מחקר: תחושת החוסן האישי בזמן "שומר החומות" - הנמוכה ביותר זה שנתיים

התחושה במהלך המבצע הצבאי - נמוכה בכ-30% מבשיא מגיפת הקורונה • "מגמה מדאיגה שעשויה לפגוע ביכולת החברה להשתקם"

תושבי באר שבע ישנים במרחבים המוגנים בזמן המבצע, צילום: דודו גרינשפן

רמת החוסן האישי של אזרחי ישראל במהלך מבצע שומר החומות היא הנמוכה ביותר בשנתיים האחרונות, ונמוכה משמעותית מהמדידה שבוצעה בשיאו של משבר הקורונה - כך עולה ממחקר של אוניברסיטת תל אביב ומכללת תל חי.

ירושלים: שער שכם בזמן אזעקת צבע אדום // צילום: שמואל בוכריס


המחקר בדק את רמת החוסן (יכולת התמודדות מוצלחת עם אירועים קשים/משברים) והלכידות החברתית (מידת האחדות או הפילוג) של האוכלוסייה בישראל. מהממצאים עולה כי רמת החוסן האישי של המשיבים ירדה בעקביות לאורך משבר הקורונה, והמשיכה לרדת באופן משמעותי ביותר במבצע שומר החומות.

רמת החוסן נמדדת בסולם מ-1 (הרמה הנמוכה) ועד 5 (החזקה ביותר). בשנת 2018, רמת החוסן שנמדדה באוכלוסייה עמדה על 4.33; בשיאו של הגל השני (אוקטובר 2020) עמדה רמת החוסן על 3.41, וירדה באופן תלול במבצע שומר החומות לרמה של 2.47.

המחקר כלל כ-650 נשאלים, ונערך על ידי צוות חוקרים משולב שכלל את פרופ' שאול קמחי, פרופ' יוחנן אשל וד"ר הדס מרציאנו מהמרכז לחקר הדחק והחוסן במכללה האקדמית תל חי, וד"ר ברוריה עדיני מהחוג לניהול מצבי חירום ואסון, בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב.

ד"ר עדיני ופרופ' קמחי מסבירים את הירידה התלולה בחוסן האישי: "המשבר הנוכחי בא בסמיכות רבה למשבר הקורונה, שהיה משבר רב-ממדי שכלל כמה איומים בה בעת. המגמה הזו צריכה להדאיג את כולנו' ומחייבת את מקבלי ההחלטות להתחשב בכך בבואם לגבש את מדיניות המענה למשברים העתידיים, שכן המשך המגמה המדאיגה עשוי להביא לפגיעה חמורה ביכולת של החברה להשתקם ולחזור לשגרת חיים סדירה".

במבט מעמיק על המרכיבים השונים של החוסן הלאומי, נמצא כי הגורם "אמון בחברה הישראלית" דווח כנמוך ביותר (ממוצע 2.58 מתוך 6) במהלך מבצע שומר החומות, ואילו גורם הפטריוטיזם הוא הגבוה ביותר (ממוצע 4.69 מתוך 6).

כדאי להכירi