"חברות הביטוח גובות על ביטוח שאירים - גם מרווקים"

המועצה לצרכנות ביקשה להצטרף לבקשה לתביעה ייצוגית נגד 6 חברות ביטוח • לא נשואים? הודיעו לקרנות על כך שאין לכם צורך בביטוח כזה

למצולמים אין קשר לידיעה // צילום: גדעון מרקוביץ'

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה בקשה להצטרף כ"ידיד בית משפט" לבקשה לתביעה ייצוגית המתנהלת בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נגד שש קרנות פנסיה. 

מדובר בהראל פנסיה וגמל בע"מ, כלל פנסיה וגמל בע"מ, הפניקס פנסיה בע"מ, מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מגדל מקפת קרנות פנסיה וגמל בע"מ ומנורה מבטחים פנסיה וגמל בע"מ. המבקשים מיוצגים על ידי עו"ד שחר ולר.

לפי הנטען בבקשה, מרבית העמיתים המצטרפים לקרנות פנסיה אינם יודעים שהקרן מצרפת אותם לביטוח המכונה "ביטוח שאירים", גם אם אין להם שאירים. כתוצאה מכך עמיתים רבים משלמים עבור ביטוח שאין להם שום צורך בו. 

לטענת המבקשים, תשלום ביטוח שאירים על ידי מי שאין לו שאירים פוגע בחיסכון הפנסיוני. במקום שכספי ההפרשות יועברו לחיסכון, הם משולמים לחינם לקרן ומשמשים אותה לתשלום לעמיתים אחרים.

עופר מרום
עופר מרום

בטרם הגשת הבקשה, ערכה המועצה סקר כדי לבדוק אם ציבור הרווקים מודע לכך שהוא משלם לביטוח שאירים ללא כל צורך בכך. מהסקר עולה כי קרוב למחצית הנשאלים אינם יודעים מהו ביטוח שאירים (44.4%), ומרבית הנשאלים סבורים שאין להם ביטוח שאירים (כ־54%) או שהם אינם יודעים אם יש להם ביטוח שאירים (28.8%). קרוב ל־60% מקרב הנשאלים השיבו שלא ביקשו להימנע מרכישת ביטוח שאירים. בעוד העניין מתברר, במועצה לצרכנות ממליצים למבוטחים שאין להם שאירים להודיע על כך לקרן הפנסיה שלהם, כדי שלא ישלמו על הרכיב המיותר מבחינתם. עוד מומלץ לזכור לעדכן את קרן הפנסיה אחת לשנתיים על המצב המשפחתי, או קודם לכן אם חל בו שינוי. 

לדברי מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות עופר מרום: "מצופה מחברות הביטוח לפעול בהגינות ולוודא שהעמיתים שאין להם שאירים לא ישלמו לחינם סכומים גבוהים. בעידן טכנולוגי קיימים אמצעים יעילים, קלים וזולים להשגת תוצאה זו, והימנעות מנקיטה של אמצעים אלה היא מדיניות אנטי־צרכנית".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר