מברקלי לתל אביב: הכהנים הגדולים מגיעים לחגיגת ג'אז מרהיבה

יובל בסקסופון, אבישי בחצוצרה, וענת בקלרינט: שלושת האחים למשפחת כהן כבשו יחד ולחוד את סצנת הג'אז העולמית • לאחר שהוציאו כבר ארבעה אלבומים, בסוף השבוע הם יגיעו למופע משותף בהיכל התרבות • "השילוב של שלושה נשפנים גרם לכולנו להתקדם ולנגן טוב יותר"

יובל, אבישי וענת. "אם היתה תחרות - היא היתה מפרה" , צילום: יוסי צבקר

שלושת כוכבי הג'אז למשפחת כהן - יובל, ענת ואבישי - יגיעו השבוע למופע משותף בהיכל התרבות בתל אביב. לקראת ההופעה שוחחנו איתם על הדרך המשמעותית שעברו יחד ולחוד בדרך לכבוש את פסגות הסצנה המוזיקלית בעולם.

שלוש פעמים בשבוע יצא בשלהי שנות ה־80 הרכב המסחרי הלבן של דוד ובלהה כהן מבית הספר לאמנויות בתל אביב לקונסרבטוריון למוזיקה ביפו. תמיד היו ברכב שלושת ילדיהם של בני הזוג - יובל, ענת ואבישי, ומכיוון שמדובר היה ברכב גדול, בכל פעם הצטרפו אליו ילדים נוספים. מ־4 אחר הצהריים ועד 9 בערב ניגנו השלושה בתזמורת (ביג בנד) שהוביל אברהם פלדר, וגם כשחזרו הביתה לא ממש הפסיקו לנגן. כיום, כעבור שלושה עשורים, שלושתם נמצאים בטופ של סצנת הג'אז העולמית, ו"על הדרך" כבשו כמעט כל פסגה אפשרית.

פרסים למכביר

ב־2010 זכה יובל בפרס לנדאו למלחיני ג'אז וב־2017 זכה בפרס ראש הממשלה למלחינים. נוסף על כך, הוא מרכז את תחום לימודי הג'אז בקונסרבטוריון שטריקר ומרבה להופיע בארץ ובחו"ל.

גם אבישי זכה בפרסים ובתארים יוקרתיים, הוציא כבר ארבעה אלבומים בלייבל היוקרתי ECM, היה חבר באחד מהרכבי הג'אז החשובים בארה"ב, San Francisco Jazz Collective, וניגן בפסקול של הסרט "אמריקן גנגסטר". ענת היא מוזיקאית הג'אז הישראלית היחידה שהיתה מועמדת לפרס הגראמי האמריקני (שלוש פעמים) ובמשך יותר מעשור היא נבחרת ל"נגנית הקלרינט של השנה" מטעם איגוד עיתונאי הג'אז בארה"ב.

בשנות "תור הזהב" של הג'אז האמריקני היו לא מעט "משפחות ג'אז", אך בעידן המודרני ניתן לספור אותן על כף יד אחת. הפעם הראשונה שבה הופיעו השלושה יחד על במה אחת היתה ב־2003 בפולין: האח הבכור יובל בסקסופון סופרן, ענת, האמצעית, בקלרינט, והאח "הקטן" אבישי בחצוצרה. מי שיזם את החיבור היה יובל, שהוזמן להופיע במדינה עם הרכב ג'אז שהוביל. התגובות הנלהבות מהקהל, כולל של ראש ממשלת פולין שנכח בהופעה, לצד ההתרגשות של השלושה מהמעמד, הובילו אותם להופעות משותפות ברחבי העולם, ולארבעה אלבומים תחת השם "שלושת הכהנים".

בסוף השבוע, אחרי תקופה ארוכה שלא הופיעו בארץ, מתאחדים "הכהנים" לשתי הופעות בהיכל התרבות בתל אביב. ניצלנו את ההזדמנות כשכולם יחד כדי לשוחח איתם על ההצלחה שלהם לחוד וביחד.

כשהם נשאלים על הסיבה איך שלושה ילדים מאותה משפחה הופכים לנשפני ג'אז מהטובים בעולם, לכל כהן - או כהנת במקרה של ענת - יש תשובה אחרת. "פרויד היה אומר שאולי היינו צריכים לנשום הרבה", עונה ענת וצוחקת. לדברי יובל, "היו לנו הורים תומכים בטירוף, והמורים הכי טובים, סביבה לימודית מצוינת וגם מזל גדול". אבישי תולה את ההצלחה בנגינה המשפחתית מגיל צעיר.

"כששלושה נשפנים מנגנים ביחד זה צריך להיות כל כך on top מבחינת סאונד, אינטונציה, הרמוניה ומלודיה", הוא אומר, ומוסיף כי "השילוב של שלושה נשפנים יחד גרם לכל אחד מאיתנו להתקדם ולנגן טוב יותר".

היתה ביניכם קנאה או תחרות?
לדברי אבישי, "אם היתה תחרות, הרי היא היתה מפרה - הרצון לנגן טוב, להרשים את האחים מצד אחד וגם כמובן הרצון הטבעי לבלוט. גם כשמישהו מאיתנו טעה והשניים האחרים היו מתבדחים על זה, זה תמיד היה בהומור ובאהבה". מצידה של ענת זה נשמע קצת אחרת: "לא היתה קנאה, ההפך - רק תמיכה ועידוד". ולדברי יובל, "כילד לא היתה שום קנאה, פשוט כי ענת ואבישי היו אי־שם מאחור, מי ספר אותם בכלל? (צוחק). מעולם לא היתה תחרות, היה פרגון".

המחווה של ברקלי

כיאה לאח הבכור, יובל התווה את הדרך לבאים אחריו, ואחרי ששלושתם סיימו שירות צבאי מוזיקלי משמעותי הם המשיכו להתמקצע בבית הספר למוזיקה "ברקלי" בבוסטון, ארה"ב, חממת גידול למוזיקאי ג'אז מרחבי העולם. למשך סמסטר אחד למדו כל השלושה יחד ואפילו גרו באותה דירה. "לכל מקום שהגעתי אליו בברקלי אמרו: 'אה, זה האח של יובל וענת'", מספר אבישי. ענת מסכימה לכל מילה: "הגעתי לברקלי אחרי יובל, ומשום שהוא היה תלמיד מצטיין קיבלתי נקודות זכות וזכיתי להתחלה טובה יותר". לאור ההצלחה הגדולה שלהם ארגנו בברקלי אירוע מוזיקלי וארוחת ערב מפוארת לשלושת הכוכבים שגידלו. נשיא ברקלי הסביר את הקשר ביניהם כ"מרכיב הכהני".

בהופעה המשותפת בתל אביב יצטרף לשלושת הכהנים הפסנתרן הישראלי הבינלאומי יונתן אבישי, שמתגורר בצרפת בשנים האחרונות ומכיר אותם כילד מבית הספר לאמנויות ומהקונסרבטוריון ביפו. "הוא חלק מהמשפחה שלנו", הם מאשרים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר