"נאה דורש - נאה מקיים" | ישראל היום

"נאה דורש - נאה מקיים"

דעה: עדויות על הטרדות מיניות על ידי איש התקשורת עמנואל רוזן צפות • הדס שטייף: "נאלצת להודות שרוזן לא היחיד"
פורסם ב: עודכן ב:
10
  • עמנואל רוזן
    צילום: 
    אנצ'ו גוש/ג'יני

כבר לפני שנה כשיצאתי בגלוי ואמרתי שהגיע הזמן לחשוף הטרדות מיניות בתחום שלנו, השם עמנואל רוזן היה בשלושת השמות של אנשי תקשורת שעדויות על מעשיהם, לכאורה, החלו להגיע אלי. שנה עברה מאז. שמו של רוזן עלה שוב ושוב. עוד ועוד נשים פנו. העדויות נאספו. התדהמה הגדולה היתה שכולם ידעו. מנהליו, חבריו, נשות תקשורת, וכולם שתקו. אם נגד אנשי התקשורת האחרים, ששמם שמור אצלי בשלב הזה, הגיעו ארבע־חמש עדויות, נגד רוזן הצטברו עשרות.

כאנשי תקשורת הבנתי שאנחנו חייבים לקיים את האמרה נאה דורש נאה מקיים; לחשוף את המעשים החמורים, בעיקר בתחום המיני, גם אצלנו. היה ברור שזה עניין של זמן, וקו פרשת המים של התקשורת ייחצה. וזה קרה השבוע. תא עיתונאיות ישראל הרים את הדגל, ומרגע שנודע שהוא עומד להיות מגיש בכיר של ערוץ 10 ביום שישי, החלטנו שעד כאן. בישיבה מצומצמת החלטנו לפרסם פוסט בפייסבוק, ובו לחשוף שיש לנו עדויות על מעשים חמורים שנוהג על פי החשד בכיר בתקשורת לבצע בנשות תקשורת ולא רק בהן. העדויות הנוספות החלו להגיע, כל אחת חמורה וקשה יותר מהאחרת, לכאורה. ההחלטה הנוספת היתה לשלוח מכתב למנהלי ערוץ 10 ולדרוש מהם לעשות מעשה. אסור ולא היה אפשר עוד להסכים לכך שהמנהלים יידעו וישתקו.
מי שהניפו איתנו את דגל המאבק היו הפעם הגברים בתקשורת, ובראשם העיתונאי גדי סוקניק. בתוכנית הטלוויזיה "מדברים על זה" הוא אמר באומץ, "אני יודע על המעשים, שמעתי עדויות ואפילו חמורות". הסכר נפרץ. ידעתי שזה עניין של זמן עד ששמו של הבכיר, עמנואל רוזן, ייצא. 
גם אם לא יוגשו נגדו תלונות במשטרה, העובדה שפרנסי המערכות יודעים שעבר על פי החשד עבירות אתיות חמורות, וצל של עבירות פליליות לכאורה מרחף מעל ראשו, הרי אסור להם להעסיקו יותר.
בעצב רב אני נאלצת להודות שרוזן אינו היחיד. אל שולחני הגיעו עדויות על מעשים מיניים לכאורה של עיתונאים נוספים בנשות תקשורת. השמות אצלי, גם העדויות, ולכשיבשילו - יקבלו פומבי. בינתיים, אסור שזה יקרה יותר. בסיפא: לכל אלה שתוקפים בשאלות, כגון למה הנשים שתקו כל השנים? למה לא התלוננו? למה הן לא מתלוננות? אומר רק זאת: קל לבקר, קל לדבר. נראה כל אחד מהגיבורים הגדולים מתלונן במשטרה, אם היה מדובר בו או בקרובתו. נראה. 
*   *   *

העיתונאי עמנואל רוזן הוצא לחופשה בשל טענות להטרדות 

נשים שעבדו תחתיו סיפרו על חיזורים אובססיביים והטרדות מיניות לכאורה • בינתיים, הפרשן הבכיר לא ישדר בערוץ 10 ובטלוויזיה החינוכית • רוזן: "מתנהל נגדי מסע הכפשות אנונימי, בקרוב תוסר העננה"
 הפרשן המדיני של חדשות 10 עמנואל רוזן יצא לחופשה בעקבות תחקיר שפורסם שלשום בעיתון "הארץ", ואשר כלל עדויות של נשים שטוענות כי הטריד אותן מינית ופנה אליהן בהצעות לא ראויות. 
הפרשה החלה להכות גלים עם פרסום מכתבן של נשות תא העיתונאיות בפייסבוק. הן סיפרו על 40 עדויות של נשות תקשורת שהותקפו מינית, לכאורה, בידי רוזן. מרגע שפורסם הפוסט החלו להגיע עוד עדויות. חלקן מעידות על כפייה של יחסי מין לכאורה. רובן טוענות כי הוטרדו על ידיו מינית, לכאורה, כשהיו צעירות. רבות מהמתלוננות מהתקופה האחרונה הן נשים שרוזן פנה אליהן דרך האתרים החברתיים ובעיקר הפייסבוק. 
עבור רבים בתקשורת הפרשה לא הפתיעה כלל. בעבר נעשו ניסיונות לפרסם תחקיר על כך, שבהם היו מעורבים אנשי תקשורת בכירים שעבדו עם רוזן והיו עדים להטרדות, לטענתם. "כמעט אין מערכת שעמנואל עבד בה והנושא הזה לא היה מוכר או לא עלה שם", סיפר איש תקשורת בכיר. בכיר אחר אף סיפר בעבר כי לא הסכים להעסיק את רוזן בשל החשש שיטריד את העובדות בחברה. באותו הנושא נפתח לפני כשנתיים דף פייסבוק שקרא לנשים להתלונן נגדו. 
"רוזן מעולם לא הסתיר את חיבתו לנשים. הנושא הבעייתי גרר אחריו לא מעט שמועות, בין היתר על טיפול שהוא עבר, על יחסים שנויים במחלוקת עם פליטת ריאליטי, על ילדה מחוץ לנישואים, לכאורה, ועל דירה ששכר ובה לכאורה היה מקיים מפגשים", סיפרו אנשים בענף.  בשנה האחרונה נפרד רוזן מאשתו טלי רוזן. בשנה האחרונה הצטרף לחדשות 10 בתפקיד פרשן מדיני. בימים אלה עובדים בחברה על מהדורה בהגשתו ובהגשת אלון בן דוד שתשודר בשישי בערב מול "אולפן שישי". 
לפני כמה שנים פוטר רוזן מחברת החדשות של ערוץ 2 בעקבות תלונה של עובדת על התנהגות בלתי הולמת. בכיר בחברת החדשות אישר ל"ישראל היום" כי רוזן זומן לשימוע שבסיומו הוחלט לפטרו.
מחדשות 10 נמסר בתגובה כי "מרגע שהונח על שולחנו של המנכ"ל גולן יוכפז המכתב מתא העיתונאיות, טופל העניין מייד והעיתונאי עמנואל רוזן יצא לחופשה עד לבירור העדויות שהתפרסמו".
רוזן מסר בתגובה: "במשך עשר שנים מתנהל נגדי מאחורי הקלעים ובאינטרנט מסע הכפשות אנונימי, המציג דמות דמיונית שאינה קיימת במציאות: "עמנואל רוזן המטריד". בשנים האלה לא היתה כמעט אישה אחת שעבדה במחיצתי או שהתראיינה אצלי, שלא תושאלה על ידי מארגני הקמפיין המתוכנן אם פגעתי בה או הטרדתי אותה. עכשיו, כאשר אגודת העיתונאיות החליטה להוציא את מחול השדים הזה מחושך לאור, אני מברך על כך וממתין בקוצר רוח לבדיקה מהירה ויעילה של הדברים. הגיע הזמן להעמיד במבחן המציאות את חרושת השמועות וההשמצות שלא נבדקה איתי ולא נשאלתי עליה. דבריי מעולם לא נשמעו. היום (יום שישי) הודעתי למנכ"ל החדשות של ערוץ 10, גולן יוכפז, על החלטתי לצאת לחופשה עד שיסתיים תהליך הבדיקה היסודי ותוסר העננה. אני מקווה שהבדיקה תהיה מהירה לפחות כמו המהירות והקלילות שבהן התנפח הסיפור חסר השחר הזה לממדים מפלצתיים".
בשבת בצהריים כבר לא שודרה התוכנית "תיק תקשורת" שבהגשת רוזן, אף על פי שצולמה והוקרנה בחמישי בערב. בד בבד, כמה נשים החליטו לפנות למנהליו של רוזן באמצעי התקשורת ולספר להם על מה שחוו מצידו, לכאורה. 

 

הדס שטייף, ערן סויסה ומאיה כהן