פרס ברנר לסופרים יוסי סוכרי ואסתי ג' חיים | ישראל היום

פרס ברנר לסופרים יוסי סוכרי ואסתי ג' חיים

יקבלו את הפרס על שני ספרי שואה ייחודיים בנוף הספרות העברית • השופטים בנימוקים לפרס: "משלימים זה את זה"
פורסם ב:
0
  • הסופר יוסי סוכרי // צילום: לירון אלמוג
    הסופר יוסי סוכרי
    צילום: 
    לירון אלמוג
הסופרים יוסי סוכרי ואסתי ג. חיים הם הזוכים בפרס ברנר לשנת תשע"ד – כך הודיעה היום אגודת הסופרים העברים. שני הסופרים, שיחלקו פרס על סך 50 אלף שקל, יקבלו אותו בזכות שני ספרי שואה ייחודיים בנוף הספרות העברית: סוכרי עם הרומן "בנגזי ברגן-בלזן" (עם עובד), שמסופר מנוקדת מבט של גיבורה, בת למשפחה יהודית-לובית בזמן השואה; וחיים עם ספרה "אנשי פינות" (כנרת זמורה ביתן), המתאר את סיפורה של משפחה יהודיה שעלתה מהונגריה לאחר מלחמת העולם השנייה.
ועדת השופטים לפרס ברנר, שהוענק לראשונה ב-1944 והשנה הוגשו אליו 118 ספרים, כללה הפעם את פרופ' מירון ח. איזקסון, את הדסה וולמן ואת ד"ר צבי מלאכי. 
בנימוקים לפרס לסוכרי וחיים כתבו השופטים: "שני הספרים במידה רבה משלימים זה את זה. קולו הייחודי של יוסי סוכרי מספר בעלילה סוחפת, שגיבורתו היא בחורה צעירה, את גורלה של יהדות לוב בשואה. הוא פותח צוהר לקהילה יהודית עתיקה, כור היתוך של תרבויות, ושל שפות שונות (איטלקית, עברית וערבית-יהודית), יצירה שהיא נדבך חשוב בספרות העברית. הרומן של אסתי ג' חיים "אנשי פינות", מתאר בשני רובדי זמן, את סיפורה של משפחה מאוחדת-קרועה, שבניה עלו לישראל מהונגריה אחרי מלחמת העולם השנייה. הרומן מסופר בקולה של דבורי, ילדה שתמימותה הושחתה, פצע שמפרה לאחר שנים את יצירתה".

14 זוכים נוספים

מוקדם יותר היום הכריז משרד התרבות והספורט הכריז אתמול על הזוכים בפרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול (הידוע כפרס ראש הממשלה) לשנת תשע"ד. הזוכים הם: אלונה פרנקל, אופיר טושה גפלה, אבירמה גולן, צרויה שלו, אלי אליהו, גלית דהן-קרליבך, חיים פסח, יונדב קפלון, מיקי בן-כנען, מתן חרמוני, עליזה גרינברג טור-מלכא, ערן בר-גיל, ענת זכריה וציפי גון-גרוס .
הפרס, שמוענק לסופרים ויוצרים מכל תחומי העשייה הספרותית, עומד על שווי כולל של 910 אלף שקל, ויתחלק שווה בשווה בין כל הזוכים. שרת התרבות לימור לבנת אמרה כי " כל אחד מהזוכים הטביע את חותמו על עולם הספרות הישראלי, הוביל את קוראיו למחוזות חדשים ותרם לעושרנו התרבותי.
 
 

outbrain-article-desktop-side