הבחירות לרבנות הראשית: ההסכם בין ש"ס לציונות הדתית על סף פיצוץ

החרדים מאיימים לבטל את הסיכום עקב רצונו של הרב שמואל אליהו להתמודד • הדיל: ש"ס תבחר רב ראשי ספרדי, ומפלגתו של סמוטריץ'  - רב ראשי אשכנזי • במגזר הדתי-לאומי עלולים להישאר ללא ייצוג

בניין הרבנות הראשית (ארכיון). צילום: אורן בן חקון

אין החלטה, יש פערים: הדיל בין ש"ס לציונות הדתית, שלפיו מפלגתו של דרעי תבחר רב ראשי ספרדי, וזו של סמוטריץ' רב ראשי אשכנזי - על סף פיצוץ.

אם אכן הדיל הזה לא יתממש, המגזר הדתי-לאומי עלול להישאר ללא ייצוג. הבחירות לרבנות הראשית צפויות להיערך בשבוע האחרון של יוני, וכעת, ככל שהמועד מתקרב, מתחילים מועמדים שונים לחמם מנועים.

הרב הראשי לישראל דוד לאו: "זו לא הפעם ראשונה שאנחנו נפגשים אל מול נרצחים שרק מבקשים לכונן את עפרה של הארץ" (ארכיון) \\ אליאור בן חיים

לפני שנה נדמה היה שהכל סגור, לפחות בכל הקשור לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. בסיכום בין הרבנים למפלגת הציונות הדתית נקבע כי ועדת רבנים היא שתכריע מי יהיה המועמד מטעמה, ולבסוף נקבע ביוני אשתקד כי הרב מאיר כהנא יהיה המועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. אלא שכאמור, כעת נראה כי הסיכום הזה עומד לפני פיצוץ. המועמדים שלא נבחרו על ידי ועדת הרבנים -  הרב מיכה הלוי והרב אליעזר איגרא - שוקלים גם הם להתמודד.

במקביל, הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, מקדם מאחורי הקלעים את מועמדותו של הרב קלמן בר. הרב כהנא, שחזר לאחר כמה חודשים במילואים, גילה כי המרוץ שב ונפתח במלוא עוזו. במפלגת הציונות הדתית מביטים בתסכול על המצב. רבנים משפיעים במגזר, וביניהם הרב דב ליאור והרב אליקים לבנון, אומרים כי החלטת ועדת הרבנים מיוני האחרון אינה רלוונטית, ובפועל פותחים מחדש את המרוץ.

סמוטריץ'. יבחר מועמד מוסכם?, צילום: אורן בן חקון

בציונות הדתית, שקיוו שהרבנים יאשרו להם מועמד מוסכם ומוסדר, לא מקבלים תשובה חד-משמעית. אם אכן יוגשו לבסוף כמה מועמדים מהמגזר הדתי-לאומי לבחירות, ייתכן שמה שקרה בפעם הקודמת יחזור שוב - ומי שייבחר הוא מועמד חרדי.

חוסר התיאום בציונות הדתית, מתריעים בממשלה, עלול לגרום לכישלון הדיל כולו.

התמודדות צמודה

מי שבינתיים מביט מהצד ומחמם מנועים הוא הרב משה לאו, אחיו של הרב הראשי הנוכחי הרב דוד לאו. הוא נחשב למועמד חזק במיוחד במגזר החרדי, ולא מן הנמנע שירוויח מכך שלא נבחר מועמד מוסכם במגזר הדתי-לאומי. במסגרת הבחירות לרב הראשי הספרדי ישנם שני מועמדים מרכזיים לתפקיד - הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל ואחיו של הרב הראשי המכהן הרב יצחק יוסף, כשהמועמד השני הוא הרב יהודה דרעי, אחיו של ח"כ אריה דרעי.

דרעי. השליטה תישמר?, צילום: אורן בן חקון

אלא שהעובדה שמדובר בשתי משפחות חזקות ביותר במגזר החרדי-ספרדי יוצרת התמודדות צמודה ומעניינת. מי שמקווים ליהנות מכך הם שניים – הרב שמואל אליהו והרב מיכאל עמוס. הרב אליהו ניסה להתמודד בעבר לתפקיד הרב הראשי ולתפקיד רב העיר ירושלים.

בש"ס העבירו אולטימטום לציונות הדתית, שלפיו אם הוא יתמודד - הדיל מבוטל. הרב עמוס, מצידו, מקווה שההתמודדות בין הרב יוסף לרב דרעי תועיל לו בסופו של דבר.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר