כפל הקצבאות ייפסק - בשטח חוששים מההשלכות

בעוד כמה ימים תפוג הוראת השעה המאפשרת תשלום אבטלה לזכאים לקצבת קיום • אם לא יימצא פתרון מיידי, משפחות רבות עלולות להידרדר לעוני • אם חד־הורית: "אני חסרת אונים"

הוראת השעה המאפשרת תשלום כפל קצבאות תפוג באמצע חודש פברואר. אם לא יתבצע תיקון חקיקה מהיר אשר יאריך אותה שוב, ימצאו את עצמן אלפי משפחות בישראל, מהאוכלוסיות המוחלשות ביותר, בפני שוקת שבורה.

בפעם הקודמת, בדצמבר 2021, האריך שר האוצר לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, את הוראת השעה ברגע האחרון, כדי שתחול על שנת 2022. בעוד שבועיים תפוג הוראת השעה הזו. המוסד לביטוח לאומי, בשיתוף שר הרווחה יעקב מרגי (ש"ס), מקדמים הצעת חוק שיעגן את הסוגיה באופן קבוע.

התהליך אורך זמן. השר מרגי, צילום: גדעון מרקוביץ'

ל"ישראל היום" נודע כי תזכיר הצעת החוק פורסם בסוף השבוע. עם זאת, עד להשלמת המהלך החקיקתי בכנסת, נדרש מענה מיידי מצד משרד האוצר.

חקיקה בלתי שוויונית

החוק מגדיר דמי אבטלה כקצבה ומונע תשלום כפל קצבאות לזכאים. כאשר אדם מפוטר מעבודתו, אם הוא מקבל קצבת קיום מהביטוח הלאומי - כגון קצבת נכות, הבטחת הכנסה או מזונות - הוא לא יוכל לקבל גם דמי אבטלה. במקרה כזה המדינה מקזזת לאותו אדם את הקצבה הנמוכה יותר.

עמותות וארגונים חברתיים מתריעים במשך שנים כי מדובר בחקיקה לא שוויונית, הפוגעת בשכבות המוחלשות ביותר בחברה. "זה עוול גדול", אומרת טלי ניר, מנכ"לית ארגון 121 - מנוע לשינוי חברתי. "דמי אבטלה הם לא קצבה. כל אדם שמפוטר מעבודתו צריך ביטחון בסיסי כדי להתארגן ולמצוא עבודה חדשה. אסור לשלול דמי אבטלה ממי שמקבל קצבאות קיום, האנשים האלה יידרדרו לעוני".

"דמי אבטלה הם לא קצבה". ניר, צילום: ללא

בתקופת משבר הקורונה עשרות אלפי בני אדם פוטרו, וכך גילו שאם קיבלו קצבאות קיום, לא יהיו זכאים לדמי אבטלה. קשישים שיצאו לעבוד משום שקצבת האזרח הוותיק לא הספיקה להם להתקיים בכבוד ופוטרו, גילו שהם אינם זכאים לדמי אבטלה.

לאחר שפרצה מחאה ציבורית קידם שר האוצר דאז, ישראל כ"ץ, הוראת שעה אשר מאפשרת תשלום דמי אבטלה לזכאים לקצבאות קיום, שאותה ליברמן האריך.

זעקה שאינה נשמעת

בניגוד לתקופת הקורונה, כעת החוק נוגע בסך הכל בכמה אלפי משפחות - בעיקר אימהות חד־הוריות המקבלות קצבת מזונות מהביטוח הלאומי וקשישים אחרי גיל פרישה שאין להם פנסיה. את זעקתם של אלה אין איש שומע.

מ' היא אם חד־הורית, בת 49, מאזור השרון, אשר מקבלת קצבת נכות בסך 2,000 שקלים. בסוף חודש אוגוסט פוטרה מעבודתה, ומספטמבר היא מקבלת דמי אבטלה בסך 2,500 שקלים. יחד עם המזונות שהיא מקבלת מהגרוש שלה בסך 4,000 שקלים, היא מתקיימת מהכנסה חודשית של 8,500 שקלים.

ארגון 121 מאגד תחתיו שורה של ארגונים חברתיים הפועלים לשינוי החוק. יחד פנו לשר הרווחה יעקב מרגי, והוא הנחה את הביטוח הלאומי לקדם עבודת מטה. תזכיר חוק, המסדיר את הסוגיה ומבטל את סיווג דמי האבטלה כקצבה, פורסם בימים האחרונים. עם זאת, תהליך החקיקה אורך זמן.

אם הוראת השעה לא תוארך, קצבת הנכות של מ' תקוזז. "אני חסרת אונים ולא יודעת איך אצליח להתקיים. המדינה פוגעת באוכלוסייה הכי מוחלשת, לא רק בי. כל סכום כסף עוזר לנו להתקיים. אל תיקחו לנו אותו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר