מסתמן: הנשיא ריבלין יעביר את המנדט ליאיר לפיד | ישראל היום

מסתמן: הנשיא ריבלין יעביר את המנדט ליאיר לפיד

הלילה בחצות: המותחן הפוליטי יגיע לשיאו עם פקיעת המנדט של נתניהו - אך התסבוכת רחוקה מפתרון • הערכה: המנדט לא יעבור ליו"ר ימינה - גם אם יהיה לו רוב • הנימוק: "גוש אחד כבר ניסה, זה יהיה עוד מאותו הדבר" • בימין זועמים: "זו התערבות פוליטית"
פורסם ב:
0
  • הנשיא ריבלין וח"כ יאיר לפיד
    הנשיא ריבלין וח"כ יאיר לפיד
הפלונטר הפוליטי יגיע הלילה (שלישי) בחצות לנקודת מפנה מותחת במיוחד עם פקיעת המנדט של רה"מ בנימין נתניהו. בבית הנשיא הבהירו שאין בכוונתם לערוך סבב המלצות רשמי נוסף, והעריכו כי נפתלי בנט לא יקבל את המנדט שכן "גוש אחד כבר ניסה" - ועל כן המנדט יועבר ליאיר לפיד או בחזרה לכנסת.
גורם בכיר בבית הנשיא אמר ל"ישראל היום" כי "לא יתקיים סבב התייעצויות נוסף. מי שירצה יוכל להעביר את עמדתו. הנשיא יקבל את תמונת המצב על בסיס כל מה שיראה לנגד עיניו - שיחות עם נציגי סיעות שיבקשו ממנו פגישה, הערכות פוליטיות וכל תמונת המצב שלו". 
בהתאם לכך, גם החשדנות בתוך הגושים מגיעה לנקודת רתיחה. יאיר לפיד דורש את העברת המנדט לידיו כדי למנוע מצב שבו נפתלי בנט יקבל אותו וינסה להרכיב ממשלה דווקא עם נתניהו והימין. מנגד, בנט טוען כי חתר לסגירת המו"מ בגוש השינוי כדי למנוע את הוויכוח הזה, אך נראה כי לא היה מסרב שהכוח יהיה בידיו.
בנט ינסה להרכיב ממשלה עם נתניהו? // צילום: חיים צח, לע"מ
אחד התרחישים האפשריים שנידונו אתמול היה שגוש הימין ימליץ לנשיא להעביר את המנדט לבנט. במצב כזה בנט יזכה ל־59 ממליצים המורכבים מהליכוד, מימינה, מהציונות הדתית ומהחרדים, שיעמדו מול 45 הממליצים של לפיד (יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ), וגם אם סער יבקש מהנשיא לשנות את המלצתו - גוש השינוי יגיע ל־51 מנדטים בלבד. מה שעומד בבסיס הרעיון הזה הוא לאפשר לבנט לנסות להרכיב ממשלת ימין כפי שהבטיח שיעשה.
אלא שבשיחות שנערכו עם בית הנשיא הובהר כי תוכנית כזו אינה באה בחשבון, וכאמור הנשיא לא צפוי להעביר את המנדט לבנט - שכן מבחינתו של הנשיא, ניסיון של בנט להקים ממשלה עם הליכוד היא בבחינת "עוד מאותו הדבר" שהתרחש בחודש האחרון. בבית הנשיא עוקבים אחר ההתפתחויות הפוליטיות ושמעו גם אתמול את בנט אומר לנתניהו כי הגם שהוא עם נתניהו - אין להם ממשלה.
בנט: "ההצעה של נתניהו לא מובנת, סמוטריץ' שרף את כל הגשרים" // צילום: ערוץ הכנסת
כך או כך, אחרי פקיעת המנדט הלילה בחצות יש לנשיא שלושה ימים להחליט כיצד יפעל - ריבלין יכול להעביר את המנדט ללפיד, אך אם יתרשם שגם ללפיד אין סיכוי להקים ממשלה, הוא צפוי להעביר את המנדט לכנסת.
בגוש הימין, אגב, נזהרו אתמול שלא לתקוף את הנשיא בצורה בוטה, אך גורמים בגוש טוענים כי קשה להשתחרר מהמחשבה שהנשיא מתערב בהליכים פוליטיים. לדבריהם, אם בנט יגיע עם 59 מנדטים וללפיד יהיו רק 45 או 51 - לא תהיה סיבה שלא להעביר את המנדט לבנט.
כפי שפורסם שלשום ב"ישראל היום", בסביבתו של לפיד רוצים מאוד לקבל את המנדט לידיהם מתוך חשש שבנט "יברח" לעבר גוש הימין. במענה לשאלת כתב "ישראל היום" אם יוותר על המנדט לטובת בנט, השיב לפיד: "לא. את המנדט אני אקבל, יש לנו 45 ממליצים, אולי יהיו יותר. אנחנו צריכים לקבל את המנדט, אנחנו המפלגה השנייה בגודלה.  המנדט צריך להיות אצל יש עתיד".
מבית הנשיא נמסר בתגובה: "אנחנו לא נעסוק באפשרויות של המנדט הבא עד תום המנדט הזה".
בד בבד, בהמשך לקריאות רבנים בציונות הדתית להקמת ממשלה בהימנעות של רע"מ, גורמים בכירים ברע"מ אמרו ל"ישראל היום" כי "אנחנו מברכים על הקריאה. התשתית מוכנה באופן עקרוני ואפשר לחתום על הסכם קואליציוני בתוך ימים ספורים. עמדתנו ידועה. איננו מחרימים איש ולא פוסלים אף אחד. מי שיסכים לדרישות שלנו - נלך איתו". 

אכזבה ברע"מ

עם זאת, ברע"מ התאכזבו מתגובת יו"ר הציונות בצלאל סמוטריץ', שהבהיר כי לא יסכים להיכנס לממשלה בתמיכתם. עוד אמרו ברע"מ כי אם סמוטריץ' היה מסכים להקמת ממשלה בהימנעות שלהם, נתניהו היה יכול להגיע לנשיא עם מתווה שלפיו יש היתכנות להקים ממשלה והיה יכול לקבל ארכה למנדט שקיבל. 
גורם בכיר במפלגה הערבית אמר ל"ישראל היום" כי "רע"מ מעדיפה ממשלה בראשות נתניהו על פני ממשלה בראשות לפיד. רע"מ מסוגלת להכיל את סמוטריץ' כדי לתת צ'אנס להקמת ממשלה יציבה וטובה. סמוטריץ' אינו מסוגל להכיל אותנו, וחבל. הליכוד ונתניהו לא הבטיחו לנו דבר שאינו ידוע. הדרישות שלנו על השולחן. אנחנו רוצים הישגים עבור החברה הערבית". 
בתוך כך, איומים על יו"ר ימינה נפתלי בנט הובילו להחלטה חריגה: בהנחיית קצין הכנסת, ניצב יוסף גריף, הוחלט כי בנט ילווה באבטחה צמודה וביתו ברעננה יאובטח באופן שוטף. 
בהכנת הידיעה השתתפו: יורי ילון, דניאל סיריוטי ודניאל רוט־אבנרי
 
 

outbrain-article-desktop-side