הנתונים חושפים: מסתננים מרוויחים אלף שקלים יותר מעובדים חוקיים

במסגרת בג"ץ נגד חוק הפיקדון, נחשפו נתונים עדכניים על משכורות המסתננים • משכורתם הממוצעת: כ־7,000 שקלים • השכר הממוצע לעובדים זרים חוקיים: 6,003

צילום: יהושע יוסף // מסתננים בדרום תל אביב

בהודעה מטעם המדינה שהוגשה בשבוע שעבר 
במסגרת בג"ץ נגד חוק הפיקדון למשכורות מסתננים, נחשפו נתונים עדכניים על משכורות המסתננים שדווחו לרשויות. 

על פי החוק, מעסיק חייב להפריש 20 אחוזים ממשכורתם של מסתננים לא חוקיים לקרן פיקדון ייעודית, שבה יישמרו הכספים עד ליציאתם של המסתננים את הארץ. אף שמדובר בנתונים חלקיים, המידע הנאסף במסגרת יישום החוק מאפשר הצצה בלעדית על רמת ההשתכרות של המסתננים הלא חוקיים בישראל ונורמות התעסוקה שלהם. 

על פי הנתונים שהוגשו לבית המשפט, משכורתם הממוצעת של מסתננים בישראל בשנה וחצי האחרונות עומדת על כ־6,300 שקלים, ובחודשים האחרונים היא גדלה והתקרבה אף ל־7,000 שקלים ברוטו. 

עוד עולה כי 2,262 מסתננים מרוויחים יותר מ־8,000 שקלים בממוצע, וכי כמה מאות מהם מגיעים למשכורות של 12 אלף שקלים ואף יותר. בולטים בראש הטבלה מסתננים בודדים שהגיעו למשכורות בנות 25-28 אלף שקלים בחודש.

השכר הממוצע לאזרח ישראלי בספטמבר 2018 עמד על 10,395 ואילו השכר הממוצע לעובדים זרים בישראל עמד באותו חודש על 6,003. במילים אחרות - המסתננים הלא חוקיים בישראל מרוויחים בממוצע כ־1,000 שקלים יותר מהעובדים הזרים שנכנסו לארץ על פי חוק.

כאמור, מדובר בנתונים חלקיים בלבד, שהרי יש תופעה של תת־דיווח ועבודה בשחור באוכלוסיית המסתננים, דבר המוזכר בתשובת המדינה, וכן הדיווחים המדוברים מקיפים רק חלק קטן מהאוכלוסייה. אמנם מתחילת יישום החוק הופקד פיקדון עבור כ־15 אלף מסתננים, אבל רק כמה מאות מתוכם הפקידו באופן רצוף וחלקם הגדול הפקידו רק עבור חודשים בודדים.

המשמעות היא שהחוק מיושם באופן חלקי ביותר ומקיף רק קבוצה קטנה מאוד מתוך כלל האוכלוסייה, המונה כ־35 אלף בגירים בגיל עבודה.

יוזם חוק הפיקדון (שגם משיב בעתירה בבג"ץ), יונתן יעקובוביץ' מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית: "הנתונים מוכיחים כי המסתננים משתכרים בכבוד ואף יותר מכך, ועל אף האכיפה המוגבלת ביותר מצד המדינה, הצטברו לזכותם בפיקדונות סכומים לא מבוטלים".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר