משולש רומנטי לוהט בין שלושה גברים: הצגה חדשה מגיעה לבמה

מסכת קנאה ויצרים נמצאת בבסיסה של ההצגה החדשה "ארוס ומלנכוליה" של יואב רינון, שבתחילה פורסמה כספר • המחזה כתוב כטרגדיה קלאסית, על פי המודלים של יוון העתיקה

"ארוס ומלנכוליה". צילום: דניל קונטורוביץ'

משולש רומנטי בין שלושה גברים בתוך האקדמיה - ראש החוג לספרות באוניברסיטה בירושלים, מרצה לספרות באוניברסיטה ודוקטורנט בחוג לספרות, שמתפתח למסכת קנאה ויצרים – זה הסיפור שעומד בבסיסה של "ארוס ומלנכוליה", הצגת תיאטרון חדשה (13 ביוני בבכורה בבית ציוני אמריקה בתל אביב).

"ארוס ומלנכוליה", צילום: דניל קונטורוביץ'

מדובר בהצגה אשר מביאה לראשונה אל הבמה את המחזה של יואב רינון (פורסם ב-2020 כספר בהוצאת תשע נשמות) - בבימויו של סמיון אלקסנדרובסקי, בהשתתפות המחזאי עצמו לצד השחקן יהונתן וילוז'ני, שכבר מזמן הוכיח שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ וכי בורך בכישרון לא פחות מרשים משל אביו.

"ארוס ומלנכוליה", צילום: דניל קונטורוביץ'

למרות שיואב רינון משמש כראש החוג לספרות השוואתית באוניברסיטה העברית, בו הוא מלמד קורס בשם "ארוס ומלנכוליה", טוענים בהפקה כי מדובר ביצירה אמנותית בדיונית, שאינה מתיימרת לשקף אירועים אמיתיים או להוות אוטוביוגרפיה.

"ארוס ומלנכוליה", צילום: דניל קונטורוביץ'

המחזה מעלה עיסוק בזהות ושבירת גבולות בתיאטרון, בספרות ובחיים. הוא כתוב כטרגדיה קלאסית, על פי המודלים של יוון העתיקה, ומבויים בדומה לתיאטרון הצרפתי הקלאסי – כשרוב הזמן שני השחקנים עומדים מול הקהל ללא תזוזה. את משקל הכובד מקבל הטקסט, שמשלב שפה גבוהה ולשון שירה הכוללת חריזה ומשקל, לצד שפה "מלוכלכת" ומילים גסות. על הקרנת הווידאו אמון רן סלוין, בעוד שני השחקנים בהצגה מצולמים בלייב לכל אורכה והצילום מוקרן על מסך מאחוריהם.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר