עובש בין-כוכבי? לא תאמינו איך נראית עוגיית שוקולד צ'יפס שנאפתה בחלל

העוגייה הגיעה אל כוכבנו כשהיא במצב צבירה קפוא, כשבמשך שנה שלמה בוצעו בה ניסויים במספר שיטות שימור • כיצד שומרים עליה מלהתקלקל ואיפה תוכלו לראות אותה בעצמכם? כל הפרטים

עוגיית שוקולד צ'יפס. צילום: Getty Images

אין כמו ריח של עוגיות טריות שיצאו מהתנור, ובשנת 2019 תחנת החלל הבינלאומית סימנה וי על דבר שטרם נראה כמותו עד אותו הרגע – אפייה של עוגיות שוקולד צ'יפס בחלל על ידי אסטרונאוטים.

ההרפתקה הקולינרית הייחודית שבמסגרתה נאפו עוגיות ה-Double Tree by Hilton המפורסמות, התאפשרה אז הודות לשיתוף פעולה בין החברות Zero G Kitchen  (שסיפקה את התנור הייחודי שאפשר את האפייה בתנאים של אפס כוח משיכה) ו-Voyager Space.

אחת מהעוגיות עשתה את דרכה חזרה לכדור הארץ ונתרמה אחר כבוד למוזיאון האוויר והחלל הלאומי בווירג'יניה, אחד משלוחות המוזיאונים של מכון הסמית'סוניאן, שבו היא מוצגת כעת להנאת הקהל הרחב (והרעב).

     

View this post on Instagram

           

A post shared by National Air and Space Museum (@airandspacemuseum)

וכיצד התאפשר המסע של העוגייה (אחת מחמש שנאפו במסגרת הניסוי פורץ הדרך) מהחלל לכדור הארץ? "היא הגיעה אלינו במצב צבירה קפוא", סיפרה לרשת פוקס ג'ניפר לווסאוור, אוצרת מוזיאון האוויר והחלל הלאומי, על העוגייה, שנחתה חזרה בכדור הארץ ב-2021. "צוות המוזיאון ערך ניסויים במספר שיטות של שימור על העוגייה במשך שנה שלמה. שימור מזון בצורתו המקורית הוא לא דבר נפוץ".

עוד אמרה לווסאוור כי העוגייה הופשרה ויובשה בשנה שעברה במשך חודשיים, כאשר השומנים שהיא מכילה אפשרו לה לשמור על צורתה המקורית. "כדי למנוע ממנה לפתח עובש, היא שמורה במיכל המכיל חנקן, ולא חמצן. המיכל שבו היא נמצאת מכיל גם סיליקה (צורן דו-חמצני) שמסייע לשמור על סביבה יבשה, ורמת החמצן מנוטרת כדי לוודא שאין זליגה שתפגע בעוגייה".

העוגייה תהיה זמינה לצפייה במוזיאון ללא עלות בהמשך השנה הנוכחית וגם במשך כל השנה הבאה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר