דרום אפריקה: צווי מעצר נגד בכירים בצה"ל

דיווח: הוצאו צווי מעצר נגד בכירים לשעבר בצה"ל על רקע פרשת המרמרה משנת 2010

המרמרה // צילום: רויטרס // המרמרה

דרום אפריקה הוציאה צווי מעצר נגד ארבעה מפקדים ומפקדים לשעבר בצה"ל בשל פרשת ההשתלטות על האונייה הטורקית מרמרה בשנת 2010.

ארבעת הבכירים הם הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר האלוף אליעזר "צ'ייני" מרום, ראש להק מודיעין בחיל האוויר לשעבר תא"ל (מיל') אבישי לוי וראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס ידלין.

בהודעה שפירסמה מנהלת יחידת חקירת הפשעים הקשים בדרום אפריקה נמסר כי במידה ומי מהאישים יגיע למדינה הוא יעצר מיד עם כניסתו. המנהלת הודיעה כי צווי המעצר הועברו אל ביקורת הגבולות כבר בחודש ספטמבר. בנוסף, הצווים הועברו אל האינטרפול בדרום אפריקה שייצור קשר עם האינטרפול בטורקיה, במטרה להעלות את רמת הכוננות בנושא. במידה וייעצרו, יוסגרו המפקדים בפרשת המרמרה לידי הרשויות בטורקיה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לישראל היום בפייסבוק

עורך הדין זיאד פאטל, המייצג את מבקשת צווי המעצר - העיתונאית גדיג'ה דיווידס שהייתה על סיפון המרמרה בעת השתלטות כוחות חיל הים עליה - אמר כי הרשויות בדרום אפריקה "הגנו על אזרחית דרום אפריקני ונקטו פעולות משמעותיות נגד מעשים שאינם חוקיים ופשעי מלחמה שבוצעו כלפי גברת דיווידס". 

"ההחלטה מאפשרת לנו לתפוס את המפקדים האלה, הנמלטים מהצדק ומחובתם להגיב לפשעים שנעשו בים", אמרה דיווידס, שהגישה את התלונה הראשונה נגד הבכירים בצה"ל במשטרת דרום אפריקה עוד בשנת 2011.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר