נתוני התחלות הבנייה מגלים: ירידה בדרישה לדירות 4 חדרים

הלמ"ס: במחצית הראשונה של השנה הנתונים מגלים כי לראשונה זה כ־25 שנה נבנות דירות גדולות יותר, כנראה מחוץ לערים הגדולות, וקטנות יותר במרכזי הערים • "מגמת התחלות הבנייה משקפת את התמורות שהביאה מגיפת הקורונה לשוק הדיור"

אתר בנייה, ארכיון, צילום: עמי שומן

המוצר המבוקש ביותר בשוק הנדל"ן הישראלי, לפחות בשניים וחצי העשורים האחרונים, הוא דירות 4 חדרים. כעת מסתמן לראשונה שינוי מגמה: ירידה בהתחלות הבנייה של דירות אלה ועלייה בהתחלות הבנייה של דירות גדולות יותר, בנות 5 ו־6 חדרים, וכן של דירות קטנות יותר - בנות 3 חדרים בלבד.

לפי ניתוח נתוני התחלות הבנייה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), של לשכת שמאי המקרקעין, במחצית הראשונה של השנה שיעור הדירות בנות 4 חדרים שהחלו להיבנות עמד על 37.8% מכלל התחלות הבנייה בתקופה זו. מדובר בירידה בחלקן מהתחלות הבנייה שנה קודם לכן - מ־44.6%.

ובכלל, שיעורן הממוצע של דירות 4 חדרים מכלל התחלות הבנייה עמד על כ־40% מאז שנת 1995 ועד לאחרונה. במונחים מספריים, בשני הרבעונים הראשונים של השנה החלו להיבנות פחות מ־10,000 דירות ארבעה חדרים, ואם המגמה תימשך כך עד לסוף השנה, תירשם ירידה של כמעט 20% לעומת השנה הקודמת, שבה נרשמו יותר מ־24 אלף התחלות בנייה של דירות 4 חדרים.

לעומת זאת, שיעור התחלות הבנייה של דירות שלושה חדרים זינק במחצית השנה הראשונה לכ־16% - משיעור של 11% בשנה הקודמת ובהשוואה לשיעור ממוצע של כ־10% בשני העשורים האחרונים. במחצית הראשונה של השנה החלו להיבנות כ־4,100 דירות בנות 3 חדרים, לעומת 6,150 בכל שנת 2020, עלייה של 33% בהנחה שקצב זה יימשך עד לסוף השנה הנוכחית.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי, הסביר כי "מגמת התחלות הבנייה בנתוני המחצית הראשונה משקפת בעיקר את התמורות שהביאה הקורונה לשוק הדיור. מצד אחד החלו להיבנות יותר דירות גדולות, בעיקר בערים פריפריאליות, משום שמשפרי דיור החלו מאז הקורונה לחפש דירות גדולות יותר, שיתאימו לשהייה ממושכת בבית. מצד שני, יותר דירות קטנות בנות 3 חדרים החלו להיבנות, לרוב בת"א ובמחוז המרכז, עובדה המשקפת את עליית משקלם של המשקיעים בשוק הדיור המקומי רק בשנה האחרונה בלבד".

מסילתי // צילום: דנה קופל,

לדברי סופי סרוגו יוכלמן, מנכ"לית משותפת בחברת סרוגו, הבונה ומשווקת יחד עם חברת צמח המרמן פרויקט של 180 דירות על הפארק הלאומי ברמת גן: "כיום, בעקבות הקורונה, רוכשים מחפשים דירות מרווחות יותר. הרוכשים רוצים גם פינת עבודה בבית. להערכתי זו אינה תופעה חולפת, והביקושים לדירות גדולות ומרווחות יימשכו ואף ישפיעו על תכנון של פרויקטים עתידיים, שיכללו יותר דירות מרווחות".

שמעון ג'יני, מנכ"ל חברת גולדן ארט, שבנתה ומשווקת בחיפה את "פרויקט הרובע", הכולל כחלק מהתמהיל הנבנה גם דירות קטנות, סבור כי "יש להגדיל אף יותר את שיעורן של הדירות הקטנות בשוק, משום שהן מהוות פתרון דיור שמשרת מגוון אוכלוסיות רחב שמחפשים פתרונות דיור איכותי".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר