המסעדה שהעלתה פוסט שנאה עם תמונתה של אנה פרנק - ועוררה סערה

בהתייחסות לגל החום שפוקד את ארה"ב, נכתב בבית העסק: "חם שם בחוץ יותר מתנור, ומי כמוני יודעת!" • גל של ביקורת ציבורית גרם לעמוד הפייסבוק של המקום ירד מהרשת

הפוסט המצמרר

מסעדה בטיברטון, עיירה בת 16 אלף תושבים שבמדינת רוד איילנד, ארה"ב, פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט אנטישמי, שאם אכן הועלה בתום לב, ממחיש עד כמה המודעות לשואה נמוכה במקומות מסוימים. בסוף השבוע האחרון העלתה המסעדה, Atlantic Sports Bar And Restaurant, מם שמתייחס למזג האוויר הלוהט ששורר באזור, ובו תצלום של אנה פרנק לצד הכיתוב "חם שם בחוץ יותר מתנור, ומי כמוני יודעת!" וההשטאג #ohboy.

הפוסט ספג, כצפוי, גל של תגובות נזעמות כמו "איזה חור גזעני", "אל תאכלו שם עד שהם יתנצלו", "מדהים שמישהו יחשוב שזה מצחיק, תתביישו!" ו"אתם מגישים נאציזם כמנת צד?", כאשר חלק מהתגובות שהאשימו את המסעדה בגזענות נמחקו על ידי מפעילי עמוד הפייסבוק. יתרה מכך, מנחת תוכנית רדיו אזורית בשם ג'סיקה מצ'דו אמרה כי היא יצרה קשר עם הבעלים של המסעדה, אך הוא הבהיר לה שהמם לדעתו מצחיק, טען שהוא עסוק ודרש ממנה בגסות שלא להתקשר אליו עוד.

בסופו של דבר, לאחר שהפרשה החלה ליצור הד תקשורתי ארצי, שוחחה השלוחה המקומית של רשת ABC האמריקנית עם אחד מעובדי המסעדה. אותו עבד טען כי האדם שהעלה את התמונה אמנם חשב שהיא מצחיקה, אולם הוא לא ידע לזהות את אנה פרנק. ברגע שזהותה נודעה לו, הוסר הפוסט לאלתר. נכון לרגע זה, עמוד הפייסבוק של המסעדה אינו זמין כלל לקהל הרחב, ואם מנסים להגיע אליו מקבלים הודעה כי תוכן העמוד מוגבל לאנשים מורשים בלבד.

תומר אלדובי, מייסד התנועה למאבק באנטישמיות ברשת, מסר: "מרתיח לראות שוב פעם מחדש את זילות השואה בקרב שונאינו האנטישמים. גם ההיתממות של אנשי המסעדה או הבורות שלהם שוב מוכיחים עד כמה השיח האנטישמי נוכח ברשתות החברתיות. טוב עשו הגולשים שהגיבו בחריפות נגד אותו הפוסט. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שבאמצעות דיווח מסיבי על תכנים מסוג זה, ניתן להסירם. אנו קוראים לכל מי שנחשף לאנטישמיות ברשת לדווח על התוכן – ולפנות אלינו לקבל סיוע מקצועי במידת הצורך".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר