סופית: תו סגול למסעדות בשטח פתוח

ועדת החוקה של הכנסת אישרה את ההקלה, שלפיה שטחים פתוחםי במסעדות יוחרגו ממגבלת תפוסה של מטר וחצי בין השולחנות • לפני ההצבעה, ח"כ בן גביר אמר: "היינו צריכים לחבק את הדיון על מטר וחצי בין שולחנות בשתי ידיים, אבל אנחנו משגעים את הציבור כל פעם עם תקנה חדשה"

מלצרית במסעדה (ארכיון), צילום: יהושע יוסף

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (רביעי) באופן סופי את החרגתן של מסעדות שבאזור הישיבה בשטח הפתוח שלהן נדרש מרחק של מטר וחצי בין שולחן לשולחן. ההקלה אושרה בעקבות דרישת הוועדה להקלות בשטחים פתוחים, שנכנסה שלשום לתוקף.

טרם ההצבעה בוועדה על ההחרגה, אילנה גנס, ראש מטה שירותי בריאות הציבור, אמרה כי "משרד הבריאות המליץ על תפיסת מרחק של שני מטרים, למרות שיש מדינות רבות שבהן נקבע מרחק כזה, וזה סוג של איזון המאפשר למודל להיות ישים, אחיד ולצמצם סיכונים".

דיון של ועדת החוקה של הכנסת, צילום: דוברות הכנסת

במהלך הדיון, ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) אמר: "לכאורה, היינו צריכים לחבק את הדיון על מטר וחצי בין שולחנות בשתי ידיים, אבל אנחנו משגעים את הציבור כל פעם עם תקנה חדשה. הרי דובר על שני מטר בתקנות המקוריות והיה הסבר מדעי לפי גופי הבריאות העולמיים. הציבור מבולבל. איפה האחידות? מבחינה משפטית, אי אפשר שהגדרת מחלים ומחוסן תהיה שונה בין שתי ועדות כנסת. באיזה מבחן משפטי זה יעמוד?".

נציגת משרד הבריאות בדיון השיבה לח"כ בן גביר כי משרד הבריאות אכן המליץ על ריחוק של שני מטרים, אולם ההחלטה שהתקבלה לגבי המסעדות הוסכמה כפשרה.

ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד) אמר: "אנחנו יושבים שבועות רבים על התקנות ומבינים את הבלבול של המגפה, אך יש תקנות, כמו 1.5 מטרים, שלא ניתן לאכוף ולא אוכפים. הכי הזוי שילד שנמצא בכיתה עם מאומת יכול להגיע לבית ספר, אבל אחר הצהריים ישהה בבידוד. איך ייתכן שבבוקר הוא יכול להיות עם עשרות ילדים בכיתה, ולא יכול ללכת לחוג אחה"צ? הפעילות הבלתי פורמלית חשובה לא פחות מבית הספר".

יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב (העבודה), סיכם את הדיון: "התהייה של ח"כ בן גביר מלווה אותנו שבועות ארוכים. חייבים לעשות הפקת לקחים אם חלילה יגיע גל חמישי. בגל הזה, במקום להגיע למתווה רציונלי מראש, היינו צריכים לעשות פה כל הזמן הורדות ידיים. יש לנקוט בגישה מידתית מראש".

כדאי להכירi