בתה של הסופרת וזוכת פרס נובל אליס מונרו: אבי החורג התעלל בי מינית, אימי ידעה ונשארה איתו

אנדראה רובין סקינר חשפה כי חוותה הטרדות מצד ג'רלד פרמלין כבר בגיל בת 9 •  "היא הייתה נחושה בדעתה שלא משנה מה קרה - לא היה לזה שום קשר אליה"

אליס מונרו. צילום: אי.פי

אנדראה רובין סקינר, בתה של הסופרת וזוכת פרס נובל אליס מונרו, טוענת כי חוותה התעללות מינית מצד אביה החורג, ג'רלד פרמלין, וכי אמה נשארה איתו למרות שידעה על מעשיו. בהאשמות אותן חשפה בסדרת פרסומים ב"טורונטו סטאר", מתארת סקינר מסכת התעללות שהחלה בהיותה בת תשע בלבד.

לדבריה של סקינר, פרמלין אביה החורג, שהיה אז בשנות החמישים לחייו, החל להתעלל בה מינית ב-1976. היא מספרת על אירוע מזעזע בו נכנס למיטתה ותקף אותה. למרות שסיפרה על כך לאביה הביולוגי, ג'יימס מונרו, הוא בחר שלא לעדכן את אמה.

סקינר מתארת שנים של הטרדות והתנהגות בלתי הולמת מצד פרמלין, כולל הצעות מגונות וחשיפה עצמית. היא אף טוענת כי סיפר לה על "הילדות הקטנות בשכונה שמצאו חן בעיניו". סקינר מספרת כי התקיפות הפסיקו לאחר שהתבגרה – אולם אז החלה לפתח בולימיה, הפרעות שינה ומיגרנות, אותם היא מקשרת להתעללות.  

התעלל בה מגיל תשע (אילוסטרציה), צילום: Gettyimages

אל אמה פנתה לראשונה בשנת 1992. היא מספרת כי תגובתה אכזבה אותה. "היא הגיבה כאילו סיפרו לה על בגידה". לאחר הגילוי אמה עזבה את אביה החורג, שהודה במעשים אך האשים את סקינר. "הוא תיאר אותי, ילדה בת תשע, כ'הורסת משפחות'," כתבה, והוסיפה שהאשים אותה בכך שנכנסה לחדרו כדי לחוות "הרפתקה מינית".

למרות המעשים, מונרו החליטה לחזור לפרמלין. "היא אמרה ש'סיפרו לה מאוחר מדי', שהיא אהבה אותו יותר מדי, ושהתרבות המיזוגינית שלנו אשמה בכך שאני מצפה ממנה לדחות את הצרכים שלה, להקריב עבור ילדיה ולכפר על הכישלונות של גברים," כתבה סקינר. "היא הייתה נחושה בדעתה, שלא משנה מה קרה ביני ובין אבי החורג, לא היה לזה שום קשר אליה".

"היא הרגישה שפגעו בה"

לדברי סקינר, אמה האמינה כי אביה החורג גרם להם לשמור את הסוד במטרה להשפיל אותה. "הייתי המומה מכמה שהיא הרגישה שפגעו בה. היא סיפרה לי על ילדות אחרות שלפרמלין היו 'חברויות' איתן, הדגישה את התחושה שלה שהיא עברה בגידה מצידו. האם הבינה שהיא מדברת עם קורבן ושאני הייתי ילדתה? אם כן, לא הצלחתי להרגיש כך".

"האם הבינה שהיא מדברת עם קורבן ושאני הייתי ילדתה?". מונרו, צילום: דרק שפטון

ב-2005, בגיל 38, אזרה סקינר אומץ ופנתה למשטרה. פרמלין, אז בן 80, הואשם והודה במעשה מגונה. הוא נידון לשנתיים מאסר על תנאי. למרות זאת, מונרו בחרה להישאר עם פרמלין עד מותו ב-2013.

סקינר מסבירה את החלטתה לחשוף את סיפורה: "רציתי גם לספר את הסיפור הזה, הסיפור שלי, כדי להפוך להיות חלק מהסיפורים שאנשים מספרים על אמא שלי. אני לא רוצה לראות עוד ראיון, עוד ביוגרפיה או אירוע שלא יתמודדו עם המציאות של מה שקרה לי, ועם כך שאמי, כשעומתה עם מה שקרה, בחרה להישאר עם התוקף שלי ולהגן עליו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר