מדדים מובילים בעולם | ישראל היום

מדדים מובילים בעולם

מחקרים רבים שנעשו בשוק ההון מראים כי השקעה במדדים מובילים בעולם לאורך שנים תביא למשקיע תשואה גבוהה יותר מהשקעה במספר קטן של מניות. בקניית מדד אנו קונים תעודת סל שעוקבת אחרי קבוצה של מניות
פורסם ב:
0
  • צילום depositphotos

חשוב להפנים, השוק הישראלי קטן והמסחר באופן יחסי דליל, משקיע חכם ישקיע במדדים מובילים בעולם על מנת לקבל תשואה הרבה יותר גבוהה על הכסף שלו. מור קורן, מרצה בשוק ההון, משתף את הקוראים במידע על מדדים מובילים בעולם כדי שכל מי שרוצה יוכל להשקיע ולהרוויח.


תחילה נבין מהו מדד: מדד מציג בכל רגע נתון את המחיר הממוצע של כמה ניירות ערך (מניות) שנכללים בו. לדוגמה: מדד ת”א 90 כולל את 90 החברות הישראליות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר, שנסחרות בבורסת תל-אביב. באופן דומה, יש מאות מדדים מובילים בעולם שמרכיבים קבוצה של ניירות ערך של חברות מובילות בבורסה.


כיום יש מאות מדדים בעולם שבהם ניתן להשקיע באמצעות תעודות סל שעוקבות אחרי מדדים, אבל קודם כל כדאי שתפנים כלל חשוב במסחר בשוק ההון: לא כדאי לך להשקיע את כל הכסף שלך בחברה אחת! השקעה במניות בודדות היא מסוכנת, אין חברה שאתה יכול לדעת בוודאות שבטווח הקצר המניות שלה יעלו ולא חסרות דוגמאות על חברות שפשטו את הרגל!


בנוסף, מחקרים רבים שנעשו בתחום מראים שאת התשואה הטובה ביותר ניתן להשיג באמצעות השקעה בכמה מדדים מובילים. זוהי ההשקעה הכי פשוטה המניבה את התשואה הגבוהה ביותר!


השוק האמריקאי

השוק האמריקאי הוא הגדול ביותר מבין כל השווקים במערכת הפיננסית העולמית. כמו בתחומים רבים, ארצות-הברית מובילה כיום בתחום הפיננסי – מחזור המסחר בשוק המניות בארה”ב מגלגל מדי יום מיליארדי דולרים בחברות אמריקאיות ובחברות בינלאומיות שונות.


מדדים מובילים בארצות-הברית

  • מדד 500 S&P: זהו מדד מניות בשוק האמריקאי, שכולל 500 מניות ממיטב חברות הענק האמריקאיות, אשר נסחרות בבורסה לניירות ערך בניו-יורק.
    מדד דאו ג’ונס: זהו מדד מניות בשוק האמריקאי, שכולל 30 מניות של חברות ענק אמריקאיות שנסחרות בבורסה בניו-יורק.
    מדד הנאסד”ק: בשונה מהמדדים המסורתיים, מדד הנאסד”ק הוא הגרסה המקוונת של הבורסה לניירות ערך. זוהי בורסה חדשנית יותר מהבורסות האחרות ופחות ביורוקרטית. בנאסד”ק נסחרות כיום יותר מ-3,350 חברות מ-12 מדינות שונות, בהן חברות טכנולוגיות רבות ומוכרות, כמו אפל, אמזון, טבע, טסלה ועוד.

שווקים מובילים באסיה

שני השווקים המובילים כיום באסיה הם של סין ויפן – שתי מדינות חשובות ומרכזיות במפת הכלכלה העולמית, התופסות את המקומות השני והשלישי (בהתאמה) בעולם מבחינת שווי השוק שלהן. השוק הסיני מתפתח בקצב מסחרר בשנים האחרונות, והצפי לפי מומחים הוא שבעתיד הלא רחוק הכלכלה הסינית תעקוף את ארה”ב – ותמקם את עצמה כמדינה המובילה בעולם. שוק מעניין נוסף באסיה הוא השוק ההודי, שחשוב לכלכלה העולמית ויכול להוות עניין למשקיעים.


מדדים מובילים באסיה
מדד נייקי 225: זהו מדד מרכזי בשוק היפני, שכולל את 225 החברות היפניות שלהן שווי השוק הגבוה ביותר. מדד נייקי מתעדכן בזמן אמת במשך כל שעות המסחר.
מדד האנג סנג: זהו מדד מרכזי בבורסה של הונג-קונג. המדד עוקב אחר המניות של החברות הגדולות ביותר בהונג-קונג. המדד מתעדכן בזמן אמת במשך כל שעות המסחר.
מדד שנגחאי: זהו מדד מרכזי וחשוב בבורסה הסינית, שעוקב אחר המניות של חברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בשנגחאי. השוק הסיני מצוי תחת פיקוח של ממשלת סין, ולכן לא מתאפשר מסחר מלא למשקיעים זרים.
מדד סנסקס: זהו מדד מרכזי וחשוב בבורסה בהודו, שממוקמת בעיר מומביי. המדד עוקב אחר המניות של 30 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בהודו.


שווקים מובילים באירופה

הכלכלה באירופה מגוונת מאוד וכוללת בתוכה שווקים של מדינות עשירות ומפותחות (בעיקר במערב אירופה) – לצד שווקים של מדינות עניות ומתפתחות (בעיקר במזרח אירופה).


מדדים מובילים באירופה
FTSE 100: המדד הגדול והמרכזי של אנגליה, ובו מניות של 100 חברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר שנסחרות בבורסה בלונדון.
מדד DAX: המדד המרכזי והמוביל בגרמניה, כולל את 30 החברות הגדולות שנסחרות בבורסה בפרנקפורט.
מדד CAC: המדד המוביל והמרכזי בבורסה בצרפת, כולל את 40 החברות הגדולות שנסחרות בבורסה בפריז.


 


כדי שתבין כמה מסוכן להשקיע במספר מצומצם של מניות וכמה כדאי לך להשקיע במדדים מובילים, נסקור את הטבלה להלן! נבדוק את התשואה בטווח של 10 שנים, החל מ-1/1/2010 עד ל-1/1/2020, של חמש מניות של חברות גדולות במדד ת”א, ובמקביל נבדוק 3 מדדים מובילים: לצורך הדגמה נניח שהשקענו 200 שקל בכל חברה שמופיעה בטבלה ונבדוק את התשואה שעשתה בטווח של 10 שנים.צילום מסך

 


השקענו 1,000 שקל בחמש מניות ב-1/1/2010, המתנו 10 שנים וניתן לראות שנשארנו עם 857.6 שקל ביד. הפסד של 14.3%! אני ממליץ לך לחשוב לפני שאתה משקיע וקונה מספר קטן של מניות, אם זה שווה לך את הסיכון!


באותו פרק זמן. s&p 500כעת נבדוק 3 מדדים מוכרים: מדד ת”א 125, מדד סנסקס ומדדצילום מסך

 


 


השקענו 600 שקל בשלושה מדדים לתקופה של 10 שנים. ניתן לראות בבירור שיש לנו 1,357.6 שקל ביד. כלומר, תשואה של 226%. נחמד, אבל לא מצוין!


כדאי לדעת – תיק ההשקעות שלך הוא לא טייס אוטומטי. ניתן בקלות להכפיל את התשואה של המדד באמצעות מינוף חכם או באמצעות בחירה נכונה של מספר גדול של מניות מובילות הנסחרות בדיסקאונט. בנוסף, יש כללים פשוטים שעוזרים לנו לזהות מתי השוק יורד וכדאי למכור ומתי השוק במגמת עלייה וכדאי לקנות. למד באמצעות קורס השקעות בשוק ההון מוביל ותייצר לעצמך תשואה ממוצעת של כ-20% בשנה.


לסיכום: ניתן לראות בטבלה שמדד ת”א 125 נתן את התשואה הנמוכה ביותר! כדאי שתפנים, העובדה שאתה ישראלי לא מחייבת אותך להשקיע בבורסה בישראל, התעורר! יש מאות מדדים מובילים בעולם שיביאו תשואה הרבה יותר טובה לכסף שלך! למד בהקדם על מדדים מובילים בעולם, פזר סיכונים, השקע בכמה מדדים מובילים לטווח של שנים וגלה בעצמך איך הכסף שלך עובד בשבילך!


בשיתוף תוכן שיווקי

האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי , ומערכת ישראל היום אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מצד מערכת ישראל היום לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.

 
 

outbrain-article-desktop-side