לאחר הביקורת: דמי הבידוד לעצמאים יעלו ל-570 שקלים ליום

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה את הנוסח המתוקן, בהמשך לדרישת היו"ר ח"כ אפרת רייטן-מרום • עלות ההטבה מוערכת בכ-50 מיליון שקלים

הפגנת עצמאים בתל אביב, ינואר 2021, צילום: יוסי זליגר

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שני) לקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המתוקן של חוק דמי הבידוד לעצמאים, במסגרתו תעניק המדינה דמי בידוד לעצמאים לכל יום מחלה או בידוד בתעריף של 570 שקלים ולא 430 שקלים, כפי שהוצע במתווה הקודם של משרד האוצר. התיקון בוצע בהמשך לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן-מרום. באוצר מציינים כי עלות ההטבה מוערכת בכ-50 מיליון שקלים.

המתווה יאושר סופית במליאה בשבוע הבא ובמסגרתו העצמאים יהיו זכאים לראשונה למימון שלושה ימי בידוד רטרואקטיבית מיולי 2021 ולארבעה ימים מה-21 בדצמבר. גם העצמאים שיצאו לחו"ל במסגרת עבודתם ונאלצו להיכנס לבידוד יהיו זכאים לדמי הבידוד.

נזכיר כי החוק למימון ימי בידוד לעצמאים התעכב בתקופה האחרונה, והגיע לישורת האחרונה בין היתר בזכות העתירה לבג"ץ שהגישו ארגוני העצמאים וכן הפגנות רבות. 

ח"כ אפרת רייטן- מרום, צילום: אורן בן חקון

"אני שמח שבעקבות העתירה של להב לבג"ץ, ממשלת ישראל וכנסת ישראל התפכחו והחליטו על תשלום ימי בידוד לעצמאים", אמר עו"ד רועי כהן, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים. "מדובר בעוד צעד שמובילה להב בהשוואת הזכויות בין העצמאים לשכירים. אוודא שגם העצמאים החולים יזכו לקבל תשלום עבור ימי הבידוד ושתקופת הרטרואקטיביות תהיה מיום בו ציבור השכירים זכו לקבל פיצוי. המדינה צריכה להפנים שיש כאן מעל חצי מיליון עצמאים שזכאים לקבל את הזכות שלהם לרשת ביטחון סוציאלית".

ח"כ רייטן-מרום: "לראשונה בצעד דרמטי, המדינה מכירה בעצמאים ובצרכיהם. ניהלנו משא ומתן נמרץ בימים האחרונים עם האוצר וארגוני העצמאים, כדי לשפר את החוק, והאוצר הניע מהלך אמיץ, והשקיע מאמץ וסבלנות".

"האינטרס של המדינה הוא לסייע לעסקים"

בתוך כך, יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר הודיע בפתח דיון הוועדה כי במהלך הפגישה של שר האוצר אביגדור ליברמן עם בעלי עסקים הוחלט על הקמת צוות מו"מ שיובל על ידי נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי, כנציג המגזר העסקי. "בימים הקרובים נשב עם גורמי המקצוע במשרד האוצר ונתחיל לחשוב על פיצוי עבור העסקים שנפגעו", אומר גינדי בשיחה עם "ישראל היום".

ח"כ אלכס קושניר, צילום: אורן בן חקון

"האינטרס של המדינה הוא לסייע לעסקים ולשמור אותם חיים כמנועי צמיחה, כדי שכאשר יסתיים המשבר הבריאותי הם יעזרו להחזיר את המשק לפעילות מלאה. משום שאם אנחנו לא מסייעים לעסק ומאבדים אותו – איבדנו מנוע צמיחה". 

כזכור, ליברמן הודיע כי מתן הסיוע לבעלי עסקים אשר נפגעו מהגל החמישי יישקל "לאחר הגשת דוחות המע"מ". כיוון שתאריך ההגשה הוא 20 בפברואר, המשמעות היא עוד חודש של אי ודאות כלכלית לבעלי עסקים.

גינדי משיב לביקורת ואומר: "כדי לדעת האם אני יכול לפצות עסק בינואר אני צריך לחכות לדיווחי מע"מ כדי לראות בכלל אם הוא נפגע. זהו התאריך הראשוני בו יידעו על מצב העסקים בינואר, ודרך אגב מדובר כאן רק על העסקים הגדולים, הקטנים ידווחו על חודשי ינואר ופברואר רק ב-15 במרץ, אנחנו בודקים אופציה לפצל את הדיווחים שלהם".

לשאלת "ישראל היום" מדוע יש צורך לגבש מתווה חדש כשלאוצר כבר קיימים מתווים מוכנים מהגלים הקודמים, גינדי השיב: "הפעם התנאים השתנו. בפעמים הקודמות היו תשלומי חל"ת, המעסיקים לא היו צריכים לשלם משכרות. אם למשל למעסיק יש 10 עובדים שהיו בבידוד, אז צריך לשלם להם ימי מחלה. לדוגמא, בעלי אולמות אירועים – גם לא היו להם אירועים וגם העובדים היו בבידוד, זאת פגיעה יותר חריפה מאשר בתקופה שהיה חל"ת".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi