"המחבלים עברו מטרים מאיתנו":מתגייסים לתגבור צוותי מד"א בשטח

חובשי מגן דוד אדום מספרים על החוויה המטלטלת שעברו תחת אש

צילום : הסברה מד"א

בשיתוף ידידי מד"א

העדויות מהטבח הנורא בשבת השחורה ובעיצומו של חג שמחת תורה ממשיכות להיערם ולזעזע את העולם כולו. יחד עם זאת, רבים מוצאים נחמה בסיפורי הגבורה הרבים שאט-אט נחשפים. גיבורים שהתמודדו מול הזוועות הגדולות ביותר ויזכו לתהילת עולם כשהכל יישכח ויירגע.

בין סיפורי הגבורה הללו בולטים סיפוריהם של חובשי מגן דוד אדום שהיו בקו החזית של מאמץ ההצלה באותם רגעים.

"המחבלים עברו במרחק מטרים ספורים מהתחנה שלנו כשהם נוסעים בטנדרים עם תתי-מקלעים ויורים לכל עבר. אם הם היו פונים שמאלה, כנראה לא היינו פה היום", מספר גאורגי גוליאק, פרמדיק ותיק במד"א שפעל ללא לאות בזמן הטבח. גאורגי היה בדרכו למשמרת שגרתית בתחנת מד"א בשדרות.

רגע לפני שהגיע לתחנה, החל לשמוע ירי בכביש שעליו נסע, ואל התחנה החלו להגיע נפגעים, ביניהם פצועים במצב קשה ואנוש. תוך כדי הטיפול הרפואי הראשוני לפצועים נשמע בחוץ ירי מאסיבי, והצוות החליט לנעול את הדלתות, להסתגר בתוך התחנה ולהמשיך בטיפול רפואי לפצועים קשה שנשארו בתחנה עד שניתן היה לפנות אותם לבתי החולים בניידות טיפול נמרץ ממוגנות ירי. "באותם הרגעים הבנו את גודל האירוע ושאנחנו בתנאי שדה, בשלב הזה היינו ללא תגבור של צוותים נוספים.

"המשכנו לטפל בפצועים תוך שאנחנו שומעים את היריות סביבנו. חששנו לחיינו אבל המשכנו במלאכת ההצלה".

חובש נוסף שהגיע לזירת הטבח מתאר את המראות הקשים: "היו שם רכבים שנפגעו ישירות מירי מקלעים, חלונות מנופצים וכתמי דם על המושבים. התחלנו מייד במיון ובטיפול בפצועים, במצבי פציעה שונים, תוך צרורות של יריות שנשמעו ממש לידנו. חלק מהפצועים היו במצב אנוש ונאבקנו על כל נשימה כדי להציל אותם".

צילום : הסברה מד"א,

החוויות הקשות שתוארו בעדויות מצמררות אלה ואחרות ממחישות את המציאות הקשה שבה פועל מד"א גם בימים רגילים, ובוודאי בימי לחימה וטרור כמו בשבוע האחרון. תחת אש חיה, ולמרות הסכנה האישית הכרוכה בפעילות ההצלה, הצוותים ממשיכים במסירות אין קץ להציל חיים ולטפל בפצועים.

לצערנו, המציאות המורכבת שאליה נקלעה מדינת ישראל תזמן אתגרים נוספים בשטח. עקב ימי הלחימה ההולכים ומתארכים והצורך העצום בחימוש הציוד הרפואי בשטח, בימים אלו ארגון מד"א יוצא למבצע התרמה נרחב עבור רכישת ציוד חירום.

צילום: הסברה מד"א,

בשל ריבוי הזירות מד"א נדרש לציוד חירום כדי לתגבר צוותים בזירות השונות, וכך יוכלו הצוותים להעניק טיפול מציל חיים בשטח גם ללא נוכחות אמבולנס, עקב הצורך בפינויים רבים במקביל. הציוד הנדרש כולל אפודים, קסדות, ערכות טראומה, ערכות החייאה, ערכות לעצירת דימומים וחסמי עורקים מתקדמים, מוניטורים, מכשירי קשר ועוד. כל תרומה, קטנה או גדולה, עשויה להציל חיים ולאפשר את המשך פעילות ההצלה של מד"א בימים מורכבים אלו.

מנכ"ל מד"א אלי בין קורא לציבור לתרום ולעזור לאפשר לצוותים להמשיך לפעול גם בתקופה מורכבת זו: "אנו זקוקים לתרומות ולתמיכה כדי להמשיך ולספק סיוע רפואי דחוף לכל מי שזקוק לו, בכל מקום ובכל שעה, גם במצבים מורכבים ומסוכנים". הוא מוסיף כי "המתנדבים שלנו מסכנים את חייהם יום-יום למען הצלת אחרים. הם ראויים לכל התמיכה שנוכל להעניק".

צילום: הסברה מד"א,

בשיתוף ידידי מד"א

כדאי להכיר