"כחול לבן תתפרק, אין לה אידאולוגיה"

יו"ר העבודה־גשר עמיר פרץ יורה לכל הכיוונים בראיון ל"ישראל היום" • על כחול לבן: "יש לה תאריך תפוגה - מייד אחרי הבחירות" • על מצב מפלגת העבודה: "היה משבר קשה, נשיג 15 מנדטים" • על עריקת שפיר: "הגיעה למקומה הטבעי" • ועל המירוץ לנשיאות: "לא אתמודד כעת"

צילום: קוקו

עמיר פרץ, יו"ר העבודה־גשר, מנסה להפיח חיים חדשים במפלגה החבוטה, שצנחה בבחירות האחרונות תחת שרביטו של אבי גבאי, לשפל חסר תקדים של 6 מנדטים בלבד. פרץ הפעלתן מגיע בשבועות האחרונים למפגשים עם מגזרים שונים ברחבי הארץ, אבל למרות המאמץ שלו להפוך את העבודה־גשר עם אורלי לוי־אבקסיס לאלטרנטיבה חברתית־כלכלית, הסקרים חוזים לה לא יותר מ־7 מנדטים. 

בראיון מיוחד ל"ישראל היום", מספר פרץ בגילוי לב על המצב הקשה שבו נמצאת מפלגת העבודה, שלראשותה נבחר אך לפני שישה שבועות, ועולה למתקפה חזיתית נגד כחול לבן

"זו מפלגה שאין לה תשתית אידיאולוגית וכל אחד בה מושך לכיוון אחר", אומר יו"ר העבודה־גשר בהתייחס לרשימתו של בני גנץ, "במערכה הראשונה הם הצליחו להסתיר זאת, אבל במערכה השנייה זה כבר קשה להסתיר. מה הקשר בין יעל גרמן לבין צביקה האוזר? בין יעלון, שרוצה סיפוח, לעפר שלח שרוצה שתי מדינות?"

פרץ מוסיף כי להערכתו לפיד יוביל לפירוק הרשימה לאחר הבחירות: "כחול לבן היא מפלגה שיש לה תאריך תפוגה, שהוא מייד אחרי הבחירות. כולם רואים את המאמץ של כחול לבן להסתיר את הקרעים בתוך המפלגה. כחול לבן תתפרק אחרי הבחירות לשלוש מפלגות שונות. הסיכויים שיאיר לפיד יישאר בכחול לבן קטנים מאוד", חותם פרץ ומוסיף בחצי חיוך: "כולנו כחול לבן ביום העצמאות, אבל העבודה ביום הבחירות".

תחת מתקפה משמאל. יו"ר כחול לבן, בני גנץ // צילום: אורן בן חקון

יו"ר העבודה־גשר מציין: "אני פונה אל חברי מפלגת העבודה, שהלכו שבי אחרי כחול לבן והיו בטוחים שיצליחו להחליף את נתניהו. חשוב להבין שגודל הגושים הוא שקובע ולא המפלגה הגדולה ביותר. בניגוד לכחול לבן, שכל מה שהם מציעים זה סיכוי להחליף את נתניהו, אנחנו מציעים אפשרות להחליף את המדיניות שלו. אנחנו היחידים שמציעים תוכנית חברתית־כלכלית, שעוררה ביקורת גדולה נגדנו. אין הבדל בין בנט ללפיד בתפיסה החברתית־כלכלית שלהם". נוסף על כך, טוען פרץ, כי לפיד סירב פעמיים להזמנתו להתייצב לעימות פומבי מולו בנושאים כלכליים.

אתה משתדל להכניס אנרגיות אל העבודה־גשר, אבל זה לא בא לידי ביטוי בסקרים. איך המפלגה תשפר את מצבה? 

"אני מציע להמתין בסבלנות לגבי הסקרים, אף שהם משפיעים על הדינמיקה. יש לנו תפיסת עולם ואנחנו מקבלים אהדה ענקית מהזוגות הצעירים ומדור הביניים על התוכנית שלנו לרכישת דירה במסלול ליסינג. תוכנית העבודה שלנו היא יעד של 15 מנדטים. אני מציב את היעד הזה ולא מפחד. אני מקווה שניקח 4 מנדטים מכחול לבן, 2 מהמגזר הערבי והדרוזי ועוד 3 מהימין המתון יותר. אני מעריך שמחצית מהקולות שאורלי לוי קיבלה בבחירות ומחצית מתומכי כחלון יצביעו עבורנו. 15 מנדטים לעבודה־גשר זה ריאלי".

ביקורת נוקבת על גבאי

פרץ החליף לפני כחודש וחצי את אבי גבאי כיו"ר העבודה, תפקיד שסיכויי ההישרדות בו אינם גבוהים, והוא מעביר כאן ביקורת נוקבת על היו"ר הקודם מבלי להזכיר את שמו: "קיבלתי מפלגה במשבר קשה. אין משאבים, יש חובות, אבל המשבר הכי גדול היה העיניים הכבויות של הפעילים, שלא מיהרו להתגייס והיום הם מגויסים באלפים. עלינו להפוך את זה להצבעה". על עריקת שפיר למחנה הדמוקרטי הוא אומר: "היא הגיעה למקומה הטבעי ואני מאחל לה בהצלחה".

"מנהיגה אמיצה עם השראה". פרץ עם אורלי לוי אבקסיס // צילום: קוקו

בשנים האחרונות עלה שמו של פרץ כמועמד במרוץ לנשיאות לאחר תום כהונת הנשיא ראובן ריבלין. "תכננתי לרוץ לנשיאות לפני שהודיעו על מערכת הבחירות, וקיבלתי פניות רבות", מגלה פרץ את השתלשלות העניינים. "רוב הציבור הישראלי רואה בי אדם שראוי להיות נשיא, לנוכח השסעים בחברה. מרגע שהכריזו על בחירות ונבחרתי ליו"ר העבודה, המשימה שלי היא לשקם את המפלגה. זה יהיה מסע ארוך של 10 שנים. אינני מועמד לנשיאות המדינה בעוד שנתיים. אני מתכוון להקדיש את כל כולי כדי להחזיר את העבודה למקום הראוי לה. אני מקווה שנצליח לבנות את התשתית במסע הקצר, כדי שנצליח במסע הארוך". 

"לא פוסלים את הליכוד"

בנוגע להחלטה לחבור לאורלי לוי־אבקסיס לרשימה אחת, אומר פרץ: "החיבור עם אורלי לוי הוא חיבור מדהים, שמייצר אנרגיות חיוביות. מדובר במנהיגה אמיצה עם השראה, מוצלחת בכימיה טבעית עם בני אדם, ושמאמינה במהפכה חברתית ותומכת בשלום. אני דוחה את כל הניסיונות להכניס את השד העדתי לתוך מערכת הבחירות. אנחנו מנהלים מאבק מעמדי, כי כאשר נלחמים על העלאת שכר המינימום, זה מכוון גם לעולה דובר רוסית וגם לעולה דובר אתיופית, גם לישראלי ערבי מרהט וגם ליהודי מאופקים. לכן המפלגה שבנינו, העבודה־גשר, היא בית פוליטי לכולם בלי הבדל גזע, עדה, מין או נטייה מינית".  

האם קיימת אפשרות שתשבו בממשלה בראשות בנימין נתניהו עם או בלי אורלי לוי?

"אנחנו לא פוסלים את הליכוד, אבל לא נשב עם נתניהו". בהתייחס למצה הביטחוני הוא אומר: "יש תסיסה בכל הגזרות. נתניהו מנציח את המצב ברצועת עזה כי הוא לא רוצה להגיע לפתרון הסוגיה כולה. סינוואר למד יפה מאוד את החולשות של נתניהו, ויודע שהוא יכול לנצל את זה בתקופת בחירות. הוא מקבל את כל מה שהוא רוצה, ומצליח להחדיר את המסר שישראל מבינה רק כוח. אני מעדיף ירי של מילים ולא של טילים. כיפת ברזל, שנותנת לנתניהו מרחב מדיני עצום, לא מנוצלת לקדם הכרעה מדינית".

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר