קבינט הקורונה: חוק איכוני השב"כ הוקפא; "חוק הקורונה" אושר בגרסה מרוככת

הקבינט, בראשות רה"מ, דן בעלייה האחרונה בנתוני תחלואת הקורונה בישראל והחליט לעצור את כל ההקלות שהיו צפויות, פרט לפתיחת אולמות אירועים לפי מתווה • לאחר הביקורת של בג"ץ, הוקפאו סמכויות השב"כ לאכן אזרחים • נתניהו: "יש עלייה חדה מאוד בתחלואה"

קבינט הקורונה // צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

בעקבות העלייה בנתוני התחלואה, קבינט הקורונה סיים לדון אחר הצוהריים (שני) בהשהיית ההקלות ובצעדי ההתמודדות הבאים שצפויים להינקט בכדי למנוע את התפשטות הנגיף בישראל. בסוף ישיבת קבינט הקורונה הוחלט להקפיא את החוק שיסדיר את סמכויות השב"כ לאיכון אחר אזרחים ולאשר את "חוק הקורונה" בגרסה מרוככת יותר. בנוסף החליטו ראש ממשלה ושרי קבינט הקורונה שיעצרו כל ההקלות, פרט לפתיחה של אולמות אירועים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למה שנדמה כהתפרצות חדשה של נגיף הקורונה בישראל ואמר בתום דיון קבינט הקורונה: "סיימנו עכשיו קבינט קורונה. הישיבה נפתחה בסקירה של המומחים, הם מראים לנו שיש עלייה חדה מאוד בתחלואה. יכול להיות שאנחנו כבר בתוך המדד הזה של הכפלה תוך עשרה ימים של קצב הנדבקים. אני מקווה מאוד שלא".

עוד בנושא:

מסתמן: מרבית ההקלות יידחו בשבוע; עד 250 אורחים באירועים

עובדי הרכבת נגד קבינט הקורונה: "מסוגלים לעמוד בכל הנחיות משרד הבריאות"

"עד מתי נמשיך להיות שקופים?"

סופית: בשל נתוני התחלואה בקורונה - הרכבת לא תשוב לפעול מחר כפי שתוכנן

אחרי שאתמול כבר הודיעו על דחיית פתיחת הרכבת היום הדגיש רה"מ כי "הדבר שהחלטנו לעשות זה קודם כל להרים את בלם היד", אמר ראש הממשלה שהדגיש שההקלות הצפוייות יידחו, פרט לאולמות האירועים: "אנחנו עצרנו את כל ההקלות שהיינו אמורים להחיל בימים הקרובים, נבדוק את זה בשבוע הקרוב. יוצא מן הכלל אחד זה אולמות אירועים - נאפשר את הפעלתם בהתאם להנחיות משרד הבריאות ונדווח לכם בהמשך. אני מבקש מכם, למען הכלכלה שלנו, למען הבריאות שלנו, למען החיים של כולנו - אנא הקפידו על הכללים".

בד בבד, לאחר ביקורת בג"ץ ולאחר שוועדת המשנה למודיעין הקצתה לממשלה 48 שעות נוספות, על מנת להניח את הצעת החוק המסדירה את השימוש באיכוני השב"כ למאבק בקורונה, בטרם תפקע ההסמכה שהעניקה, קבינט הקורונה החליט להקפיא את את החוק שיסדיר את הסמכויות שירות הביטחון הכללי לבצע איכונים אחר אזרחים, שהיו בסביבתם של חולים מאומתים בנגיף הקורונה.

מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את אחת העתירות נגד הסמכת השב"כ, נמסר בתגובה להחלטת קבינט הקורונה: "אנו מקווים שאכן הממשלה תקפיא את קידום החוק. אין מקום בחברה דמוקרטית להשתמש במעקבים המוניים מתמשכים נגד אזרחים תמימים, וכי זה מדרון חלקלק ומסוכן. 

נדב ארגמן, ראש שירות הביטחון הכלכלי לא תמך באיכון אזרחים // צילום ארכיון: אורן בן חקון
נדב ארגמן, ראש שירות הביטחון הכלכלי לא תמך באיכון אזרחים // צילום ארכיון: אורן בן חקון

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה בנוגע להקפאת חקיקת השב"כ: "טוב שהתחילו להישמע הקולות השפויים בעד הפסקת השימוש בשב"כ. השרים הבינו כי קיימות חלופות - בהן נעשה שימוש בכל הדמוקרטיות בעולם, כפי שהצביע המסמך שלנו. גם ראש השב"כ (נדב ארגמן) העיד כי המעקבים נשאו תג מחיר כבד לזכויות האדם, ועם הירידה הדרמטית בשיעור הנדבקים הסתבר שאפשר להשתמש בחקירות אפידמיולוגיות אנושיות".

בנוסף, קבינט הקורונה אישר את "חוק הקורונה" בגרסתו היותר מרוככת, לאחר ששונו בו סעיפים, שיקנה לרשויות סמכויות מיוחדות למצב חירום, במידה שהממשלה תכריז על מצב שכזה כתוצאה ממשבר הקורונה.

הנוסעים מוחים על כך שהרכבת לא חוזרת // צילום: אורן בן חקון
הנוסעים מוחים על כך שהרכבת לא חוזרת // צילום: אורן בן חקון

לאחר שאתמול החליטו בקבינט הקורונה לדחות שוב את מועד פתיחת הרכבת עקב נתוני התחלואה, יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה אדרעי טענה כי יש לרכבת את היכולת לשמור על בריאות הציבור ובריאות העובדים על פי תוכנית מסודרת שהכינו. "אנחנו מבקשים מראש הממשלה ומשרד הבריאות: תנו לנו לחזור להפעיל את הרכבות!".

מהוועד מסרו כי הם מצרים על ההחלטה שלא להחזיר את תנועת הרכבות וקראו להפעלת הרכבת לאלתר. "הנהלת החברה וועד העובדים הכינו תוכנית מסודרת ומקיפה כדי לעמוד בכל הנחיות של משרד הבריאות לוויסות כמות הנוסעים ושמירה על בריאותם. ההחלטה שלא להחזיר את הרכבת פוגעת אנושות בציבור הנוסעים, בחזרה לשגרה של המשק ובציבור עובדי הרכבת. אין בזה שום הגיון ובמיוחד כאשר כל מערך התחבורה הציבורית כבר פועל באופן מלא והמשק כולו חזר לפעילות". 

השר אלי כהן: אין מקום למעקב שב"כ ברמת התחלואה הנוכחית

שר המודיעין, אלי כהן, אשר נכלל בצוות השרים לבחינת הצורך להסתייעות בשב"כ יחד עם ראש הממשלה, שר הבריאות ושר המשפטים בדיון: "כמדינה מתוקנת ערך החירות ומניעת החדירה לפרטיות הוא ערך עליון, במצב התחלואה הנוכחי, אין מקום להפעלת השב"כ, ונפעל לקדם אמצעים אחרים לצמצום התפשטות המחלה בדומה למדינות אחרות, כאשר הפעלת יכולת השב"כ תהיה רק במקרים חריגים ותיעשה בשקיפות מלאה למול הציבור".

עורכת הדין מעיין חיימוביץ, יו"ר הועדה הארצית לאינטרנט וסייבר בלשכת עורכי הדין אמרה: "הפרת פרטיותו של אדם ואיסוף מידע, בלי חוק מעוגן, בלי עין פקוחה, בלי דין ובלי דיין, הינה פתח למדרון חלקלק ומסוכן. ניטור ואגירת מידע מבלי חוק מעוגן, שמירה ופיקוח - ראויה למשטרים אפלים ולא למדינה דמוקרטית.אכן, על המדינה חלה אחריות ישירה כלפי אזרחיה הן לשמירת חייהם והן לפרטיותם, מן הראוי יהיה למנות גוף חיצוני אשר יעמוד על המשמר, יפקח ויגביל את אותה יכולת  ניתוח תנועה שמציע השב"כ ויוודא שהנתונים לא נשמרים ומושמדים לחלוטין, על מנת שהיד, להפר זכויות אדם, לא תיהיה קלה על ההדק ועל מנת שזו תיהיה תחת פיקוח חקיקתי סדור וברור".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר