במכתב דרמטי: מתגבר המרד החרד"לי נגד בחירת הציונות הדתית לנציג רבנות הראשית

במסגרת ההסכם בין דרעי לסמוטריץ' כי הרב הראשי הספרדי יבוא מתוך הציבור החרדי ואילו הרב הראשי האשכנזי יהיה מהציבור הדתי־לאומי, נבחר הרב מאיר כהנא בבחירות פנימיות שנערכו במפלגה • כעת, דורש הרב אליקים לבנון להתאחד סביב מועמד עם הסיכויים הגבוהים ביותר לקבל רוב בגוף הבוחר • מאז בחירתו קמים עוד ועוד רבנים שקוראים לפתוח מחדש את ההתמודדות

הרב אליקים לבנון (ארכיון). צילום: יונתן זינדל/פלאש90

הסערה בגזרת המועמד לרבנות הראשית מטעם הציונות הדתית מסרבת להירגע: בבחירות פנימיות שנערכו בציונות הדתית לפני כשנה נבחר הרב מאיר כהנא, אב בית דין בביה"ד הרבני באשקלון ויו"ר נציגות הדיינים הארצית, כמי שיתמודד מטעם המפלגה לתפקיד הרב הראשי.
אך מאז קמים עוד ועוד רבנים שקוראים לפתוח מחדש את ההתמודדות. בעיקר רבנים מהצד החרדלי של המפה ואנשי הר המור.

הרב אביגדור נבנצל, שנחשב לרב בכיר, שידוע כפרגמטי יחסית בכל הנוגע לשילוב חרדים בצה"ל, הצטרף לפסק ההלכה של הרב דוב ליאור בנוגע לבחירות לרבנות הראשית: "אין תוקף לבחירת הרב מאיר כהנא, כל המועמדים יכולים להתמודד לרבנות הראשית". וכעת אנו מפרסמים על רב נוסף שטוען כי לבחירה ברב כהנא אין תוקף: הרב אליקים לבנון.

מכתב של הרב אליקים לבנון מבקש לבחון מחדש את בחירתו של הרב כהנא כנציג הציונות הדתית לרב הראשי של הציבור האשכנזי, וקורא להתאחד סביב מועמד עם הסיכויים הגבוהים ביותר לקבל רוב בגוף הבוחר.

הוועדה לבחירת מועמד ציוני דתי לרבנות (ארכיון), צילום: מזכירות הוועדה

הרב מאיר כהנא נבחר בבחירות פנימיות שנערכו בציונות הדתית, זאת לאחר שערב הקמת ממשלת נתניהו, הסכימו אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ' כי הרב הראשי הספרדי יבוא מתוך הציבור החרדי ואילו הרב הראשי האשכנזי יהיה מהציבור הדתי־לאומי. 

לאחר שהוציא לפני מספר שבועות תמיכה בהחלטת הועדה שבחרה ברב מאיר כהנא כנציג הציונות הדתית, הרב אליקים לבנון, רב השומרון וראש ישיבת אלון, מורה במכתב דרמטי אל חברי ועדת הרבנים שבחרה את מועמד הציונות הדתית לרבנות.

הרב מאיר כהנא (ארכיון), צילום: ללא

במכתב מבקש הרב לכנס שורה של אנשי מעשה ובניהם פוליטיקאים שיבחנו יחד מיהו הרב הציוני-דתי בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכות ברוב בגוף הבוחר במצב הפוליטי הנוכחי ולאחד כוחות סביב מועמד זה.

מכתבו של הרב לבנון עולה בקנה אחד עם קולות של רבנים ואנשי ציבור מתוך הציונות הדתית שהביעו חשש כי מועמד הציונות הדתית לרבנות הראשי הנוכחי יתקשה לגייס רוב בגוף הבוחר במצב הפוליטי הנוכחי וההזדמנות ההיסטורית למנות רב ציוני דתי למשרת הרב הראשי עלולה להתפספס.

המשוואה השתנתה 

הרב אליקים הוא מהפלג החרד"ל, אליו משתייך השר סמוטריץ'. הרב כהנא משתייך לצד הליברלי במפה הפוליטית, וזכה לתמיכתם כולל מתן כהנא וראשי ערים חילוניות. סמוטריץ' ואנשיו היו בטוחים שהרב מיכה הלוי, הרב של פתח תקווה, ייקח את המועמדות בהליכה, אבל הוא שייך לאנשי הר המור, בחירתו סוכלה בידי אנשי מרכז הרב, ובציונות הדתית נוצר פיצול דרמטי ואמיתי. מכיוון שעמדתה הרשמית של הציונות הדתית היא בעד כהנא, ולסמוטריץ' אין אפשרות לערער בפומבי על בחירת רבני המפלגה.

שר האוצר סמוטריץ' בוועידת ישראל היום, צילום: גדעון מרקוביץ

אלא שלפני כשבועיים צץ מועמד חדש שמשנה את המשוואה: הרב משה חיים לאו, אחיו של הרב הראשי הנוכחי, הרב דוד לאו. משה לאו, המשתייך למגזר החרדי, מכהן כרב בנתניה וכעת מתכוון להתמודד - בגיבוי אביו, הרב ישראל לאו, שאומר בכל הזדמנות כי בנו ראוי לתפקיד וימלא אותו היטב.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר