איך לבחור מזון איכותי לכלב שלי?

כלבים מוסיפים לחיים שלנו הרבה אור, הם גוש פרווה חמוד שמעניק אהבה ללא כל תנאי ולמרות שרבים מתייחסים אליהם כאילו הם חלק מהמשפחה, ממשפחת בני האדם, כלבים עדיין לא נוסעים לסופרמרקט לעשות קניות או יודעים לקרוא תוויות

צילום: pixabay // pixabay

ההחלטה באיזה מזון לבחור היא מורכבת. מצד אחד, יש מגוון רחב של חברות שמייצרות אוכל לכלבים וכל אחת צועקת חזק יותר מהשנייה ש”אם לא נבחר במזון שהיא מייצרת, אז אנחנו ככל הנראה לא באמת אוהבים את הכלב שלנו”. מצד שני, עומדת תפיסה מנוגדת שגורסת שאל לנו לרכוש מזון מסחרי שכן מדובר במזון מעובד ומסוכן. אז למי להאמין? למי שצועק יותר חזק?

pixabay
pixabay

ובכן, עבור רוב בעלי הכלבים רכישת מזון כלבים מסחרי הוא הצעד ההגיוני ביותר; זה נוח מאוד, ואם בוחרים בצורה מושכלת מזון איכותי שהוכח ככזה, הרי שביכולתנו לספק לכלב האהוב שלנו את התזונה הטובה ביותר עבורו.

למרות שנראה לנו מובן מאליו שבחירת מזון כמה שיותר איכותי לכלב היא בעדיפות עליונה, ולא המחיר או הכמות, עדיין בעלי כלבים רבים לא מבינים את הקשר ההדוק שבין סוג המזון שבוחרים לבין בריאותו של הכלב. התפריט היומי של הכלב משפיע באופן ישיר על חוסנן של העצמות, על בריאות השיניים, החניכיים, על המערכת החיסונית החשובה כל כך, על הפרווה והוא זה שאחראי במידה רבה על איכות ואורך חיי הכלב שלנו.

בכלבים, ממש כמו אצל בני האדם, אחרי הנתונים הגנטיים שאיתם נולדנו, גם למזון שאנחנו אוכלים יש השפעה מכרעת על בריאותינו, רווחתנו ואורך החיים שלנו.

לכלב שלכם מגיע הטוב ביותר!

אם אתם סבורים, כמונו, שלכלב שלכם מגיע מזון הכלבים הטוב ביותר אז הנה כמה עצות שאספנו ממומחים בתחום שיבטיחו לכם בחירה נכונה של מזון.

כפי שציינו בראשית הכתבה, כלבים עדיין לא קוראים תוויות על גבי אריזות, אבל אנחנו כן יכולים לקרוא אותן. המידע על גבי אריזות המזון מצייד אותנו בהרבה מאוד אינפורמציה וצריך לדעת לקרוא אותה בצורה נכונה.

  1. בדקו האם יש התאמה מושלמת בין מרכיבי המזון הרשומים בעברית לבין אלו הרשומים באנגלית.

אם אין התאמה, נורה אדומה צריכה להידלק אצלכם וככל הנראה כדאי לעבור לחברת מזון אחרת, כזו שמקפידה על תרגום מדויק ואמין!

  1. על גבי האריזות תמצאו שני סוגי רשימות. רשימת אנליזה (ניתוח) ורשימת רכיבים. רשימת אנליזה למעשה מספרת לנו מה השיעור היחסי של כל רכיבי המזון. רשימת הרכיבים מספרת לנו מה הם חומרי הגלם. הרכיבים מסודרים בסדר יורד, מהרכיב העיקרי ועד לרכיב הפחות עיקרי, בהתאם לכמות שלהם בקילו אחד של אוכל.

למה עלינו לשים לב ברשימות האלו? >>

  1. חשוב לוודא שיש ברשימת הרכיבים חלבונים, אולם, לא כל מזון עשיר בחלבונים יהיה בהכרח איכותי. ישנם שלל מזונות באיכות ירודה שמכילים שפע של חלבונים. לכן, צריך לבדוק היטב את איכותו ומקורו של החלבון. מקורות חלבון עיקריים שפחות מומלצים לכלבים הם כאלו המגיעים מהצומח – סויה, תירס או אפילו חיטה.

חלבון מן החי נחשב לבריא והמומלץ ביותר לכלב שלכם. לכן כדאי לחפש חלבונים מכבש, עוף או דגים למשל ברשימת הרכיבים שעל האריזה.

מזונות שמתבססים על קמחים מעוף / בשר / דגים פחות מומלצים בדרך כלל, כי אין לנו אפשרות לדעת ממה הכינו את הקמח הזה. האם הכניסו אליו רק בשר או גם בעיקר נוצות ועצמות, שאמנם מכילות חלבון, אך דל ביותר, חלבון שהזמינות שלו לגוף נמוכה מאוד והוא אינו עונה על צרכיו הגופניים של הכלב.

* שימו לב לכך שמחיר האריזה אינו בהכרח מעיד על טיב המזון! לא חסרים מזונות באיכות בינונית שעלותם דומה למזונות באיכות גבוהה.

  1. פחמימות הן חשובות לא פחות מחלבונים, והן נמדדות באמצעות מדד גליקמי. מדד זה בוחן באיזה מהירות פחמימות מתפרקות לכדי גלוקוז, שמגיע בסופו של דבר למחזור הדם של הכלב. מדד זה שאול מעולם הרפואה המודרנית של בני אדם גם כן.

נהוג להבחין בין פחמימות טובות המכונות - פחמימות מורכבות, אשר להן יש ערך גליקמי נמוך. הן נחשבות לטובות מכיוון שהן מתפרקות לאט ומצליחות לספק אנרגיה לאורך זמן. יתרה מכך, פחמימות אלו מצליחות לשמור את רמת הסוכר בדם מאוזנת, הן מאריכות את תחושת השובע ועל כן עשויות לסייע במניעת סכרת.

מנגד עומדות הפחמימות הפשוטות, שנחשבות לפחות טובות. פחמימות אלו מתפרקות מהר לגלוקוז, מגיעות למחזור הדם ומעלות את רמות הסוכר. התוצאה - הכלב אוכל אך לא חש תחושת שובע, לכן הוא צריך עוד ועוד אוכל, מה שמעלה את הסיכון לסכרת. לכן, בבואכם לבחור מזון לכלבכם האהוב, ודאו שאתם בוחרים מזון המכיל פחמימות ממקור בעל ערך גליקמי נמוך יותר.

  1. הסיבים התזונתיים הם רכיב נוסף שיש לתת עליו את הדעת בעת בחירת מזון לחבר הכי טוב שלנו. את איכות הסיבים מודדים בהתאם ליכולתם לתסוס במעיים. במעיים של כלבים, ממש כמו במעיים של בני האדם, חיים חיידקים. יש חיידקים רעים ויש חיידקים טובים. החיידקים הטובים נקראים “טובים” מאחר והם יעילים למערכת החיסונית של הכלב.

כאשר אנחנו מספקים סיבים תזונתיים איכותיים לכלב שלנו, החיידקים הטובים משתלטים על החיידקים הרעים ומסייעים במניעת היווצרותן של מחלות. לכן, כאשר אתם רוכשים מזון לכלב בדקו שהוא מכיל סיבים פרה-ביוטיים.

  1. ועכשיו נדבר קצת על המחיר. אם אתם מכירים את האמרה: “זול יוצא בסוף יקר”, הרי שהבנתם את התורה כולה. פעמים רבות, רבות מדי, מזונות זולים מאוד אלו הם מזונות שעשירים בפחמימות פשוטות, סיבים באיכות ירודה ובחלבונים שאינם מן החי. התוצאה של צריכת מזונות אלו בקרב כלבים היא העדר תחושת שובע, רעב מתמיד וסיכון גבוה ללקות בסכרת. מי שרוכש אוכל ירוד לכלב צפוי לחוות כלב שכל הזמן רוצה לאכול, עקב כך הוא יצטרך לספק יותר מנות אוכל ביום ולהוציא יותר כסף על שקי מזון.

לעומת זאת, אם בוחרים במזון איכותי בעל נעכלות גבוהה במחיר הגיוני – כולם מרוויחים: הכלב יחוש שובע לאחר כל ארוחה, הוא ייטען באנרגיות החיוניות לו כל כך והוא יהיה בסיכון נמוך לחלות במחלות כרוניות דוגמת סכרת.

לא נסיים בלי לספר לכם שגם לאינטואיציה ולמצפן הפנימי שלכם יש חלק חשוב בבחירת האוכל לכלב. נכון, יש הרבה חברות שמייצרות ומשווקות מזון לכלבים, חלקן נהדרות, חלקן בינוניות ואל האוכל של חלק אחר עדיף לא להתקרב.

כדי לבצע את ההחלטה הנכונה נסו לחפש מידע אודות החברות השונות. חפשו חברות שמשקיעות לא רק בייצור, אלא במחקר ופיתוח אשר תורם לייצור מושכל של מזון המותאם באופן הטוב ביותר לצרכי הכלב לפי גילו, גודלו ואורח חייו. בחרו בחברות שתורמות לקהילת בעלי החיים בעולם ושפועלות לשימורם, ולאו דווקא דואגות רק לכלבים / חתולים. חברות שיש להן מוניטין מפואר ורקורד מוכח. בצורה כזו לא רק תתרמו לבריאותו ורווחתו של הכלב הפרטי שלכם, כי אם גם תתרמו לכלל בעלי חיים באשר הם.

נכתב בשיתוף עם מגזין ספץ לחיות מחמד, מקבוצת וט מגן

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר