חתום וסגור, יש ממשלה | ישראל היום

חתום וסגור, יש ממשלה

בדקה ה־99 חתמו הבית היהודי ויש עתיד על הסכמים קואליציוניים עם הליכוד־ביתנו • בין הנושאים המהותיים: קידום חוק השוויון בנטל ושורת חוקי משילות • השרים החדשים וסגניהם יושבעו מחר בכנסת
פורסם ב: עודכן ב:
  • פרס ונתניהו, אמש. "עומדים בפני שנה מכרעת"
    צילום: 
    קובי גדעון / לע"מ

לאחר מו"מ קואליציוני שהגיע עד הרגע האחרון, ועם אינספור מהמורות וקשיים בדרך, חתמו ביום שישי נציגי יש עתיד והבית היהודי על הסכמים קואליציוניים עם הליכוד־ביתנו לקראת כינונה של הממשלה השלישית בראשות בנימין נתניהו, שתושבע מחר במליאת הכנסת. 

צילום: לע"מ
אמש נפגש נתניהו עם נשיא המדינה שמעון פרס והודיע לו כי הצליח להרכיב ממשלה. בפתח הפגישה אמר נתניהו לנשיא: "אנחנו עומדים בפני שנה מכרעת בביטחון, בכלכלה ובמאמצים לקידום השלום וכמו כן ברצון של אזרחי ישראל לחולל שינוי. בממשלה הזו ישנו שיתוף פעולה, ואני מאמין כי נוכל להביא בשורה בכל התחומים לכלל אזרחי ישראל".
הנשיא פרס בירך את נתניהו על הרכבת הממשלה וציין: "ישנן בעיות תלויות אך מלאות הזדמנויות בתחום הביטחוני, החברתי והן בעשיית שלום, בקידום תהליך השלום".

סנקציות למשתמטים

מלבד חלוקת התיקים והתפקידים בממשלה ובכנסת, עוסקים ההסכמים הקואליציוניים בשורה של נושאים מהותיים, ובראשם חוק השוויון בנטל ושורת חוקי משילות שאותה מתכוונת הקואליציה להעביר בקרוב.
על פי מתווה הגיוס החדש, החל משנת 2015 יקוצר שירות החובה בצה"ל בהדרגה עד לשנתיים, וצה"ל יגדיר יחידות ותפקידים שבהן השירות יהיה ארוך יותר. המשרתים שירות ארוך מהמינימום יזכו לתגמול כספי ולמענק למימון לימודים אקדמיים. על פי המתווה, שנועד להגדיל את מספר המשרתים מקרב הציבור החרדי והערבי, 1,600 מהחרדים שיתגייסו בכל שנה ישרתו שירות קרבי. מכל שנתון גיוס יוכרו כ"מתמידים" 1,800 מועמדים שהגיעו לגיל 21 וטרם גויסו . הכרה זו מותנית בהתחייבותו של המתמיד להמשיך ללמוד עד גיל 26, והיא מזכה את המתמיד בפטור מיידי משירות ביטחון או משירות אזרחי ומקנה לו מלגת לימודים גדולה יותר עד גיל 26. על המשתמטים יוטלו סנקציות כלכליות.
עוד הוסכם על שורת חוקי משילות שתעביר הקואליציה, ובהם העלאת אחוז החסימה ל־4%, הורדת מספר השרים ל־18 והסגנים לארבעה, אפשרות הארכת התקציב מעבר לחודש מארס בלי שהדבר יפיל את הממשלה, והחלטה כי הצעת אי אמון תפיל ממשלה ברוב של 65 ח"כים בלבד. עוד נקבע כי ראש הממשלה יוכל לפזר את הכנסת, וכי הצעת חוק שעלותה 50 מיליון שקלים תוכל לעבור רק ברוב של 61 ח"כים. חוק נוסף יקבע כי ח"כים שיתפלגו מסיעתם לא יזכו לחלקם במימון המפלגות. 
יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע בסוף השבוע בחגיגיות: "בעזרת ה', חתמנו. ממשלת ישראל ה־33 יוצאת לדרך. אני מאחל לרה"מ נתניהו ולכולנו, שרי הממשלה, שנזכור שאנו שליחי ציבור, מחויבים לכל עם ישראל ולכל אזרחי מדינת ישראל. כולנו יחד".
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס למינוי לשר האוצר ואמר: "אם שר האוצר נכשל, הוא לוקח את רה"מ איתו. הצורך לעבוד טוב יחד הוא אינטרס משותף לשנינו. תפקידי אינו להיות פופולרי, אלא להנהיג. הלכתי לבחירות עם הסיסמה 'איפה הכסף' כנציג מעמד הביניים, וזו אמירה שמחייבת אותי".
לפיד ושר האוצר היוצא, יובל שטייניץ, נפגשו כבר ביום שישי לישיבת עבודה ראשונה. שטייניץ סקר בפני לפיד את הישגי המשק ואת הצעדים שיש לנקוט בתקציב 2014-2013 והשניים סיכמו לקיים פגישת עבודה נוספת בתחילת השבוע הבא.

הקבינטים בדרך

בישיבתה הראשונה תצטרך הממשלה לקבוע את הרכב השרים לקבינט המדיני־ביטחוני, שככל הנראה ימנה עשרה שרים, ללא משקיפים. בנוסף, יצטרך רה"מ להודיע על הרכב פורום ההתייעצות הקרוב שלו (המטבחון) וההערכה היא כי הפורום הזה ימנה חמישה: נתניהו, לבני, לפיד, בנט ויעלון. אם ליברמן ישוב לתפקידו, הוא יצורף לפורום. 
עוד נקבע כי יוקם קבינט נוסף לקבינט החברתי־כלכלי, בשם "קבינט דיור", שמטרתו קידום תוכנית הדיור. בראש הקבינט הזה יעמוד לפיד, והוא יורכב משרי המשפטים, השיכון, הגנת הסביבה, הפנים, החקלאות, האנרגיה והמים והתחבורה. בהמשך לכך, בתוך 30 ימים מיום כינון הממשלה יתקן שר השיכון את הקריטריונים לתנאי הזכאות לדיור בבעלות במתכונת "מחיר למשתכן", כך שמיצוי כושר ההשתכרות יהיה אחד הקריטריונים לזכאות בהמשך להמלצות ועדת טרכטנברג. 
ההסכמים הקואליציוניים נוגעים גם בניהול המו"מ עם הפלשתינים. שרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני, אמנם הוסמכה לנהל את המו"מ אבל לפי ההסכמים עם הבית היהודי ויש עתיד, לבני תהיה שם לצד בנט ושר מטעמו של לפיד. בראש צוות המו"מ עם הפלשתינים יעמוד נתניהו, וכל מהלך של לבני יצטרך להיעשות באישורו. 
נוסף על כך, בקווי היסוד של הממשלה נקבע כי "ישראל תחתור להסכם שלום עם הפלשתינים במטרה להגיע להסדר מדיני עימם, שמסיים את הסכסוך. אם יושג הסכם כזה הוא יובא לאישור הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין - למשאל עם".
בתוך כך, נשיא ארה"ב ברק אובאמה הוציא אמש הודעת ברכה מיוחדת לרגל הרכבת הממשלה החדשה בישראל. "הנשיא אובאמה מצפה לעבוד באופן צמוד עם ראש הממשלה נתניהו והממשלה החדשה כדי להתמודד עם האתגרים הרבים הצפויים לנו ולקדם את האינטרסים המשותפים שלנו לשלום ולביטחון", נמסר מהבית הלבן.