מאי(י)רות את העולם: התערוכה הזו עושה תיקון בתחום ספרות הילדים

בתערוכה "מה יותר צהוב או פיל?" מבקשות אורית ברגמן וענת ורשבסקי להביא את תחום האיור לקדמת הבמה • "הרעיון הוא לפרום את הקשר בין המילה הכתובה לוויזואליה שמלווה אותה, שלא תמיד מתייחסים אליה מספיק ברצינות"

ורשבסקי וברגמן. "קפיצה אדירה בתחום איור ספרי הילדים" , צילום: אפרת אשל

במובן מסוים התערוכה "מה יותר צהוב או פיל?", של אורית ברגמן וענת ורשבסקי, היא תיקון תרבותי. אחרי שנים שבהן ספרי הילדים הקלאסיים נחשבו יצירתם הכמעט בלעדית של סופריהם, ורשבסקי וברגמן מכוונות את הזרקור גם (ובעיקר) לממד החזותי. במילים אחרות, בתערוכה שלהן לאיורים חלק משמעותי, אפילו שווה בחשיבותו, לזה של המילים. וזה הגיוני, נוכח העובדה שוורשבסקי היא מאיירת וברגמן היא מאיירת, ראש תחום איור בבצלאל וסופרת ילדים בעצמה.

בתערוכה שלהן זוכים ציורים מוכרים מספרי הילדים לקיום תלת־ממדי. לצידם מרחפות בין חללי הגלריה מפלצת צהובה וחבורת יצורים צבעונית. הרעיון הוא, לדבריהן, לתת הזדמנות להביט על איור מחוץ לכרונולוגיה של ספר ו"לפרום את הקשר בין המילה הכתובה לבין האיור המלווה אותה".

"זו בעצם תערוכה שחצי ממנה מורכב מעבודות שעשינו - אורית כתבה ואיירה ספרים, ואני איירתי ספרים של סופרים אחרים", מסבירה ורשבסקי, "והחצי השני שלה הוא היצירה החדשה, שזו המפלצת, כשלצידה עוד הרבה הפתעות תלת־ממד".

מה בעצם התפקיד של המפלצת בין היצירות הקיימות כבר?
"המפלצת היא תולדה של הרצון שלנו להתעסק עם יצורים ודברים דמיוניים, שזה משהו ששתינו אוהבות. אבל גם רצינו משהו שיפעיל את החלל, שמורכב מחדר שמוביל לעוד חדר. המבוגרים והילדים נכנסים, ויש תחושה שמשהו קורה".

ברגמן מספרת: "אני גם עושה תיאטרון לילדים, ואחד הדברים שמעניינים אותי זה איך קהל מתנהג בתוך חלל ולאורך זמן. המפלצת הזו מאפשרת חוויה של גילוי לילדים. לאט־לאט הם מגלים את הסיפורים שמתחבאים בתוכה. יש כאן גם טקסט, שנכתב בידי המשפחות שבאות וממציאות לעצמן את הסיפורים. יש גם חדר קריאה ובו הספרים שלנו. אין הרבה תערוכות איור לילדים שמתייחסות בצורה כה רצינית לקהל הזה".

אתן חושבות שהאלמנט הוויזואלי חשוב עוד יותר מהאלמנט הטקסטואלי?
"לדעתי תמיד הוא היה חשוב, אבל ב־15 השנים האחרונות היתה קפיצה אדירה באיור ספרי ילדים בארץ. לדעתי, זה בזכות הקורסים של בצלאל ושנקר לאיור. הבוגרים בתחום שינו לגמרי את עולם איור ספרי הילדים בישראל. הדבר הראשון שמושך ילדים זה הוויזואליה. גם מבוגרים, האמת. השלב השני הוא הקריאה. השלישי זה הקשר בין האיור לטקסט. ואם כולם עובדים ביחד אז הספר הוא טוב. לדעתי, גם מבוגרים יודעים שאיורים זה דבר מאוד חשוב בספר. אני זוכרת שאיתמר לוי (שמאתר ספרים ישנים לפי בקשות - ע"פ) אמר פעם שאנשים שמחפשים ספרי ילדות אף פעם לא זוכרים את השם של הספר, אבל הם אומרים 'אני זוכר שהיה עליו כלב צהוב'. זו יצירה משותפת של סופר ומאייר".

התערוכה "מה יותר צהוב או פיל?" תוצג עד 7 בספטמבר בבית הנסן, מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה בירושלים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר