בדרך לסגר: ישראל מציעה למכירה את מכונות ההנשמה שרכשה | ישראל היום

קורונה

בדרך לסגר: ישראל מציעה למכירה את מכונות ההנשמה שרכשה

למרות העלייה בתחלואה, ל"ישראל היום" נודע שהמדינה פועלת למכירת מכונות ההנשמה שנקנו בגל הראשון • "לא נגיע למספר אסטרונומי של 5,000 מונשמים" • משרד הבריאות: "אנו עומדים ביעדי הממשלה ובודקים אפשרויות מכירה וסיוע למדינות בשל עודפי רכש"
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • ישראל תמכור את מכונות ההנשמה שרכשה?
    ישראל תמכור את מכונות ההנשמה שרכשה?
    צילום: 
    לירון מולדובן
יותר מדי מכונות הנשמה? בעוד מדינת ישראל צועדת לעבר סגר מלא ומערכת הבריאות מניפה "דגל אדום", ל"ישראל היום" נודע כי משרדי הבריאות והחוץ מנסים למכור מכונות הנשמה שנרכשו בגל הראשון ונותרו ללא שימוש.
מדובר במכונות הנשמה שעליהן שולמה מקדמה כספית, הן עדיין נמצאות בסין וטרם הגיעו לישראל, אך בקרב הגורמים הרשמיים יש מסקנה שעל פי מצב המונשמים היום, לא נגיע למספר אסטרונומי של 5,000 מונשמים, ועל כן מבקשת המדינה למכור את המכונות, שעליהן היא שילמה מקדמה.
צילום: לע"מ
כאמור, ישראל לא יכולה לבטל את החוזים שעליהם כבר חתמה, ולכן היא מנסה למכור את המכונות למדינות אחרות ובכך למנוע פגיעה כלכלית. כמו כן, הצוותים הרפואיים בבתי חולים סובלים כבר כעת מעומס חמור וממחסור בכוח אדם, בעוד מספר המונשמים עומד על כ-140. מכאן עולה השאלה - האם יש בכלל מי שיפעיל את כל מכונות ההנשמה שנרכשו?
ניסיון המכירה נעשה על ידי משרד הבריאות ובתיווך של משרד החוץ. במשרד הבריאות מאשרים את הפרסום ואומרים: "מדינת ישראל מטייבת את המלאים שברשותה, אנו עומדים ביעדים שאותם הציבה הממשלה ובודקים אפשרות למכירה וסיוע למדינות חברות בשל עודפי רכש".
ממשרד החוץ נמסר כי "מדינת ישראל נערכה בשלב הראשון של משבר הקורונה לתרחישים קיצוניים ורכשה ציוד רפואי כדי שלא יהיה מצב של מחסור בציוד רפואי לטובת אזרחי מדינת ישראל. כעת משרד הבריאות מטייב ומצייד את מערכת הבריאות במכונות ההנשמה הטובות ביותר. עדיין קיים חוסר בעולם, ולכן את הציוד העודף אנו מציעים למכירה לטובת מדינות אחרות, כדי שיוכלו להצטייד לטובת אזרחי מדינותיהם שלהם".
כזכור, בחודש מרץ השנה, במסגרת הגל הראשון נערכה המדינה להנשמה של 5,000 חולי קורונה למקרה הצורך. מנכ"ל משרד הבריאות דאז, משה בר סימן טוב, דיווח לוועדות הכנסת כי בבתי החולים היה מלאי של 1,500 מכונות זמינות ושמישות ויש עוד בין 800 ל-900 מכונות ברשות הצבא, ועוד 70 במגזר הפרטי. ראש המוסד, יוסי כהן, הופקד על הבאת ציוד רפואי נוסף, ועל פי פרסומים שונים הצליח לרכוש עבור ישראל עוד כ-3,500 מכונות הנשמה. 
 
 

outbrain-article-desktop-side