הממשלות מתחמקות מטיפול בביורוקרטיה

בשוק החופשי דבר לא השתנה, הצורך בהליכים של 12 שנים בממוצע לאישור בנייה הוא הגורם היחיד לתקיעת השוק • נראה שכל הפעילים בשוק מבינים את בעיות הדיור, פרט לנבחרי הציבור

, צילום: דודו גרינשפן

נראה שכל הפעילים בשוק מבינים את בעיות הדיור, פרט לנבחרי הציבור שמעדיפים להמציא בעיות מדומות.
העוסקים בתחומי הבנייה, המימון והפיננסים, היזמות והתיווך - כולם הסכימו על הגורם הראשון ליוקר הדיור: הביורוקרטיה.

אלא שהביורוקרטים עצמם מעדיפים למצוא אשמים מדומים, כמו היזמים והקבלנים. העובדה הזו זועקת בכל כנס נדל"ן ואפילו בדו"חות של הבנק העולמי.
בדירוג "קלות עשיית העסקים", מדורגת ישראל במקום נמוך מאוד בעולם בדירוג "רישוי נדל"ן" וכן בדירוג "רישום נדל"ן".

בשנים האחרונות נעשו שינויים קוסמטיים כדי להערים על הדירוג הזה ולזכות במקום טוב יותר מתחתית הרשימה. אחת הדרכים לעשות זאת היתה תוכנית "מחיר למשתכן", שכביכול הביאה לקיצור הליכי הרישוי. אלא שבשוק החופשי דבר לא השתנה. הצורך בהליכים של 12 שנים בממוצע לאישור בנייה הוא הגורם היחיד לתקיעת השוק.

בקווי היסוד של הממשלה החדשה שוב מוצע דיור ציבורי כפתרון לבעיה שהרגולטורים עצמם יצרו. ברור שנוח להם יותר ליזום בנייה, דבר שמנוגד לכל המלצה של הגופים הכלכליים בעולם ולכל היגיון כלכלי, מאשר לטפל בביורוקרטיה ולהיאבק בוועדי העובדים. דיור ציבורי הוא כישלון מהדהד בכל מקום שנוסה ומכשיר בדוק להנצחת העוני.

שיעור הבעלות על הדירות בארץ היה מהגבוהים בעולם, ואסור לו לאבד גובה. בעלות על דירה היא מפתח ליזמות, ולכן אסור לוותר על פתרונות אמת - קודם כל טיפול בביורוקרטיה, לפני כל יזמות ממשלתית נוספת.

כדאי להכירi