אחרי 80 שנה: בית הכנסת העתיק באומן ייפתח מחדש

"הקלויז של רבי נתן" באומן היה נטוש במשך עשרות שנים, אך לאחרונה הצליחו חסידים לשכנע את בעל המקום להשכיר אותו • בשלב הראשון יחודשו התפילות, ולאחר מכן גם ייחנך במקום מוזיאון של החסידות ובית דפוס • שרון כנפו, שסייע למהלך, סיפר: "מדובר בהישג גדול"

תפילות ליד בית הכנסת לפני עשרות שנים, צילום: באדיבות שרון כנפו

בית כנסת עתיק שנבנה על ידי רבי נתן, תלמידו של רבי נחמן מאומן, בסמוך לציון קברו, ייפתח לראשונה מזה 80 שנה, לאחר פריצת דרך מול בעלי המקום והסכם על שכירות, דבר שלא הסכים לו במשך עשרות שנים. מדובר במבנה בן 200 שנה, שזקוק לשיפוץ, ושנמצא בתוך מתחם של מפעלים. בחסידות מתכוונים בחודשים הקרובים לשפץ את המקום, להחזיר אותו לפעילות ולפרוץ שער חדש מהרחוב הראשי על מנת להנגיש אותו לציבור.

המבנה, שמכונה "הקלויז של רבי נתן" נבנה לפני כ-200 שנה באמצעות כסף שאסף התלמיד של רבי נחמן מאומן. לפני כשלושים שנה, בזמן שחסידי ברסלב החלו להגיע למקום לאחר נפילת מסך הברזל, נעשו ניסיונות לרכוש את המבנה מבעלי המפעל הסמוך, אך זה הבין שמדובר במבנה מבוקש מאוד לחסידים ודרש סכום כסף עצום.

בית הכנסת כיום, צילום: שרון כנפו

לאחרונה הצליחו שני חסידי ברסלב, יצחק ואברהם חזין, אב ובנו, בסיוע של שרון כנפו, איש ציבור מוכר בחסידות, לבצע פריצת דרך ולשכנע את בעל המפעל להשכיר להם את המבנה תמורת סכום כסף סביר. "לעומת מה שהיה עד היום מדובר בהישג גדול. השכירות מאפשרת לנו דריסת רגל במקום, ואנחנו מאמינים שהלב של האדם הזה ייפתח והוא ישחרר את בית הכנסת", אמר כנפו.

מעמד החתימה על ההסכם, צילום: שרון כנפו

החסידים מתכוונים לשפץ את בית הכנסת. בשלב הראשון יחודשו בו התפילות, כפי שהיה עד השואה, ולאחר מכן גם מתכוונים לפתוח שם בית מדרש, מוזיאון של החסידות וכן בית דפוס להדפסת ספרי החסידות בשפות שונות, בדגש על רוסית ואוקראינית.

בית הכנסת במצבו הנוכחי, צילום: שרון כנפו

כדאי להכירi