הכיס השמאלי של המסתננים | ישראל היום

הכיס השמאלי של המסתננים

ארגון אס"ף, המסייע למהגרי העבודה, יוזם ומארגן את הפגנותיהם • ומי תורם? אירופה והקרן החדשה
פורסם ב: עודכן ב:
27
 

צילום: משה בן שמחון, בני פלבן
כשרואים את ההפגנות ההמוניות של המסתננים מאפריקה, קשה לא לשאול: מי מארגן, ומהיכן הכסף? ואכן, את ההפגנות בת"א ובירושלים לא מימנו המסתננים עצמם, אלא הארגונים המסייעים להם מאז הגיעו לישראל. כעת נחשף כי הארגון הדומיננטי ביותר, העומד מאחורי האירועים האחרונים, הוא "אס"ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט".
ארגון זה לא רק מממן את הפעילות, אלא גם יוזם את האירועים, מארגן אותם לוגיסטית, עובר על נאומי הדוברים ומקשר בין המסתננים לכלי התקשורת. מקורות המימון של אס"ף הם בעיקר כספי הארגון לסיוע הפליטים של האו"ם, האיחוד האירופי והקרן החדשה לישראל. ראשי הארגון מזוהים עם השמאל הפוליטי. 
באס"ף אומרים כי המסתננים עצמם מארגנים את האירועים האחרונים, וכי הארגון רק מסייע להם בתחומים שונים הקשורים להפגנות. אולם נראה שאנשיו הם שעומדים מאחורי הדברים: מנהלת תחום הפעילות הציבורית של אס"ף, אורית מרום, נצפתה אתמול בגן הוורדים מול הכנסת עם קבוצה של שבעה מסתננים אפריקנים, שנבחרו לעמוד בחזית המאבק. מרום נראתה מתדרכת אותם, עוברת על נאומיהם ונותנת הוראות לגבי תפקידו של כל אחד מהם. למעט אותה קבוצה מצומצמת, איש מהמסתננים לא הורשה לדבר. נוסף על כך, למרות הכחשותיה כי אס"ף אירגן את האירוע, בעמוד הפייסבוק שלה כתבה מרום ערב ההפגנה את הסטטוס הבא: "צריכה דחוף מישהו/י שיודע איך עובדות הפגנות בגן הוורדים, מול הכנסת".
בתגובה לדברים אמרה מרום: "אנחנו רק מסייעים לפליטים, אולם את ההחלטות הם מקבלים בעצמם. אס"ף מסייע לפליטים בתחומים רבים, והמימון שלו שקוף ומפורסם באתר האינטרנט. במממנים אכן נמצאים גם האו"ם, האיחוד האירופי והקרן לישראל החדשה".

סערת הכניסה לכנסת

המהגרים, כאמור, הפגינו אתמול בירושלים. אלפי מסתננים מאפריקה הגיעו לבירה בהסעות מאורגנות וקיימו הפגנת מחאה מול הכנסת. באירוע השתתף הסופר דויד גרוסמן, שאמר למפגינים כי הוא "מקווה שהרדיפה וההשפלה שאתם סופגים ייפסקו". 
המסתננים התגודדו בהמוניהם מול המשכן ודרשו כי נציגיהם יוכלו להיכנס אליו - אלא שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין החליט למנוע את כניסתם, מחשש שהדבר עלול "לגרום לפרובוקציות בתוך המשכן, ואף להיגרר לאלימות ולהפרת הסדר". שלא במפתיע, הצעד עורר זעם רב בקרב ח"כים מסיעות השמאל. ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "ההנמקה של יו"ר הכנסת מדאיגה מאוד". ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "יו"ר הכנסת קיבל החלטה חשוכה בעקבות פניות מח"כים חשוכים", ואילו ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) אמרה כי "ההחלטה מבהילה ומסוכנת".
כך או כך, בדיון שהתקיים אתמול במשרד ראש הממשלה, סוכם כי למרות השביתות וההפגנות, מדיניות הממשלה כלפי מהגרי העבודה תימשך ללא שינוי. עוד נקבע כי בקרוב תורחב האכיפה נגד מעסיקים של עובדים זרים לא חוקיים.

חצו את הגבול - עם סולם

ובזמן שהמדינה סערה בגלל סוגיית המהגרים, עשרה מסתננים בלתי חוקיים מסודאן חצו אתמול את הגבול ממצרים לישראל באופן לא חוקי, עם האמצעי הפשוט ביותר שאפשר להעלות על הדעת - סולם. הם הגיעו לגדר האמורה למנוע את כניסתם, הניחו עליה סולם, טיפסו - וכך חדרו לשטח ישראל. כוח צה"ל מיהר לעצור אותם והעביר אותם לידי רשות האוכלוסין וההגירה.
בהכנת הידיעה השתתפו מתי טוכפלד, יורי ילון, גדעון אלון, שלמה צזנה ויהודה שלזינגר