שיא החוצפה: נהג הסיע נכה מרחק קצר וחייב ב־250 שקלים | ישראל היום

שיא החוצפה: נהג הסיע נכה מרחק קצר וחייב ב־250 שקלים

ז'אנה אברמוב, המתניידת בכיסא גלגלים, הזמינה מונית נגישה לנסיעה קצרה לביה"ח • נהג המונית גבה ממנה מחיר מופקע • נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תובעת אותו ואת העובד שאיתו בסך 62.5 אלף שקלים
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • ז'אנה אברמוב // צילום: יוסי זליגר
    ז'אנה אברמוב // צילום: יוסי זליגר
ז'אנה אברמוב בת ה־60, אם לארבעה, מתניידת באמצעות כיסא גלגלים בשל מחלה. בינואר שעבר היתה חייבת לנסוע במונית נגישה מביתה שברחובות לביה"ח קפלן בעיר, לשם בדיקה רפואית. מדובר במרחק של ארבעה קילומטרים בלבד, אלא שאז גילתה כי עבור נסיעה שתעלה לאדם "רגיל" כמה עשרות שקלים - דרשו וגבו ממנה נהגי המונית לא פחות מ־200(!) שקלים.
בעקבות המקרה הגישה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, לראשונה, תביעה בסך 62.5 אלף שקלים על הפקעת מחיר נסיעה לאישה המתניידת בכיסא גלגלים. התביעה הוגשה נגד שני נהגי מוניות, אחד שהציע לאברמוב את שירותי ההסעה והאחר שביצע את הנסיעה בפועל. 
מכתב התביעה עולה כי ביום שלפני הבדיקה התקשרה בתה של ז'אנה, לריסה, לנהג המונית כדי להזמין מונית נגישה. לשאלתה כמה תעלה הנסיעה, השיב הנהג כי המחיר הוא 200 שקלים. כששאלה אותו הבת מדוע המחיר כה גבוה, השיב לה: "זה המחיר". 
הבת שלחה את כתובת המגורים, והנהג דיווח לה מאוחר יותר כי מצא נהג שיסיע אותן. ביום שלמחרת הגיע לבית המשפחה נהג מונית אחר ואסף אותן, ובזמן הנסיעה התלוננו שוב האם והבת על המחיר המופקע של הנסיעה הקצרה. לטענתן, על פי כתב התביעה, הנהג השיב כי המחיר נובע מעלות האבזור של המונית הנגישה. נהג המונית הסיע אותן מהבית שברחובות לביה"ח קפלן, ובסיום הבדיקה החזיר אותן לביתן. בשל העובדה שכביכול המתין להן כחצי שעה, עד לסיום הבדיקה, גבה מהן הנהג 50 שקלים נוספים - כלומר הנסיעה הלוך וחזור עלתה 250 שקלים, אף שלא סוכם ביניהם מראש שהנהג ימתין במקום.
"זה מעלה תחושות של חוסר הוגנות וכעס", אומרת הבת לריסה, "אמא שלי משתכרת מביטוח לאומי ויש כאן ניצול. לא היתה לנו ברירה באותו היום כי אמא היתה חייבת להגיע לרופא. יש הרבה נכים שלא יכולים להרשות לעצמם נסיעה כזאת, כשבעצם זה משהו שהם חייבים. 
"מה שהכי קומם אותי זה שהנהג דרש 50 שקלים נוספים על כך שלטענתו הוא חיכה לנו בזמן הבדיקה. לא ביקשתי ממנו לחכות, קבענו שנדבר שוב כשנסיים את הבדיקה. הייתי בשוק מהדרישה שלו, אך נאלצתי לשלם". 
חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות קובע כי קיים איסור על מי שעוסק במתן שירות ציבורי להפלות אדם עם מוגבלות. בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פנו לנהגים המדוברים, ועורך דין מטעמם השיב כי "אין דינה של הסעת נכים כדינה של הסעת מי שאינם נכים". 
בתביעה נטען כי זכותה של אברמוב לשוויון נפגעה, וכן כי נגרמה לה עוגמת נפש רבה מהפרת הוראות החוק. אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, הוסיף: "לצערנו, אנשים עם מוגבלות המבקשים לנסוע במונית נגישה נתקלים לא אחת בהפקעת מחירים חמורה. זו פגיעה קשה בשוויון של אנשים עם מוגבלות וביכולתם להתנייד באופן עצמאי ממקום למקום. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פועלת בכלים שונים למיגור התופעה, ובין השאר הגישה תביעה זו".
 
 
 

outbrain-article-desktop-side