שיא ישראלי: ענף ההיי־טק גייס 10 מיליארד דולר

הסטארט־אפים בארץ מומנו בהיקף דומה לשנה שעברה - בתוך חמישה חודשים • מרבית ההשקעות: בסייבר, פיננסים וניהול • הסכומים בשנים עברו: עד 7.5 מיליארד ד'

גיוס שובר שיאים. מטה חברות היי־טק בחיפה, צילום: הרצי שפירא, ארכיון

עוד שיא נשבר בהיי־טק הישראלי: מתחילת השנה גייסו סטארטאפים ישראליים 10 מיליארד דולר - הסכום שגויס בכל השנה החולפת, שהיוותה בעצמה את שיא הגיוסים הקודם. מדובר בקפיצה משמעותית בהיקף הכסף המוזרם לתעשיית הסטארט־אפ הישראלית, ובשנים הקודמות הסתכמו היקפי גיוסי הכספים ב־7.5 מיליארד דולר בשנת 2019 וב־6.5 מיליארד ב־2018.

גיוסי ההון במחצית הראשונה של השנה כוללים 28 גיוסי הון של חברות "חד־קרן", שהן סטארטאפים בשווי של מיליארד דולר כל אחד ואף יותר. 30 מסבב הגיוס היו בהיקף של 100 מיליון דולר ויותר, מגה־סבבי גיוס אלו מהווים יחד יותר מ־5 מיליארד דולר מסך כל ההון שגויס. שלושת הסקטורים בהיי־טק שאליהם הופנו מרבית ההשקעות הם סייבר, פינטק (טכנולוגיה פיננסית) ותוכנות ארגוניות.

נמרוד כהן, מייסד ושותף בקרן TAU VENTURES המשקיעה בחברות היי־טק ישראליות, התייחס לעלייה בגיוסים ואמר: "בשנה האחרונה אנחנו רואים התפוצצות בכל מה שקשור לגיוסי הון, הן מבחינת סכומים והן מבחינת שווי. יש מי שאומר שמדובר בבועה, אך אני חושב שהתהליך שקרה בשנה האחרונה בעולם, ושהואץ על ידי הקורונה, בעיקרו הוא ההבנה שהטכנולוגיה נמצאת בכל מקום וקריטית לכל תעשייה. אנחנו, הילדים שלנו וההורים שלנו נוגעים בטכנולוגיה מהרגע שאנחנו מתעוררים בבוקר ועד שאנחנו הולכים לישון. אני מניח שההפנמה הזו, בשילוב עם ריביות נמוכות והיעדר אלטרנטיבות השקעה, הם חלק מההסבר לזרימת הכספים המוגברת. כמו בכל טרנד, יש מי שרוכב עליו ונהנה ממנו גם ללא הצדקה, אבל אני מאמין שגם זה יתיישר בסופו של דבר".

לדברי לי מוזר, מייסדת ושותפה בקרן AnD Ventures: "השנה האחרונה האיצה לא מעט תהליכים בעולם ההשקעות בהיי־טק בכלל ובהיי־טק הישראלי בפרט. אך הצפת כספים זו גורמת לחלק מחברות הסטארט־אפ לצמוח מהר מדי ולדלג על שלבים חשובים בבניית חברה יציבה. יזמים מוצאים את עצמם עם סכום כפול משתכננו לגייס ועם משקיע שלאו דווקא מתאים עבורם מבחינה אסטרטגית. התאמת המשקיע לחברה חשובה עוד יותר אם מדובר במיזמים בשלב ראשוני. אסור שעודף הכסף בשווקים יגרום ליזמים לאבד פוקוס מבניית חברה יציבה, החל מהשלבים הראשונים והקריטיים מאוד להמשך הצמיחה ועד לחבירה למשקיעים הנכונים להם".

לדברי דקל פרסי, מייסד ושותף בקרן TPY: "ההיי־טק הישראלי עובר אבולוציה מואצת, שמתבטאת בחברות וביזמים שיכולים לצמוח לחברות ענק, ולא להיות רק חברות שנרכשות בשווי של כמה עשרות או מאות מיליונים. חלק מהסיבות להאצה הן כמובן הקורונה והמשך סביבת ריבית עולמית נמוכה, מה שהופך את מגזר הטכנולוגיה להשקעה מבוקשת".

כדאי להכירi