מד"א – פגיעה חמורה בתרומת הדם בישראל"

חרף הטענות מצד גורמים במד"א על כך שהטפסים יחזרו למתכונתם המקורית, בישיבות טוענים כי הדבר לא נעשה • יו"ר מפלגת נעם פנה להורביץ ודרש לדעת מדוע נעשה השינוי, וכיצד הוא מתכוון לפתור את המשבר • "מי מוסמך לקבל את ההחלטה, שהנוסח החדש בטפסים חשוב יותר מאשר עשרות אלפי מנות דם?"

חבר הכנסת אבי מעוז (הציונות הדתית), שעומד בראש מפלגת נעם, פנה בשאילתא לשר הבריאות ניצן הורביץ בנוגע לשינוי טפסי תרומות הדם במד"א – משם האב ושם האם ל"הורה 1" ו-"הורה 2". בשאילתא הוא תוהה מדוע הדבר נחוץ, וגורס כי מדובר בפגיעה משמעותית בתרומות הדם בישראל.

תורים בעמדות לתרומת דם בירושלים, ארכיון, צילום: מד"א

"מי קיבל את ההחלטה על שינוי הטפסים ומה הייתה הסיבה לכך?", כתב חבר הכנסת במכתבו. "מדוע לא מסופקים לציבור התורמים הטפסים המקוריים שאינם באים להנדס את תודעתו? ומי מוסמך לקבל את ההחלטה, שהנוסח החדש בטפסים, על כל משמעויותיו, חשוב יותר למדינת ישראל מאשר עשרות אלפי מנות דם לבנק הדם?"

כזכור, לפני מספר שבועות פורסם כי תלמידים בישיבות מוכרות בישראל מחרימים את תרומות הדם במחאה על טפסים אלו. השבוע נטען כי במד"א שוקלים להחזיר את הטפסים למתכונתם המקורית, אך בישיבות מספרים כי ניסיונות להגיש את הטפסים הישנים נענו בסירוב, כך שכרגע החרם במקומות רבים עומד בעינו.

"לפני כשבועיים פורסם באמצעי התקשורת, כי תלמידים מישיבות גבוהות וישיבות הסדר מסרבים לתרום דם, בעקבות הדרישה של שירותי הדם מהתורמים לחתום על טפסים חדשים בהם הוחלפו האב והאם בהורה 1 והורה 2. ההשלכה של צעדים אלו הינה פגיעה משמעותית בכמות תרומות הדם לבנק הדם, מכיוון שמוסדות אלו הינם מקור משמעותי של התרומות", ציין ח"כ מעוז.

השר הורוביץ ישנה את ניסוח הטפסים?, צילום: אורן בן חקון

לא מדובר בפעם הראשונה שמעוז מתייחס לעניין, בנאום שנשא לפני מספר ימים מעל בימת הכנסת גרס כי מדובר ב"מעשה נבלה שאין כמוהו". הוא טען כי "לצערנו ולבושתנו, בחוסר אחריות, אנשי מד"א מסרבים למצוא בהקדם פתרון לעניין ותולים זאת בוועדות, ואף יותר מרומזים, שאותם אלו שמסרבים לחתום על הטפסים יהיו אשמים במותם של אנשים, כתוצאה מהמחסור בתרומות דם. זוהי שחיתות מוסרית נוראה. ממש מעשה נבלה שאין כמוהו. דוחפים בכוח אג'נדה פרוגרסיבית בתוך נושא של הצלת חיים וולונטרית, ואז מנסים לשחק על המצפון של מי שתורמים בהמוניהם, אבל לא מוכנים שישתמשו בהם לקידום אג'נדות זרות המנוגדות לאמונתם, וטוענים שלהם לא איכפת מחיי אדם".

ח"כ מעוז טען כי מד"א גם מעוותים את המוסר, וגם גורמים למחסור חמור במנות דם. "גם מעוותים את המוסר וגם מתעלמים מכך שיהיו אנשים אומללים שישלמו את המחיר, בגלל המחסור במנות דם. מבחינתם, ממש כמו עם 'קורבנות השלום' של אוסלו, כאן אלו קורבנות על מזבח האג'נדה של מחיקת הזהויות הפרוגרסיבית", השווה מעוז.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו