דו"ח עצוב לקראת יום השואה: 37 ניצולים מתים מדי יום | ישראל היום

דו"ח עצוב לקראת יום השואה: 37 ניצולים מתים מדי יום

הקרן לרווחת ניצולי השואה הציגה היום נתונים קשים על מצבם של הניצולים: למעלה מ-1,000 ניצולים הולכים לעולמם מדי חודש • בשנת 2017 יישארו 152 אלף ניצולים בלבד • אבי דיכטר: "לתת כבוד לניצולי השואה בעודם בחיים זו משימה"
פורסם ב: עודכן ב:
  • הפגנת ניצולי שואה (ארכיון)
    צילום: 
    גיל יוחנן
  • אבי דירטר, "לתת כבוד לניצולי השואה בעודם בחיים זו המשימה והיעד"
    צילום: 
    יוסי זליגר

 

67% - שני שליש מניצולי השואה לא מרוצים מהאופן שהממשלה מטפלת בהם, כך עולה מדו"ח שהציגה הבוקר (רביעי) הקרן לרווחת ניצולי השואה.
במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר בתל אביב לקראת יום השואה, הציגה הקרן לרווחת ניצולי השואה את נתוני הניצולים בשנת 2012 בהשוואה לשנים קודמות. מהנתונים עולה כי 56% מהניצולים, סבורים כי בחמש השנים האחרונות, לא חל שינוי באופן בו טיפלה הממשלה בהם. עוד עולה כי 92% מהם סבורים כי הממשלה לא מקצה מספיק כסף לטיפול בהם.
37% מהניצולים העידו כי מצבם הכללי לא טוב ו-49% מהניצולים ציינו כי הבעיות הבריאותיות הן הקושי העיקרי שלהם. עוד עולה מהדוח כי אחד מכל חמישה ניצולים ויתר על מזון בשל מצבו הכלכלי, אחד מכל שמונה ניצולים ויתר על תרופה ו-40% מהניצולים חוששים מכך שהשואה עלולה לחזור. כך על פי הסקר שנערך על ידי מכון רפי סמיט עבור הקרן  לרווחת ניצולי השואה בקרב מדגם של 500 ניצולי השואה.
על פי נתוני הקרן לרווחת ניצולי השואה, בישראל חיים 192 אלף ניצולי השואה, גילם הממוצע של הניצולים הינו 84, כ-37 ניצולים נפטרים מדי יום, למעלה מ-1000 ניצולים הולכים לעולמם מדי חודש, מתוכם כ-430 ניצולי שואה סיעודיים שקיבלו סיוע מהקרן. 
עוד עולה מהנתונים, כי בחמש השנים הקרובות תחול ירידה משמעותית במספר הניצולים, ובשנת 2017 יישארו 152 אלף ניצולים בלבד. 

רוב הניצולים לא יכולים לעמוד בהוצאות החודשיות

מצבם של הניצולים, כפי שמשתקף מהנתונים, רק הולך ומתדרדר. 57% מהניצולים לא יכולים לעמוד בהוצאות החודשיות וכמחצית מהניצולים המטופלים בקרן, זקוקים לסיוע כלכלי. עוד עולה מהנתונים כי 40% מהניצולים חשים בודדים ו-10 אלף ניצולים הם עריריים. בשנת 2012 חלה עלייה של 100% בכמות הניצולים המקבלים טיפולי שיניים.
בתיה רפופורט, ניצולת שואה ועובדת סוציאלית: "ניצולים בעייני זה מגש הפלטינה שעליו נבנתה המדינה. הניצולים שרדו את תופת השואה, אבל חלקם כושלים. השואה פגעה במרכיב של צרכים בסיסים אבל מעבר לזה נמחק הנושא של שייכות, בארץ ניסו הניצולים לבנות את שייכותם, הם בנו את המולדת, לכן היום חייבים לחזור ולחזק את נושא השייכות. המשפחות קטנות ללא הרבה ילדים והרבה ניצולים ללא ילדים בעיקר בגלל המחלות בהן חלו . הקשר בין הדורות בעייתי, יש קושי אדיר לשאת, ניצולים זה אוכלוסיה קשישה שנדחקה. חשוב לפתח את הקשר עם ניצול שואה בודד ולא לנטוש אותם".
פרופר טלר, ניצול שואה, מ"מ יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה: "הקרן הוקמה ב-1994 על ידי ניצולי השואה למען ניצולי השואה, הגיל עלה והצרכים עלו. ניסינו להיות 'סופר צברים', לא לגעת בנושא השואה- אך הנושא צף ועלה כל הזמן, אי אפשר היה לברוח ממנו, הטראומה וזכרונות עולים וצפים כל הזמן , לכן היה צורך להקים את הקרן הזו כדי לטפל בצרכים של ניצולי השואה. אני לא אוהב את הצירוף של יום השואה והגבורה. לי זה מפריע כי אני רואה את הגבורה האמיתית זו העובדה שאנשים עברו את השואה וחזרו להיות בני אדם שבאו לארץ ותרמו רבות".
עוד הוא הוסיף: "אלימות כלפי זקנים ובמיוחד ניצולי השואה, כל ניצול שואה מגיב כפי שמגיב לאלימות, ניצול שואה מוצף ברגשות של טראומה, לא תמיד הוא יכול להבחין במעשה קונדס. המדינה חייבת לטפל בעניין הזה, לא יכול להיות מצב כזה שתוקפים קשישים". 
אבי דיכטר, יו"ר הקרן הנכנס: "הבעיה נפתרת, אני מקווה שהיא לא תיפתר בט' אלא בת'. שום תפקיד שעשיתי קודם לא באמת מכין אותך של יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה. צירוף מקרים האלה חודר לתוך העצמות. אתמול אמרתי בחרדת  קודש, אתה שומע אנשים  נזהרים להשתמש במילים, שבעולם התוכן שלנו שהם מספרי הסיפורים על עצמם. אני מרגיש זכות גדולה להירתם למשימה  מהחשובות שאני מכיר למען ציבור שהולך ונעלם. למעלה מ13 אלף הולכים לעולמם בשנה וזה נתון מצמרר שאסור לנו לפספס אותו. ישנם דברים שמדינה יכולה לקבל החלטות ולהבין שהיו טעות. לתת כבוד לניצולי השואה בעודם בחיים זו משימה והיעד".