תקדים בצה"ל: קבורה גם בטקס אזרחי

הצבא ישנה את פקודות הקבורה • המשפחות יוכלו לקבור את יקיריהן בבתי העלמין הצבאיים בטקס שאינו דתי - ללא קבלת אישור חריג כפי שהיה עד כה

בית עלמין צבאי // צילום ארכיון: קוקו // בית עלמין צבאי

משרד הביטחון הודיע: צה"ל יעגן בפקודות את זכותם של חללי צה"ל להיקבר בבתי עלמין צבאיים בטקס שאינו דתי-אורתודוקסי, כך נודע ל"ישראל היום".

ההחלטה התקבלה על ידי היועמ"ש למערכת הביטחון, אחז בן ארי, בעקבות פניית עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לישראל היום בפייסבוק  

עד היום, על פי פקודות הצבא, משפחתו של חלל יהודי שהיתה מעוניינת לקבור אותו בקבורה אזרחית בבית עלמין צבאי לא יכלה לעשות כן. במקרה כזה, קבעו הפקודות, צריך הטקס להתקיים בבית קברות אזרחי - ללא סממנים צבאיים בטקס הקבורה. האפשרות היחידה להיקבר בחלקה צבאית ללא טקס דתי-אורתודוקסי היתה בקבלת אישור מיוחד מהרבנות הצבאית.

בפועל, הרבנות הצבאית ומחלקת הנפגעים של צה"ל היו לרוב מוצאות את הפתרון המתאים ומאפשרות למשפחות השכולות שלא היו מעוניינות בטקס אורתודוקסי לערוך טקס אזרחי "באופן חריג." עם זאת, האפשרות הזו היתה ניתנת כ"טובה" למשפחה ולא היתה מוקנית לה כזכות.

גורמים ביטחוניים הסבירו ל"ישראל היום" כי היועמ"ש של מערכת הביטחון קיים דיון בנושא והינחה את אגף כוח האדם (אכ"א) בצה"ל ואת הפרקליט הצבאי הראשי לעגן את הנוהג בפקודות הצבא.

ואכן, בשבוע שעבר שלח עוזר היועמ"ש במשרד הביטחון, עו"ד עמרי גילה, מכתב רשמי למנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, שבו הודיע כי היועץ המשפטי למערכת הביטחון הינחה את אכ"א "לעגן במפורש בפקודות הצבא את הזכות של חלל צה"ל להיקבר בבית עלמין צבאי, בלי שיחולו בקבורה סממנים דתיים של הטקס כפי שיפורטו בפקודה".

רגב מסר כי הוא "מברך על היענות הצבא ועל החלטתו לקבוע נהלים ברורים שיאפשרו קבורה בטקס חילוני. זו ללא ספק תהיה פריצת דרך, שתאפשר למשפחות לקבור את יקיריהן בהתאם לאמונתן ואורחות חייהן." עם זאת, רגב הזכיר ששר הביטחון לשעבר, שאול מופז, הורה עוד בשנת 1998 לקבוע כללים דומים, והדבר לא נעשה עד היום. "אנו מקווים שהפעם הביצוע ייקח שבועות ולא עשורים", אמר.

דרישה נוספת מצה"ל, שטרם קיבלה מענה ממשרד הביטחון, נוגעת לחיילים הנחשבים חסרי דת כגון עולים מברית המועצות שאמם אינה יהודייה על פי ההלכה והעמותה דורשת כי חללים אלו לא יופלו וייקברו ביחד עם החיילים היהודים. לדברי רגב, "המצב שבו ממשיכים לקבור חיילי צה"ל שהם עולים מזרע ישראל מאחורי גדר כזו או אחרת הוא בלתי נסבל ולא יכול להימשך".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר