מלחמה על הקפסולות במערכת החינוך

על רקע הירידה במספר התלמידים בבידוד: במשרד החינוך רוצים לשוב ללמידה מלאה, אך לא בטוחים שמשרד הבריאות יאשר • "אין היגיון במתכונת הנוכחית"

תלמידים חוזרים ללימודים בצפת, בחודש שעבר // צילום: דוד כהן/ג'יני // תלמידים חוזרים ללימודים בצפת, בחודש שעבר

הלימודים במערכת החינוך שלאחר חופשת פסח צפויים להתחדש ביום שני הקרוב. כעת, רגע לפני החזרה ללימודים, עולה השאלה כיצד יחזרו התלמידים לכיתות.

חזרה ללימודים אחרי הסגר השלישי // צילום: משה בן שמחון, פז בר, Newsenders

"אם יבקשו מאיתנו, נוכל לשלוח ניידות ולחסן את התלמידים בבתי הספר. זו לא בעיה, כבר עשינו את זה", כך אומר בכיר במשרד החינוך על הודעת פייזר, שלפיה החיסון שלה להתמודדות עם נגיף הקורונה נמצא יעיל ובטוח לצעירים בגילי 12 עד 15.

לדברי הבכיר, "זה ידרוש הסכמה של ההורים וכדומה, אבל אפשר להנגיש את זה. יהיה יעיל יותר לחסן אותם בבתי הספר, זה יכול לעבוד טוב יותר".

במערכת החינוך מעוניינים לראות חזרה מלאה לשגרה, ללא קפסולות ובמשך כל ימות השבוע לכל הגילים - אך קיים ספק גדול בנוגע לאפשרות שמשרד הבריאות יאפשר את הדבר.

לטענת גורם בכיר במערכת החינוך, "אין כל היגיון להותיר את מערכת החינוך במתכונתה הנוכחית, שהיא לימודים בקפסולות בחצאי ימים, בכיתות ד'-י"ב, זו סתם התעמרות בתלמידים ובמערכת".

הגורם ציין כי נתוני ההתחסנות מראים ש־75% מעובדי ההוראה הספיקו להתחסן, וכי 66% מקרב תלמידי כיתות י"א-י"ב התחסנו גם הם.

יש להזכיר כי שר החינוך, יואב גלנט, תבע לפתוח את כל מערכת החינוך מייד לאחר פסח, לטובת למידה בקבוצות מלאות בכל היישובים ולאורך כל השבוע, זאת בעקבות הירידה הדרסטית בנתוני התחלואה במדינה בכלל ובמערכת החינוך בפרט.

גלנט הודיע כי בכוונתו להיאבק על פתיחה מלאה ונרחבת של מערכת החינוך כולה. לטענתו, "המשק פתוח במלואו, ישנם יותר מ־5 מיליון מחוסנים בישראל - ונתוני התחלואה נמצאים בירידה מתמדת. הגיעה העת להחזיר את כל התלמידות והתלמידים לבתי הספר ללמידה בקבוצות מלאות ולאורך כל ימי השבוע. צריך לעשות זאת מייד עם החזרה מחופשת הפסח".

השר הוסיף כי "מוסדות החינוך בטוחים וערוכים לחזרה מהירה ומיטבית לשגרה מלאה. צריך לתקן את ההחלטה השגויה, המציבה את תלמידי ישראל במקום האחרון בסדר העדיפות הלאומי".

​ למידה בביה"ס "השלום" במבשרת ציון, בחודש שעבר // צילום: אורן בן חקון ​
​ למידה בביה"ס "השלום" במבשרת ציון, בחודש שעבר // צילום: אורן בן חקון ​

אלא שבסביבתו של הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' נחמן אש, מציינים כי עדיין לא התקבלה החלטה כזו, אך שכן מתקיימים דיונים בנושא במערכת החינוך. עם זאת, יש ספק אם משרד הבריאות יאפשר חזרה מלאה וכוללת בכל שכבות הגילים, בטח כאשר תלמידים מתחת לגיל 16 אינם מחוסנים.

הקיץ ייטיב עם בתיה"ס

יש לציין כי מספר התלמידים ששוהים בבידוד נמצא בירידה מתמדת ועמד בסוף השבוע האחרון על כ־27 אלף תלמידים, אלא שביטול הקפסולות עלול להביא לגידול במספר התלמידים שנכנסים לבידוד, שכן מעתה תלמיד חולה יכניס לבידוד כיתה שלמה - ולא קבוצה קטנה, כפי שהיה נהוג בקפסולות.

עם זאת, השינוי וההתחממות במזג האוויר עשויים לעבוד לטובת בתי הספר. אם עד כה לא התאפשר לתלמידים ללמוד בחוץ בשל הקור והגשם בחורף, כעת, עם בואו של האביב, יוכלו המורים ללמד מחוץ לכיתה, ובכך להביא את התלמידים להרבה יותר שעות לימוד על מנת לצמצם את הפערים.

"לקדם את 'מגן חינוך'"

גם חלק מהמומחים מתנגדים לביטול גורף של הקפסולות: פרופ' חגי לוין מהאוניברסיטה העברית ומבית החולים הדסה, לשעבר יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, אומר: "בכיתות מחוסנות מעל גיל 16 יש לחזור לפעילות מלאה. בגילים הצעירים יותר יש לפעול על בסיס ניהול סיכונים מקצועי, תוך התאמה לסיכון בקהילה, בשיתוף פעולה בין מומחי הבריאות, החינוך והקהילות. יש חשיבות רבה לחזרה לשגרת חינוך למען בריאותם והתפתחותם של ילדי ישראל, אבל לא בגישה של שחור ולבן, אלא בגישה מקצועית שמאזנת בין הסיכון להדבקה לבין הסיכון מהפגיעה בלימודים".

לדברי פרופ' לוין, לא צריך לחכות לרגע האחרון: "ניתן לפתוח את מערכת החינוך תוך הקפדה על אמצעי הזהירות הנדרשים בתקופת קורונה - חיסון הצוותים, בידוד חולים, זיהוי והכלת התפרצויות, אוורור ועטיית מסיכות. יש לתת תשומת לב לקהילות שבהן שיעור המחוסנים אינו מיטבי ולקדם את תוכנית 'מגן חינוך'".

שינוי שכבר הוחלט עליו לפני חופשת הפסח, ושייצא אל הפועל לאחר החזרה מהחופשה, הוא ביטול הקפסולות בכיתות ג', ובהתאם מעבר ללמידה בקבוצות מלאות בשכבת הגיל הזו. עוזרי חינוך והוראה ששימשו את כיתות ג' יוסטו לתגבור הלימודים בכיתות ה'-ו'.

נוסף על כך, עובדי הוראה ומפעילים חיצוניים בעלי תו ירוק יוכלו לעבור בין קבוצות ללא הגבלה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר