וורן באפט: "טוב להשקיע בישראל בגלל איכות האנשים" | ישראל היום

וורן באפט: "טוב להשקיע בישראל בגלל איכות האנשים"

בראיון ל"ישראל היום" לא מפסיק המשקיע המפורסם לשבח את ישראל: "אין עוד מקום כזה בעולם" • אחרי שהוציא 2 מיליארד דולר על ישקר, הוא קיבל מבועז ביסמוט דולר אחד והבטיח להפוך אותו לעשרה
פורסם ב: עודכן ב:
1
 • באפט
  צילום: 
  רויטרס
 • מזל וברכה. מימין: סטף ורטהיימר, באפט, איתן ורטהיימר וצ'רלי מאנגר
  צילום: 
  אי.פי (ארכיון)
 • שליחנו מעניק לבאפט שטר של דולר עם ברכת הרבי מלובביץ', מתנת חב"ד
  צילום: 
  Dave Weaver

בעיר אומהה שבמדינת נברסקה, במרכז ארה"ב, בין שדות התירס הגדולים ומגדלי הבקר, התרגשו אתמול: וורן באפט, האיש הכי מפורסם בעיר, סיים את הרכישה של החברה הישראלית ישקר. אחרי שרכש 80 אחוזים מהחברה ב־2006 הוא המתין שבע שנים, ראה איך שווייה מוכפל - והשלים את העיסקה.

בשבת הקרובה מתכננים 50 אלף להגיע לכאן כדי לשמוע את הגורו הגדול של הכלכלה העולמית, המוצרט של הקפיטליזם אם תרצו. אין ספק שהרכישה הזו תזכה לשעות רבות של שיחה במהלך הכינוס. באפט שם את ישראל פעם נוספת על המפה של הכלכלה העולמית. אין ספק שאיתן ורטהיימר יכול להיות מרוצה גם ברמה האישית וגם ברמה הלאומית: הוא גם השלים את עיסקת חייו, שמוציאה אותו לפנסיה מוקדמת (מרצון), וגם מצא למדינה איש יחסי ציבור מהדרג הבכיר ביותר.
בראיון ל"ישראל היום" לא מפסיק המשקיע המפורסם בעולם וורן באפט לשבח את ישראל: "ישראל היא מקום טוב להשקיע בו בגלל האנשים שיש בה. אין עוד כזה מקום בעולם שאתה מוצא בו אנשים עם איכויות שכאלה, ועם מוטיבציה ועם יכולת מיקוד כמו בישקר".
כשמבקשים ממנו עצה, עונה באפט: "לא הייתי לאחרונה בישראל כך שקשה לי לתת עצות, אבל אני מקבל את הרושם שלי מישקר ומכאן אני יכול להסיק שלישראל עתיד חיובי. ישקר לעולם לא תעצור, גם אם יש האטה בשוקי העולם. ישקר לא מפסיקה לחדש עם מוצרים חדשים ולספק את הלקוחות. עם הנהלה טובה כמו בישקר אתה פשוט יושב במושב האחורי ונותן למכונית לנסוע לבד. אתה לא צריך לעשות שום דבר, אלא לסמוך על מנהלים טובים".
לדברי באפט, "ישראל צריכה להמשיך לעשות את מה שהיא עושה. אתם אומה של יזמים עם יכולות מדהימות. צריך להמשיך לתת להם את התנאים הנוחים והטובים ביותר, ומכאן אחריות הממשלה שמכשירה אקלים נוח ליזמים".

מחפש עוד הזדמנויות

באפט החל את הרומן שלו עם ישקר ב־2006 כשרכש 80 אחוזים ממניות החברה תמורת 4 מיליארד דולר. אתמול הוא אמר: "הפכנו לשותפים, וזה היה צעד פתיחה חיובי. שני הצדדים היו מרוצים, ומאחר שלא היו כל בעיות החלטנו על הצעד הבא. רק לפני יומיים הושלמה העיסקה".
כדי להשלים את עיסקת ישקר הוסיף באפט 2 מיליארד דולר, אבל מאוד יכול להיות שזו לא החברה הישראלית האחרונה שלו. כששואלים אותו אם הוא מחפש עוד הזדמנויות בישראל, הוא עונה: "אני תמיד מעוניין. אני ממתין לטלפון או להצעה. יש לך אחת?"
באפט הוא אחד האנשים העשירים בעולם, אבל הוא מתכוון לתרום 99 אחוזים מהונו. "יש קריטריונים, אבל יש לי חמש עמותות שיטפלו בעניין והן מנוהלות על ידי ילדיי ועל ידי מלינדה וביל גייטס. זה לא יעזור אם מישהו ידפוק אצלי בדלת, אבל אתה יכול לקחת את הארנק שלי - לצילום בלבד".

הדולר של חב"ד

למרות כל השנים וכל ההצלחות, הוא עדיין מתרגש. "בכל בוקר אני מתרגש כשאני הולך לעבודה. אני נהנה לעבוד", הוא אומר.
לפני השיחה עם באפט ביקשו ממני חבריי בכפר חב"ד להעביר לו דולר עם ברכה של הרבי מלובביץ'. בתום הראיון הענקתי לו את הדולר. "אתה יודע, אם אני אקח את הדולר הזה איתי לישראל, אתה תראה כיצד אני הופך אותו בישראל לעשרה דולר", אמר. 
כשסיפרתי לו שזה דולר עם ברכה, הוא מייד הבין ואמר: "הוא יביא לי מזל? אוקיי. אני שומר את הדולר של הרבי". לפני שעזבנו הצטלם באפט עם איתן ורטהיימר, ואף נתן לו את הארנק שלו לצילום. "אתה יכול לשמור אותו", הוא אומר, "כבר אין בו כלום. לקחת לי שני מיליארד אחרי שלקחת לי ארבעה מיליארד לפני כמה שנים. כעת נשאר לי רק הדולר של הרבי".
*   *   *

באפט השלים רכישת ישקר

המיליארדר האמריקני וורן באפט, שמחזיק ב־80% ממניות חברת ישקר, קנה את 20% המניות הנותרות • גם ישראל תרוויח: היקף המס על העיסקה - יותר ממיליארד ש'
עיסקת ענק למשק הישראלי. המשקיע המפורסם וורן באפט השלים את רכישת חברת ישקר מידי משפחת וורטהיימר. באפט, שרכש 80% מהחברה הישראלית בשנת 2006, השלים אתמול באמצעות חברת ברקשייר האת'וויי, שאותה הוא מנהל, את רכישת 20% המניות שנותרו תמורת כ־2.05 מיליארד דולרים. 
איתן ורטהיימר אמר אתמול: "המשקיע הכי מכובד והכי שוב בעולם מצביע ברגליים. ישראל היא מקום טוב להשקיע בו". לדבריו, גם אחרי המכירה החברה נשארת בארץ. "זה לא פשוט לנו אבל זה דרכו של עולם וזו ההזדמנות להעביר את החברה הלאה", אמר ורטהיימר. ישראל תרוויח מהעיסקה בתקבולי מסים פוטנציאליים יותר ממיליארד שקלים.
ישקר היא חברה גלובלית שאותה הקים סטף ורטהיימר. החברה מתמחה בעבודת מתכת ברמה בינלאומית ומסייעת בין היתר בייצור להבי מנועים למטוסי סילון. לחברה מפעלים בארץ ובכל רחבי העולם. באפט, שהתפרסם כאחד המשקיעים המוצלחים בעולם, הוא האיש הרביעי בעושרו בתבל. 
רה"מ בנימין נתניהו התקשר אמש לאיש העסקים איתן ורטהיימר ובירך אותו על העיסקה. נתניהו אמר לורטהיימר: "מברוק. זאת תעודת כבוד לכם ולתעשייה הישראלית. וגם תודה בשם קופת המדינה".

 

חזי שטרנליכט