למי נתונה נאמנותם של הח"כים הערבים?

רק מדינה ש"ירדה מהפסים" ואינה מסוגלת למתוח קו ברור בין חופש ביטוי ודמוקרטיה לבין הסתה וטרור תאפשר לח"כים התומכים בטרוריסטים שפוגעים בביטחון ישראל ורוצחים יהודים, להמשיך לכהן בבית המחוקקים שלה

ח"כ באסל גטאס // צילום: דודי ועקנין // ח"כ באסל גטאס // צילום: דודי ועקנין

החשד שח"כ באסל גטאס הבריח אתמול 12 טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות, לאחר שביקר שם אחד מחברי החוליה שרצחה את החייל משה תמם, לא צריך "להפיל איש מהכיסא". גטאס, שתמך בעבר בחרם על ישראל, הוא בן דודו של הח"כ לשעבר עזמי בשארה, שנחשד בריגול לטובת חיזבאללה ונמלט מהארץ, וכמה מעמיתיו מתנהגים לא פעם כאילו היו חברי הפרלמנט הפלשתיני ברמאללה ולא חברים בכנסת ישראל.

ח"כ אחמד טיבי, למשל, שימש בעבר יועצו לענייני ישראל של יאסר ערפאת. טיבי אף ננזף בחומרה על ידי ועדת האתיקה של הכנסת, לאחר שאמר כי "אין ערך נעלה יותר מאשר השהאדה", וכי "השאהיד הוא אשר פורץ את הדרך ומשרטט בדמו את הדרך לחירות ולשחרור". ח"כ חנין זועבי מסרבת עד היום להגדיר את חוטפי ורוצחי שלושת הנערים מגוש עציון כטרוריסטים. זאת, בעוד ג'מאל זחאלקה נפגש בעבר עם בכירי חמאס.

הבעיה עם חלק מהח"כים הערבים היא כפולה. הם אמנם התחייבו בעת שהושבעו כח"כים - כמו עמיתיהם היהודים - לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה ולמלא באמונה את שליחותם בכנסת, אבל התנהלותם מעלה, ולא בפעם הראשונה, שתי תהיות יסוד: האחת - למי באמת נתונה נאמנותם? "למדינת ישראל ולחוקיה"? או לפלשתינים בתחומי עזה ואיו"ש ולטרוריסטים שפוגעים בביטחון ישראל ורוצחים יהודים?

השאלה השנייה היא אם שרשרת האירועים המצטברים של הזדהות או הזדהות לכאורה של חלק מהח"כים הערבים עם טרוריסטים רוצחי יהודים אכן מייצגת את ערביי ישראל. על השאלה הזו קל יותר להשיב. רוב רובם של ערביי ישראל, כמיליון וחצי איש, הם אזרחים שומרי חוק ושוחרי שלום. הם היו חפצים שהנציגים הפוליטיים שלהם ידאגו לאינטרסים ולצרכים האזרחיים של ערביי ישראל. הבעיה היא שהם מצביעים פעם אחר פעם לנציגות הפוליטית הקיצונית שלהם. החברה הערבית לא הצמיחה מתוכה אלטרנטיבה אמיתית לח"כים תומכי טרור.

גם אל התהייה הראשונה קל יחסית להתייחס: חלק מהח"כים הערבים אכן נאמנים פי כמה לעניין הפלשתיני ולשלוחיו - לא פעם רוצחים וטרוריסטים - מאשר לכנסת ישראל. רק מדינה ש"ירדה מהפסים" ואינה מסוגלת למתוח קו ברור בין חופש ביטוי ודמוקרטיה לבין הסתה וטרור תאפשר לח"כים כאלה להמשיך לכהן בבית המחוקקים שלה.

•   •   •

"רשימת המרגלים המשותפת"

חצה את הקווים: ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת חשוד שהעביר טלפונים ניידים לשני אסירים ביטחוניים שביקר בכלא קציעות • היועמ"ש נתן למשטרה אישור לחקור את חבר הכנסת - שסירב להתלוות לשוטרים לחקירה ביציאה מבית הסוהר • רה"מ נתניהו: "אם יוכח - זו עבירה חמורה" • שר הביטחון ליברמן על חברי הרשימה המשותפת: "נמשיך לפעול שלא יהיו חלק מכנסת ישראל" • גטאס: "המשטרה סימנה את בל"ד" 

כלא קציעות  //  צילום: דודו גרינשפן

חשד לעבירה חמורה נגד ביטחון המדינה: ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת חשוד כי העביר טלפונים ניידים לשני אסירים ביטחוניים מארגון הפת"ח, שאותם ביקר בכלא קציעות. המידע הועבר למשטרה משירות בתי הסוהר. 

בערוץ 2 פורסם אמש כי שני חוקרים מהיחידה הארצית 433 המתינו לגטאס אתמול מחוץ לבית הכלא קציעות בדרום, שם ביקר את שני האסירים, וביקשו ממנו להתלוות אליהם לחקירה במשטרה, אולם הוא סירב בנימוק כי יש לו חסינות. כעת, לאחר שהיועמ"ש נתן למשטרה אישור לחקור את חבר הכנסת, הוא יזומן לחקירה. 

הפרשה הזו מטילה צל נוסף על מפלגתו של גטאס, בל"ד (החברה ברשימה המשותפת). שמה עלה לכותרות כשבכירי המפלגה חנין זועבי וג'מאל זחאלקה נחקרו בחשד לעבירות על חוק מימון מפלגות ואי־סדרים.

ח"כ גטאס קשר את שתי הפרשות זו בזו, ואמר כי "ברור לנו שהמשטרה סימנה את בל"ד ורוצה לפגוע בה פוליטית בכל דרך. אין לבל"ד מה להסתיר ואין לי מה להסתיר, ולכן אתייצב לחקירה לאחר שאתאם את המועד. ניסיונות הפחדה מסוג זה לא ישברו את רוחה של בל"ד, כך היה וכך יהיה". גטאס הדגיש כי "ביקורי האסירים של הח"כים הערבים נעשים בתיאום עם שב"ס ובאישור המשרד לביטחון הפנים".

סיעת בל"ד הוציאה תגובה חריפה והאשימה את המשטרה בלקיחת חלק ב"מסע רדיפה פוליטית, המתמשך זה שלושה חודשים", כלשונה. "המשטרה חקרה את חברת הלשכה הפוליטית במפלגה ניבין אבו רחמון, והזמינה את ח"כ גטאס לחקירה ביחידת להב, אך טרם תואם ונקבע מועד לחקירה. בל"ד רואה בהתמשכות החקירה, אופייה והתנהלותה מסע רדיפה פוליטית שמטרתו דה־לגיטימציה לפעילות המפלגה ופגיעה בתדמיתה בקרב הציבור הערבי, לאחר שהוכח שסוגיות נושא החקירה (אי־סדרים כספיים במימון בחירות) הן בתחום סמכות הטיפול הבלעדי של מבקר המדינה, אשר בוחן נושאים אלה לגבי כל המפלגות. זאת, לאחר שהמשטרה חקרה ועצרה באופן אכזרי ובלתי סביר מעל 60 חברים בבל"ד, ובהם נשיא המפלגה עאווד עבדל פתאח והח"כים ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי, שכולם שוחררו ממעצר לאחר שהובאו בפני ביהמ"ש", כך נמסר מהסיעה.

זעם במערכת הפוליטית

המערכת הפוליטית געשה אתמול לאחר היוודע החשדות החמורים. 

רה"מ בנימין נתניהו מסר: "אם החשד נגד חבר הכנסת גטאס יתברר כנכון, הרי מדובר בעבירה חמורה נגד ביטחון המדינה ואזרחי ישראל. מי שפוגע בביטחון המדינה צריך להיענש בחומרה ואסור שיכהן בכנסת ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים את הרשימה המשותפת בהיותה "רשימת המרגלים והבוגדים המשותפים". "מעזמי בשארה ועד באסל גטאס, עבור בנציגת המרמרה בישראל חנין זועבי ושאר חבריהם - נמשיך לפעול לכך שלא רק שהם לא יהיו חלק מכנסת ישראל - אלא לא יהיו אזרחי מדינת ישראל".

שרת התרבות מירי רגב כינתה את בל"ד "מפלגת הגיס החמישי" וטענה: "המפלגה שלחה הפעם את באסל גטאס למשימה נוספת בשירות הטרור. בשארה טיווח טילים, זועבי היתה עם הטרוריסטים במרמרה, ועכשיו גטאס והקשרים החמורים עם אסירים ביטחוניים וטרוריסטיים בכלא. 

אני קוראת ליועץ המשפטי לממשלה למצות את החקירה עד תום ולוודא שהסוסים הטרויאנים האלה לא יכהנו בכנסת ישראל".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי אם גטאס לא היה חבר כנסת - הוא כבר היה נעצר. לדברי ארדן, "חשדות אלה, יחד עם תעשיית הביקורים אצל אסירים ביטחוניים שנהוגה כבר שנים רבות, מחזקים את עמדתי שלמרות חסינות חברי הכנסת, אין מקום לאפשר ביקורים של ח"כים אצל אסירים ביטחוניים".

גם באופוזיציה הביעו תרעומת על העבירה הביטחונית לכאורה. לדברי יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, "מדובר בחשדות חמורים ביותר. אם יתברר כי ח"כ גטאס ביצע את העבירות המיוחסות לו יש לנהוג במלוא החומרה ולמצות עימו את הדין. לא ייתכן שח"כ מכהן במדינת ישראל יחתור תחת ביטחון המדינה ואזרחיה".

הקשר לבשארה

גטאס הוא בן דודו של עזמי בשארה, שהיה מנהיג בל"ד וכיהן בכנסת במשך 11 שנים, מ־1996 עד 2007. בחודש מרס 2007 הוא חצה את הגבול בין ישראל לירדן בגשר שייח' חוסיין, ומאז לא שב לארץ. רק חודש לאחר מכן פורסם כי נגד בשארה התנהלה חקירה בשל חשדות שבמהלך מלחמת לבנון השנייה הוא יצר קשר עם סוכן מטעם חיזבאללה והעביר לו מידע על מקומות אסטרטגיים לטיווח טילים וכן מידע בדבר השפעת הגדלת טווח הטילים מעבר לחיפה.

אפרת פורשר, מתי טוכפלד וגדעון אלוןטעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר