הרב יהודה דרעי, המועמד לתואר הרב הראשי ורבה של באר שבע הלך לעולמו

דרעי היה אחיו של ח"כ אריה דרעי • הוא כיהן כראש בית הדין ורבה של באר שבע ונפטר בגיל 66 לאחר שאושפז במצב קשה • יו״ר ש״ס: "חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו"

רבי יהודה דרעי זצ״ל יחד עם אחיו, יו״ר ש״ס הרב אריה דרעי. צילום: יעקב כהן

הרב רפאל יהודה דרעי (66) רבה של באר שבע, אחיו של יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי שגם כיהן כחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל והיה מועמד לתפקיד הרב הספרדי הראשי, הלך היום (שלישי) לעולמו. 

הרב דרעי נפגש בחודשים האחרונים עם רוב חברי הגוף הבוחר ופרש את משנתו על עולם הרבנות ואיך הוא רוצה שתראה הקדנציה שלו כרב ראשי במידה וייבחר למשרה.

רבי יהודה דרעי זצ״ל, רב וראב"ד העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית, צילום: יעקב כהן

הוא נולד בעיר מקנס שבמרוקו, לאליהו ואסתר לבית אזוגי. הוריו התגוררו באחד הרבעים החדשים המבוססים בעיר, והושפעו מהתרבות הצרפתית. אביו היה בעל עסק חייטות מצליח, ומשפחתו ניהלה אורח חיים מסורתי ולא נחשבה דתית. בגיל חמש החל ללמוד בבית הספר אוצר התורה ששילב לימודים כלליים עם לימודים יהודיים. כשהיה בן עשר עלתה משפחתו לישראל בגל העלייה שהחל עם סיום מלחמת ששת הימים, והשתקעה בבת ים.

ח"כ אריה דרעי, צילום: אורן-בן-חקון

דרעי נשלח ללמוד בבית ספר ממלכתי דתי בראשון לציון, אך הפסיק לבקר בו לאחר חודש בשל קשיי השתלבות. לאחר כחצי שנה של חוסר מעש, שבהם כמעט ולא עזב את ביתו בשל חששם של הוריו שיושפע מחיי הפשע בשכונה, שוכנעו הוריו על ידי פעילים חרדים מ"חבר הפעילים", שפעלו בקרב העולים החדשים, להכניס אותו ואת אחיו הצעיר אריה ל"מתיבתא" חרדית בחדרה שכללה פנימייה. לאחר כשלש שנים, ב-1973, נסגרה הפנימייה והוא עבר יחד עם עשרות מתלמידיה לישיבה החרדית הספרדית פורת יוסף בירושלים. בהמשך עבר לישיבת עטרת ישראל הליטאית.

לאחר שהוסמך לרבנות, כיהן הרב דרעי כרבה של שכונת רמות בירושלים, שם גם עמד בראשות כולל אברכים קול יהודה שהקים בעזרת אחיו. בשנת 1997 התמנה לרב העיר באר שבע ומתוקף כך כחבר מועצת הרבנות הראשית. הוא כיו"ר הוועדה למועצות דתיות, סת"ם, מילה ומיסיון ויו"ר ועדה לאישור מועמדים לבחינות בדיינות. ב-2005 התמודד לתפקיד הרב הראשי של תל אביב-יפו מול הרב ישראל מאיר לאו אך הפסיד.

בניו נשואים לבנותיהם של הרב אברהם יוסף, הרב יצחק יוסף וח"כ אריאל אטיאס.

יו״ר ש״ס הרב אריה דרעי, ספד לאחיו: "בלב מורתח מצער ויגון אני מבכה את הסתלקותו בטרם עת של אחי הגדול, עטרת ראשי, גדול בתורה, גדול בדיינות, גדול במידות, מקים עולה של תורה, הגאון הגדול רבי יהודה דרעי זצ״ל, רב וראב"ד העיר באר שבע וחבר מועצת הרבנות הראשית.
היה לי כדמות אב, אח גדול, חבר נפש וידיד אמת בכל משעולי החיים. תמיד חיזק, עודד ונסך אמונה. חלל עצום נפער בליבי, בלב המשפחה כולה, ובלב אלפי תלמידיו ושומעי לקחו".

רבי יהודה דרעי זצ״ל, צילום: יעקב כהן

"עלינו יחד עם משפחתנו בגיל 10 ממרוקו, וכבר כנער צעיר בבת ים חתר כנגד הזרם ללמוד במוסדות תורניים, ובזכותו למדנו יחד במתיבתא בחדרה ובישיבת פורת יוסף בירושלים. לאחר מכן המשיך את לימודיו בישיבת עטרת ישראל. רבי יהודה אהב את התורה, יגע בה והשקיע בה את כל כישוריו ושאיפותיו. עלה והתעלה במעלות התורה וההלכה והתמנה לרבה של שכונת רמות בירושלים ועמד בראש כולל אברכים ׳קול יהודה׳. זכה לקרבתו המיוחדת של מרן רבנו עובדיה יוסף זצוק״ל שראה בו כבן ממש, העריך את תורתו ונשלח על ידו להתעטר בכתר רבנות העיר באר שבע, בירת הנגב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני שולח תנחומים עמוקים לרב אריה דרעי ולמשפחתו על פטירת אחיו, הרב יהודה דרעי ז"ל. הרב יהודה היה גדול בתורה ובמעשה, איש צדקה וחסד שזכה לאהבה והערכה רבה מכל מי שהכיר אותו. פטירתו היא אבדה גדולה לעולם התורה, לתושבי באר שבע ולעם ישראל כולו. יהי זכרו ברוך".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ ארז מלול: "אבידה גדולה פטירתו של הגאון הגדול, רבי יהודה דרעי זצ"ל. הרב היה מגדולי הרבנים בדורנו, איש אשכולות ומנהיג רוחני דגול. זכיתי להיות מתלמידיו. השפעתו ניכרה בכל רחבי הארץ, והוא היה לשם דבר בעולם התורה וההלכה. פועלו של הרב דרעי למען כלל ישראל היה מעורר השראה. הוא היה איש של שלום ואחדות, וידע לגשר בין כל חלקי העם. חכמתו, צניעותו ומידותיו התרומיות היו מופת לרבים. עם ישראל כולו את תרומתו העצומה של הרב דרעי לחיזוק הזהות היהודית ולשמירה על המסורת בישראל. הוא היה קול של תבונה והכלה, והשכיל לקרב רחוקים בדרכי נועם".

ח"כ ארז מלול מש"ס (ארכיון), צילום: נועם מושקוביץ' - דוברות הכנסת

"עולם התורה והרבנות איבד היום אחד ממנהיגיו הבולטים. יהי זכרו ברוך ותהא נשמתו צרורה בצרור החיים. תנחומי לאחיו יו"ר תנועת ש"ס הרב אריה דרעי שליט"א ולאחיו הגאונים ולכל בני המשפחה. מי ייתן ולא תדעו עוד צער, ובבניין ירושלים ננוחם".

אורית סטרוק: "יחד עם רבבות עם ישראל, מבכה את הסתלקותו של הרב יהודה דרעי זצ"ל, הרב הראשי לבאר שבע, תלמיד חכם גדול ואוהב ישראל אמתי, ידיד חברון בלב ובנפש. תנחומים מעומק הלב לאחיו ח"כ אריה דרעי, ולכל משפחתו הענפה. יהי זכרו הטוב ברוך!".

השרה אורית סטרוק (ארכיון), צילום: אורן בן חקון

שר האוצר, יו״ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ׳: "קיבלתי בצער עמוק את הידיעה על פטירתו של רבה של באר שבע הרב יהודה דרעי זצ״ל. תנחומים מעומק הלב לידידי יו״ר ש״ס הרב אריה דרעי ולכל המשפחה. הרב יהודה דרעי, תלמיד חכם, פוסק, ואב בית דין של עיר ואם בישראל. גדלותו בתורה, מעורבותו עם הבריות, זכויותיו והחיבור שלו לציבור יעמדו לו ולכל ישראל. ומחה ה׳ דמעה מעל כל פנים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר