מפסגת האקלים למעלה אדומים

שכונה חדשה של 800 יח"ד תיבנה כולה בתקן ירוק

שכונה ירוקה למען הסביבה הדמיה: אבי צביאלי איצקין אדריכלים ,

מעלה אדומים שואפת להפוך לעיר הראשונה מעבר לקו הירוק, שמקימה מן היסוד שכונה בת 800 יחידות דיור בתקן בנייה ירוקה ומיישמת בה את המלצות פסגת האקלים הבינלאומית.

בכך מצטרפת מעלה אדומים להחלטת פורום 15 הערים הגדולות. בישראל לא חלה כיום חובה ליישום עקרונות של בנייה ירוקה, והתקן אינו מחייב.

מדובר בצעד ראשון של מעלה אדומים להפוך לעיר ירוקה. כל בנייה שתוגש לאישור הוועדה לתכנון ולבנייה תהיה מחויבת לכלול עקרונות של בנייה ירוקה. גם בניין העירייה יהפוך לירוק.

הבנייה על פי תקן ירוק תהיה במגוון היבטים, מאופן העמדת המבנה בהתאם לכיווני השמש, הצללות, בידוד מעטפת המבנים, שימור אנרגיה, תאורה טבעית, אוורור טבעי, ניהול מים, מחזור, פינוי וטיפול בפסולת, אקוסטיקה, תאורה, ניהול אנרגיה ועוד.

בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים, הבהיר שכל פרויקט חדש למגורים או מבנה מסחרי יידרש לעמידה בתקן הירוק. "תושבי העיר זכאים לאיכות חיים וסביבה ירוקה", אמר. "אנחנו רוצים לנצל את הטופוגרפיה המיוחדת של מעלה אדומים, שמאופיינת בנוף הררי מדברי וקרבה לאוויר הצלול של ירושלים".

בין היתר תיבחן הסבת מוסדות ציבור לתקן הבנייה הירוקה. במבני מסחר, משרדים ותעשייה יבחנו בעירייה כיצד ליישם את התקן או מרכיבים ממנו.

 

 

כדאי להכירi